رئیس موساد: حمله مستقیم یا نیابتی به اسرائیل و شهروندانش را در خاک ایران پاسخ می‌دهیم

داوید برنع ژوئن ۲۰۲۱ به ریاست موساد رسید بی بی سی: رئیس سازمان اطلاعاتی اسرائیل (موساد) گفته است که حتی در صورت احیای برجام، ایران از فعالیت‌های این سازمان در امان نخواهد بود و هشدار داده که هرگونه حمله به اسرائیل یا شهروندانش، در داخل خاک ایران پاسخ داده می‌شود.

داوید برنع گفت که توافق با ایران «بر پایه دروغ بنا شده» و با متهم کردن جمهوری اسلامی به تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای هشدار داد که توافق با ایران کمک خواهد کرد تا تهران «با مشروعیت بین‌المللی به هدفش برسد».

آقای برنع که هفته گذشته برای گفت‌وگو با مقام‌های آمریکایی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران به واشنگتن رفته بود، در اولین سخنرانی عمومی خود به عنوان رئیس موساد، لحنی تند و صریح در برابر ایران داشت.

او به رهبران ایران هشدار داد که «حمله به اسرائیل یا اسرائیلی‌ها، چه مستقیم  و چه غیر مستقیم و نیابتی، با واکنشی دردناک علیه مسئولان آن در داخل خاک ایران روبرو خواهد شد.»

آقای برنع گفت که اسرائیل به دنبال گروه‌های نیابتی نخواهد رفت بلکه سراغ کسانی می‌رود که «آنها را مسلح کرده و به آنها دستور داده‌اند، و این اتفاق در داخل ایران خواهد افتاد».

در هفته‌های اخیر رهبران اسرائیل با تاکید صریح بر مخالفت با احیای برجام، تلاش‌های گسترده‌ای برای جلوگیری از توافق تدارک دیدند و مقام‌های دولتی، دولتی و نظامی اسرائیل بارها به آمریکا و کشورهای اروپایی حاضر در برجام سفر کرده‌اند.

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۱۱ سپتامبر پیش از سفر به آلمان با قدردانی از بریتانیا، فرانسه و آلمان به دلیل بیانیه  اخیر آنها علیه ایران گفت «در ماه‌های اخیر گفت‌وگوهای آرام و فشرده‌ای با آنها (سه کشور اروپایی) داشتیم و اطلاعات به‌روز از فعالیت‌ها در مراکز هسته‌ای ایران را در اختیارشان گذاشتیم.»

چشم‌انداز توافق در مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا برای احیای برجام بعد از آخرین پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا تیره شده است.

روز شنبه یک مقام اسرائیلی گفت که بر اساس ارزیابی اسرائیلی‌ها توافق هسته‌ای با ایران پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در ماه نوامبر (نیمه آبان) امضا نخواهد شد.
«رهبر دستور می‌دهد، سپاه اجرا می‌کند»
 رئیس موساد که در کنفرانسی در دانشگاه رایشمن سخنرانی می‌کرد، جمهوری اسلامی را متهم کرد که در جریان مذاکرات هم به اقدامات «تروریستی» ادامه داده است.

 او گفت «این تروریسم دولتی است که رهبر دستور آن را می‌دهد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان‌های اطلاعاتی دیگر آن را اجرا می‌کنند. این اقدامات خودجوش نیست بلکه تروریسم برنامه‌ریزی شده، سیستماتیک و استراتژیک است.»

آقای برنع ایران را متهم کرد که تروریسم را جایگزین دیپلماسی کرده و گفت که این سیاست در خدمت «کمک به بقای رژیم، جلوگیری از هرگونه تغییر از سوی مردم، تضعیف حاکمیت کشورهای همسایه و بازداشتن آنها از همکاری با اسرائیل» است.

رئیس موساد هشدار داد که مذاکرات هسته‌ای با ایران نه‌تنها بازدارنده نیست بلکه تاثیری معکوس دارد.

آقای برنع مدعی شد که موساد اخیرا «ده‌ها حمله تروریستی ایران» علیه اسرائیلی‌ها و یهودیان خارج از اسرائیل را در قبرس، ترکیه، کلمبیا و «بسیاری نقاط دیگر» خنثی کرده است.

او گفت که در سفر اخیرش به واشنگتن، پیامدهای امضای توافق را گوشزد کرده؛ از جمله این که جمهوری اسلامی در یک سال اول به ۹۰ میلیارد دلار دست خواهد یافت که به گفته او خرج «گروه‌های تروریستی» خواهد کرد.
+66
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  وقتش رسیده که اسرائیل چند تایی از دزدها و تروریستهای سپاه چهار پایان را به کتلت تبدیل کند. ما ایرانیان منتظر خبرهای خوب از به درک واصل شدن این جنایتکاران هستیم
  7
  47
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  منتظر نمان تا وقت هست یک کاری بکن ، آدم عاقل منتظر نمیمونه بلکه پیش دستی میکنه و پیشگیری بهتر از درمانه
  2
  25
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان

  arian1 - ابادان، ایران
  بعد هم سپاه انتقام سخت می گیره و یکی دوتا دیگه هواپیمای مسافربری ایرانی رو با موشک می زنه.
  3
  27
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  سنگ کلان، بیان از ننداختن است.....
  2
  0
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.