درگیری مرزی جدید میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان چندین کشته برجا گذاشت

 عکسی از تخریب چند خانه در بمباران آذربایجان
رادیو فردا: ارمنستان و آذربایجان در اولین ساعات روز سه‌شنبه، ۲۲ شهریورماه، از درگیری‌های مرزی گسترده‌ای میان خود خبر دادند که کشته‌هایی نیز در میان سربازان آذربایجان برجای گذاشته است.

از زمان پایان جنگ سال ۲۰۲۰ بین ایروان و باکو بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی، تاکنون تیراندازی‌های مکرری در امتداد مرز مشترک این دو کشور گزارش شده است.

وزارت دفاع ارمنستان با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «سه‌شنبه ساعت ۰۰:۰۵ آذربایجان با توپخانه و سلاح‌های گرم کالیبر بزرگ، مواضع نظامی ارمنستان را در جهت شهرهای گوریس، ستک و جرموک بمباران شدید کرد.»

در این بیانیه همچنین اضافه شده که آذربایجان از پهپاد نیز استفاده کرده است.

در مقابل، وزارت دفاع آذربایجان نیز ارمنستان را به «اقدامات خرابکارانه بزرگ» در نزدیکی مناطق مرزی داش‌کسن، کلبجر و لاچین متهم کرد و افزود که مواضع ارتش آذربایجان «به ویژه با خمپاره‌های ضدسنگر مورد هدف قرار گرفت».

در حالی که ارمنستان هیچ اشاره‌ای به تلفات احتمالی در میان نیروهای خود نکرده، وزارت دفاع آذربایجان بدون اشاره به آمار گفت: «در میان ارتش (آذربایجان) تلفات وجود دارد.»

آمریکا در مورد حملات گزارش شده ابراز نگرانی بسیار کرده و خواستار توقف فوری درگیری‌ها شده است.

هفته گذشته ارمنستان آذربایجان را متهم کرد که یکی از سربازانش را در تیراندازی مرزی کشته است.

در ماه گذشته میلادی نیز باکو اعلام کرد که یک سرباز خود را از دست داده و ارتش قره‌باغ اعلام کرد که دو تن از سربازانش کشته و بیش از ده‌ها سرباز زخمی شده‌اند.

این دو کشور همسایه تاکنون طی دو جنگ، یکی در اوایل دهه ۱۹۹۰ و دیگری در سال ۲۰۲۰ در منطقه کوهستانی قره‌باغ با یکدیگر شدیدا درگیر شده‌اند.

این منطقه از نظر بین‌المللی متعلق به آذربایجان است، اما جمعیت ساکن آن اغلب ارامنه جدایی‌طلب هستند.
+10
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  rahjoo - مازندران، ایران
  به امید نابودی پان ترکیسم خردوغان و علی اف و هردوی این غپز در کنای منطقه
  21
  39
  ‌سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان

  آذربایجان باید کل قره باغ را در اختیار خود بگیرد و حتی سرزمینهایی که در طول شوروی سابق ازش گرفته شده و به ارمنستان داده شد هم باید پس بگیرد. لرمنستان نه روسیه را دارد و نه ایران را و دوران بدبختی و ضعفش است. سالها به جای ارتباط با همسایگان و به تحریک ایران و روسیه به دشمنی و حتی اشغال سرزمینهای آذربایجان روی آورد اما امروز آذربایجان قدرتمند شده و دیگر نه از روسیه خبری است نه ایران می تواند غلطی بکند و به دادش برسد . مطمن باشید بعد شکست کامل روسیه در اوکراین خیلی ها سراغ ایران خواهند آمد و تکه تکه اش خواهند کرد
  52
  20
  ‌سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان

  در این منطقه ترکها برنده اصلی جنگ روسیه و اوکراین خواهند بود و اتحادیه کشورهای تورک بیشتر قدرتمند خواهد شد و امروز ترکیه در حال تجهیز ارتش های کل کشورهای تورک آسیای میانه است و حتی در آینده نزدیک کشورهای تورک دیگر هم شکل خواهد گرفت و حتی غرب روی کشورهای تورک حساب باز کرده تا بتواند رقیبی و نیروی بازدارنده در برابر روسیه و چین باشند و بتوانند از قدرت نفوذ اینها در آسیا بکاهند. روسیه و ایران بزرگترین دشمنان تورکان هستند که هر دوتا در وضعیف بدی قرار دارند. اما در سطح جهانی چین برنده بزرگ و اصلی این جنگ خواهد بود و روسیه را کاملا در کنترل خود و مستعمره خود خواهد کرد و روسیه هم چاره ای جز التماس به ترکیه و چین ندارد. در ضمن بر ای ارمنستان دیگر آن دوران طلایی که توانست با کمک ایران و روسیه خاک آذربایجان را اشغال کند گذشت و اگر پسر خوبی نشود توسط آذربایجان و ترکیه نیست خواهد شد .یادتان باشد که چیزی به نام ارمنستان در حدود 1800 توسط روسها شکل گرفت و در آن زمان %80 اهالی مردمش را آذربایجان ها تشکیل می دادند و در عرض چند دهه همه آنها از ارمنستان تازه تاسیس شده رانده شده اند.
  28
  8
  ‌سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.