نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار با صدراعظم آلمان: مذاکرات احیای برجام شکست خورده است

دویچه وله: یائیر لاپید در نشست خبری مشترک با صدراعظم آلمان گفت اکنون زمان عبور از مذاکرات شکست خورده برجام فرا رسیده است. نخست‌وزیر اسرائیل یکی از هدف‌های سفر به برلین را هماهنگی مواضع درباره برنامه‌های هسته‌ای ایران عنوان کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل در دومین روز از سفر خود به برلین در یک نشست خبری مشترک با صدراعظم آلمان مذاکرات احیای برجام میان نمایندگان جمهوری اسلامی و کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای با مشارکت غیرمستقیم آمریکا را "شکست‌خورده" خواند و افزود، "زمان آن است که از این مرحله عبور کنیم".

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یائیر لاپید بعد از ظهر دوشنبه، ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) در برلین گفت، از طریق این مذاکرات به هدف مشترک که جلوگیری از دست‌یابی جمهوری اسلامی به بمب اتمی است نمی‌توان رسید.
هشدار آلمان درباره ناممکن شدن توافق در آینده نزدیک
اولاف شولتس در این نشست خبری ابراز تاسف کرد که جمهوری اسلامی به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق بر سر احیای برجام پاسخ مثبت نداده و هشدار داد که تهران با این رویکرد توافق در "آینده نزدیک" را ناممکن می‌کند.

مذاکرات احیای برجام فروردین سال پیش آغاز شد و دور جدید آن پس از حدود پنج ماه وقفه به مدت چهار روز (۱۳ تا ۱۷ مرداد) در وین ادامه یافت.

در پایان دور آخر مذاکرات جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده ارشد مذاکرات "متن نهایی" توافق پیشنهادی را برای تصمیم‌گیری به طرف‌ها ارائه داد.

به گفته صدراعظم آلمان "در واقع ایران دلیلی برای عدم موافقت با این پیشنهاد ندارد اما باید پذیرفت این اتفاق رخ نداده و در آینده نزدیک هم انتظار رخ دادن آن نمی‌رود".
بیانیه انتقادی تروئیکای اروپا؛ واکنش ایران، استقبال اسرائیل
نخست‌وزیر اسرائیل روز یک‌شنبه وپیش از ورود به برلین مهم‌ترین هدف‌های خود از این سفر را هماهنگی مواضع در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و نهایی کردن یک توافقنامه همکاری‌های استراتژیک دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و سیاست‌های امنیتی عنوان کرد.

سفر لاپید به برلین یک روز پس از انتشار بیانیه تند سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) درباره شرط‌های جدید جمهوری اسلامی برای احیای برجام آغاز شد.

در این بیانیه جمهوری اسلامی متهم شده که با درخواست‌هایی نظیر مختومه شدن پرونده پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره منشاء مواد رادیواکتیو در سه سایت اعلام نشده، چشم‌انداز احیای توافق هسته‌ای و برجام را به خطر می‌اندازد.

این بیانیه با استقبال اسرائیل و باواکنش ایران و میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در مقر سازمان‌های بین‌المللی در وین روبرو شد که آن را "تخریب روند دیپلماتیک" و "نا به هنگام" ارزیابی کرده‌اند.
ارائه "اطلاعات حساس" به آلمان
نخست‌وزیر اسرائیل در برلین تاکید کرد با توجه به شکست مذاکرات احیای برجام باید استراتژی جدیدی در دستور کار قرار گیرد و او در این ارتباط در گفت‌وگو با صدراعظم آلمان "اطلاعات حساسی" از منابع امنیتی و اطلاعاتی در اختیار شولتس قرار داده است.

لاپید پیش از سفر به آلمان در نشست هیئت دولت اسرائیل تصریح کرد، او و مقام‌های ارشد این کشور در ماه‌های اخیر به صورت مستمر و فشرده وارد گفت‌وگو با رهبران سه کشور اروپایی طرف توافق شده و آنها را در جریان آخرین اطلاعات مربوط به فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی قرار داده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود، او با کمک برخی دیگر از مقام‌های اسرائیلی نظیر وزیر دفاع، بنی گانتس در ماه‌های گذشته "کارزار دیپلماتیک موفقی" برای جلوگیری از امضای توافق احیای برجام به پیش برده که هنوز خاتمه نیافته اما نشانه‌های دلگرم‌کننده کم نیستند.
ادعای ایران درباره پهپادهای "مخصوص تهاجم به حیفا و تل‌آویو"
ظاهرا وزارت‌ خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به همین تلاش‌ها روز دوشنبه با ابراز تمایل به ادامه مذاکرات از کشورهای غربی خواسته تسلیم فشار اسرائیل نشوند.

اسرائیل که موجودیت خود را از سوی جمهوری اسلامی در تهدید می‌بیند تلاش می‌کند مانع احیای توافق هسته‌ای شود زیرا آن را برای جلوگیری از دست یافتن ایران به بمب اتمی ناکافی می‌داند.

همزمان با ابراز تمایل ایران به ادامه مذاکرات امیر کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی از تولید و آزمایش موفق پهپادهای موسوم به "آرش ۲" خبر داد و مدعی شد این هواپیماهای بدون سرنشین "مخصوص تهاجم به حیفا و تل‌آویو" هستند.
+47
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  بی پدرها در مورد برجام حق با ایران است و شما در زمان شاه هم همین موش و گربه بازی را با شاه داشتید ولی حالا که حکومت دست نشانده شما نیست و از نفوذ کافی برای تغییر نرم در داخل ایران برخوردار نیستید حرف از حمله نظامی میزنبد ولی هرگز حریف ایران با مساحتی بسیار بیشتر از عراق و جمعیتی چهار برابر و زیر ساخت‌های بهتر و جوانان نخبه و وطن دوست نخواهید شد.
  10
  4
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.