ژان لوک گدار از بنیانگذاران موج نو سینمای فرانسه و جهان درگذشت

بی بی سی: ژان لوک گدار، از بنیانگذاران موج نو سینمای فرانسه و یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین فیلمسازان جهان در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

گدار سال ۱۹۵۹ با فیلم «از نفس‌ افتاده» -که فیلمنامه‌اش را با فرانسوا تروفو، دیگر کارگردان مشهور موج نو سینمای فرانسه نوشته بود- به شهرت جهانی رسید.

تدوین و فیلمبرداری ساختارشکن و غیرمتعارف او مخاطبان و دنیای سینما را با سبک تازه‌ای در فیلمسازی روبرو کرد که با گذر از دوره کلاسیک تاثیر فراوانی روی سینمای فرانسه و جهان گذاشت.

گدار با ساختن فیلم‌هایی مانند «تحقیر» با بازی بریژیت باردو و همین طور «دسته جداافتاده‌ها»، «آلفاویل» و «پیرو خله» -هرسه با نقش‌آفرینی آنا کارینا- نشان داد که به قواعد مرسوم فیلمسازی پایبند نیست.

فیلمسازان بزرگی مانند مارتین اسکورسیزی، ویم وندرس و کوئنتین تارانتینو از سینمای گدار تاثیر گرفته‌اند.

ژاک لانگ، وزیر پیشین فرهنگ فرانسه به خبرگزاری رویترز گفت گدار «سینما را سرشار از شاعرانگی و فلسفه کرد. نگاه تیزبین و منحصر به فرد او ما را به تماشای نادیدنی‌ها برد».

امانول مکرون، رئیس جمهور فرانسه در توییتی با ستایش از ژان لوک گدار نوشت که فرانسه یک سرمایه ملی و یک نابغه را از دست داده است.
بازی‌های خودمانی، دوربین بی‌قرار و تدوین جسورانه
ژان لوک گدار کارش را به عنوان منتقد سینما آغاز کرد و با فیلم متفاوت و جنجالی «از نفس افتاده» وارد دنیای فیلم‌سازی شد.

جین سیبرگ و ژان پل بلموندو، ستارگان فیلم بودند که بازی غیر رسمی و خودمانی آنها همراه با حرکات مدام دوربین، تدوین تند و جسورانه و فیلمنامه‌ نیمه‌بداهه آن تماشاگران را به وجد آورد.

گدار زمانی درباره از نفس‌ افتاده گفته بود «فیلمی بود که هرآنچه تا آن زمان در سینما بود -دختران، گانگسترها و ماشین‌ها- را داشت، همه این‌ها را دگرگون کرد و یک بار برای همیشه نقطه پایانی بر سبک قدیمی گذاشت.»

بعد از آن گدار فیلم «سرباز کوچک» را ساخت که به دلیل نمایش شکنجه‌‌ای که با تایید دولت صورت می‌گرفت، اکران آن تا سال ۱۹۶۳ ممنوع بود.

آنا کارینا که در این فیلم نقش داشت، سال ۱۹۶۱ با ژان لوک گدار ازدواج کرد و بعد از آن در بسیاری از فیلم‌های او حضور داشت.

رقاص کلوپ شبانه در فیلم «زن زن است»، روسپی جوان پاریسی در «گذران زندگی» و عضو یک باند گانگستری در «دسته جدا افتاده‌ها» از جمله نقش‌آفرینی‌های آنا کارینا در اولین فیلم‌های گدار بود.
+10
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.