چرا کشتی فرنگی ایران در مسابقات قهرمانی جهان ناکام ماند؟

دویچه وله: تیم ملی کشتی فرنگی ایران حضور کم‌فروغی را در رقابت‌های قهرمانی ۲۰۲۲ جهان تجربه کرد. چرا عملکرد ملی‌پوشان ایران در مقایسه با مسابقات ۲۰۲۱ جهان پس‌رفت محسوسی داشت؟

عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی ایران در رقابت‌های قهرمانی ۲۰۲۲ جهان پرسش‌های فراوانی را برانگیخته است. ملی‌پوشان کشتی فرنگی ایران پس از روز سوم این مسابقات که با میزبانی بلگراد، پایتخت صربستان، برگزار شد در پایان پیکارها در ۸ رده وزنی، دستاورد رضایت‌بخشی نداشتند.

کسب مدال نقره توسط محمدرضا گرایی در وزن ۶۷ کیلوگرم و نشان برنز توسط محمدهادی ساروی در ۹۷ کیلوگرم، در کنار راه‌یابی امین میرزازاده به فینال دیدارهای وزن ۱۳۰ کیلوگرم، به عنوان تنها "موفقیت‌های رنگین" برای تیم ملی ایران در پایان سومین روز از مسابقات قهرمانی جهان رقم خورد.

این در حالی است که ملی‌پوشان کشتی فرنگی ایران در رقابت‌های قهرمانی ۲۰۱۱ جهان با کسب مجموعا ۴ مدال طلا، مقام نایب‌قهرمانی جهان در بخش تیمی را از آن خود کرده بودند. در این بین محمدرضا گرایی و محمدهادی ساروی نیز قهرمان جهان شده بودند.

علیرضا نجاتی در ۶۳ کیلوگرم و پژمان پشتام در رده وزنی ۸۲ کیلوگرم از رسیدن به مدال بازماندند.

یک روز پیش از آن نیز پویا دادمرز، محمدرضا مختاری، محمدعلی گرایی و ناصر علیزاده، ملی‌پوشان ایران در رده‌های وزنی ۵۵، ۷۲، ۷۷ و ۸۷ کیلوگرم،  متحمل شکست و در مسیر رسیدن به یکی از سکوهای نخست متوقف شدند.

پویا دادمرز، محمدرضا مختاری، محمدعلی گرایی و ناصر علیزاده، ملی‌پوشان ایران در رده‌های وزنی ۵۵، ۷۲، ۷۷ و ۸۷ کیلوگرم نیز زودهنگام از راه‌یابی به دور نیمه‌نهایی بازماندند.

محمدعلی گرایی و محمدرضا مختاری در مرحله یک‌هشتم نهایی مقابل حریفان خود مغلوب شدند. پویا دادمرز و ناصر علیزاده نیز در دور یک‌چهارم نهایی متوقف شدند.

در پایان رقابت‌ها در ۸ رده وزنی، تیم ملی کشتی فرنگی صربستان با ۱۱۰ امتیاز و مدال طلای ملی‌پوش ایرانی تبار خود، علی ارسلان در وزن ۷۲ کیلوگرم، در جایگاه نخست قرار گرفته است.

تیم‌های ملی آذربایجان، ترکیه، گرجستان و ایران نیز در جایگاه های سوم تا پنجم قرار دارند.

با توجه به محرومیت تیم ملی روسیه، قهرمان رقابت‌های ۲۰۲۱ جهان در مسابقات ۲۰۲۲ بلگراد، تیم ملی ایران در بین کارشناسان به عنوان مدعی اصلی کسب عنوان قهرمانی ۲۰۲۲ جهان در صربستان مطرح بود.
علل ناکامی تیم ملی ایران چیست؟
علل ناکامی تیم ملی کشتی فرنگی ایران در مسابقات جهانی را چطور می‌توان ارزیابی کرد؟

مهدی جعفری گرزینی، کارشناس کشتی و مدیر باشگاه کشتی آ.اس.فا. ماینتس در بوندس‌لیگای آلمان در این باره به دویچه وله فارسی می‌گوید: «بایستی از چند زاویه به بررسی این ناکامی پرداخت. عدم برگزاری مسابقات انتخابی، علت اصلی این دستاورد ضعیف است.»

او همچنین اشاره می‌کند: «شیوه و اجرای تمرینات غلط و غیرعلمی نیز از دلایل مشهود پس‌رفت کشتی‌گیران ملی‌پوش فرنگی ایران است.»

این کارشناس در ادامه با تاکید بر روی این نارسایی خاطرنشان می‌کند که "همه کشتی‌گیران تیم ملی کشتی فرنگی ایران، به جز امین میرزازاده، در راند دوم از لحاظ بدنی و تنفسی کم آوردند."

 مهدی جعفری گرزینی به این خاطر عملکرد محمد بنا، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران و دستیاران او را "بسیار ضعیف" دانست.
+11
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.