وزیر دفاع اسرائیل نقشه ١٠ تاسیسات موشکی ایران در سوریه را برملا کرد

 بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیلصدای آمریکا: بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه از نقشه ١٠ تاسیسات مختلف در مرکز تحقیقات علمی سوریه در مصیاف پرده برداشت.

او که در جریان کنفرانس سالانه جروزالم‌پست در نیویورک سخنرانی می‌کرد، افزود قاسم سلیمانی تاسیسات متعلق به مرکز تحقیقات علمی سوریه را به سایت‌های تولید موشک‌های نقطه‌زن میان‌برد و دوربرد تبدیل کرد تا آنها را در اختیار حزب‌الله و دیگر نیابتی‌های جمهوری اسلامی قرار دهد.

به گفته وزیر دفاع اسرائیل، سایت‌های تولید موشک به‌ویژه تاسیسات زیرزمینی مصیاف، تهدیدی علیه منطقه و دولت اسرائیل است. او گفت: «مصیاف مشخصا برای تولید موشک‌های پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

اسرائیل طی سال‌های گذشته بارها به حمله علیه مواضع ایران و گروه‌های نیابتی‌اش در سوریه متهم شده است.

تاسیسات نظامی مصیاف بارها آماج حملات منتسب به اسرائیل قرار گرفته که آخرین مورد آن در ۲۵ اوت سال جاری انجام شد. طبق تصاویر منتشرشده از سوی یک شرکت اسرائیلی، برخی از ساختمان‌های این تاسیسات نظامی در پی این حمله کاملا تخریب شدند و صدها موشک زمین به زمین ساخت ایران نیز آسیب دیدند.

نقطه مورد حمله در ماه اوت، در ماه مه سال جاری و همچنین در آوریل ٢٠١٩ و سپتامبر ٢٠١٨ نیز آماج حملات منتسب به اسرائیل قرار گرفته بود.

بنی گانتز با اشاره به تلاش ایران برای ساختن صنایع تولید موشک و تسلیحات در لبنان و یمن هشدار داد: «اگر این روند متوقف نشود، طی یک دهه، صنایع پیشرفته [نظامی] ایران در سراسر منطقه برای تولید تسلیحات و گسترش تروریسم وجود خواهد داشت.»
«افزایش شدید» فعالیت‌های خشونت‌آمیز ایران
وزیر دفاع اسرائیل در بخش دیگری از سخنانش به «افزایش شدید» فعالیت‌های خشونت‌آمیز ایران و کمک‌های چشمگیر جمهوری اسلامی به گروه‌های نیابتی‌اش به‌رغم مشکلات اقتصادی مردم ایران اشاره کرد.

او گفت: «برچیدن تحریم‌ها علیه ایران موجب آزادسازی بیش از ١٠٠ میلیارد دلار خواهد شد. و بدون شک، این به آنها اجازه می‌دهد بودجه [مخصوص] تروریسم‌شان را دوبرابر یا سه‌برابر کنند.»

بنی گانتز گسترش همکاری با شرکای منطقه‌ای و همچنین تقویت روابط صنعتی و اقتصادی و در نهایت همکاری نظامی در چارچوب سنتکام را راه مقابله با تهدید ایران دانست.

به گفته او، در کنار تلاش‌ها برای رسیدن به یک راه‌حل دیپلماتیک، باید وجود «بازدارندگی نظامی معتبر» تضمین شود.
برنامه هسته‌ای ایران
بنی گانتز در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران گفت جمهوری اسلامی اکنون ظرف چند هفته می‌تواند به مواد شکافت‌پذیر کافی برای تولید بمب هسته‌ای دست یابد.

به گفته وزیر دفاع اسرائیل، ایران در حال تولید سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر و پرشمارتری از جمله در سایت‌های زیرزمینی است که فعالیت هسته‌ای در آنها ممنوع است.

او درباره دلیل خودداری ایران از همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «زیرا چیزی را پنهان می‌کنند.» بنی گانتز ادامه داد: «ما مستحق پاسخیم و ایران باید پاسخگو باشد. ما باید اقتدار و استقلال حرفه‌ای آژانس را تضمین کنیم.»
+49
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  بنی گانتز ادامه داد: «ما مستحق پاسخیم و ایران باید پاسخگو باشد. مرتیکه پفیوز خود را مستحق پاسخ میدونه، حالا خود اردنگش نه پاسخگوی تولید بمب اتم هست و نه پاسخگوی ساختن شهرک‌های غیر فانوسی در اراضی اشغالی و نه حمله به کشورهای همسایه مانند لبنان و سوریه. کشوری آپارتاید با عقایدی به مراتب خرافاتی تر از ایران.
  27
  19
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  فلسطین، لبنان و سوریه و مصر هم مستحق پاسخنامه، چرا که یک گروه آپارتاید نژاد پرست خود را قوم برتر می‌دانند و کشوری تشکیل داده‌اند و آن را سرزمین وعده داده شده به قوم یهود می‌دانند، این مضحک ترین رمان بشریت است چرا که کشورهای به اصطلاح متمدن اروپایی و آمریکا از این رمان وحشتناک حمایت بی قید و شرط می‌کنند.
  28
  11
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::شیرمردان - سیدنی، استرالیا::]. ببین گرامی ، تازیان ،زمانی قدرت تهاجم داشتند و ایرانزمین و‌کل خاور میانه را نه تنها گرفتند بلکه ویران هم کردند ، میگن گردنمان کلفت بود ،حقمان بود ، اسراییل هم درست و یا غلط بخش کوچکی از خاور میانه را سرزمین خودش میدونه ، جنگ کرد ، برنده شد و حالا آبادش کرده ، سوال اینجاست به تو چه ؟؟ اگه شاکی هستی برو اول سراغ تازیان و تازی پرستان که کشورت را ویران کردند
  1
  17
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  زیاد جوش نزن، شیرت خشک میشه شیر مردان
  0
  4
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بابا خالی میبندن نقشه ها رو دارن، مگه قضیه تورقوز اباد یادتون رفته!؟ 😀
  2
  1
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد. عزیز، ما که حکومت امروز ایران را تایید نمی‌کنیم ولی یه کشور به قول ما جعلی و به قول شما با قدرت تشکیل شده که خودش به هیچ قاعده‌ای پایبند نیست و به هیچ کس جوابگو نیست نمیتونه انتظار جواب از ایران داشته باشه. اگر قانون هست هر دو‌باید پاسخگو باشند و اگر بی قانونی است چرا فقط ایران به جامعه جهانی باید پاسخ بده.
  4
  2
  ‌سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  omid haghgo - تکزاس، ایالات متحده امریکا
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  اسراییل منع تولید وگسترش سلاح هسته ای را امضاء نکرده ولی ایران امضاء کرده. هیچ کشوری در طول تاریخ همزمان از طرف چندین کشور عرب همسایه مورد حمله قرار نگرفته و درمعرض خطر همسایگان دور ونزدیک نیست. پس اسراییل حق داره برای دفاع از خودش داشته باشه.
  1
  3
  ‌سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.