تصمیم وزارت ارشاد برای بستن کتابخانه‌های کانون پرورش برای صرفه جویی در هزینه ها

رادیو فردا: یک روز پس از آن که دفتر هیئت دولت اعلام کرد وزارت ارشاد قصد دارد کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را برای «کاهش زیان‌دهی» این کانون تعطیل کند، واکنش‌های منفی به این تصمیم وزارت ارشاد افزایش یافته است.

دفتر هیئت دولت روز یکشنبه ۲۰ شهریور اعلام کرد که وزارت ارشاد خواستار تعطیلی کتابخانه‌های کانون پرورش فکری و انتقال کتاب‌های این کتابخانه‌ها به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور شده است.

وزارت ارشاد دلیل این درخواست خود را «کاهش زیان‌دهی شرکت دولتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» و «صرفه‌جویی در هزینه‌ها» اعلام کرده است.

هیئت دولت اعلام کرد این درخواست اکنون در کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت در حال بررسی است.

اما انجمن نویسندگان کودک و نوجوان روز دوشنبه ۲۱ شهریور با صدور بیانیه‌ای نسبت به این تصمیم وزارت ارشاد اعتراض کرد و آن را «به معنی تعطیلی این نهاد» خواند.

این انجمن نوشت: «پیامد چنین اقدامی به‌خاطر ناتوانی در حفظ معتبرترین سازمان فرهنگی کشور است. ناتوانی در حفظ نهادی که از پیشینیان به ما رسیده و حاصل تلاش هزاران فعال فرهنگی در عرصه‌های مختلف در طول نیم قرن است.»

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در دی‌ماه ۱۳۴۴ به ریاست فرح پهلوی و مدیریت لیلی امیرارجمند فعالیت خود را آغاز کرد.

تاسیس کتابخانه‌ها، چاپ کتاب و تهیه فیلم و برگزاری جشنواره‌های هنری از جمله فعالیت‌های این کانون بوده است.

این کانون پس از انقلاب به وزارت آموزش و پرورش ایران واگذار شد و به مرور از فعالیت‌های آن کاسته شد.

به تازگی سودابه امینی از کارکنان پیشین این کانون اعلام کرده که «بهترین اتفاق» برای کانون پرورش فکری این خواهد بود که «این نهاد از ذیل آموزش و پرورش خارج شود و بودجه مناسبی برای آن اختصاص یابد.
+6
رأی دهید
-62

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  صرفه جویی !!!!!!!؟ پای طلاب رو از مدارس کوتاه کردن و پول یامفت بهشون ندادن صرف جوئیه ! محتوای بیش از دویست کتاب درسی رو عوض کردن به قصد شستشوی مغزی کودکان و نوجوانان رو اسمش رو چی میشه گذاشت !؟ سیاستهای آموزشی - فرهنگی جمهوری ترمالی تنها هدفش دور کردن ذهن و فکر کودکان از اونچه که فساد و خیانت رژیم به ایران و ایرانی هست و هر چه بچه ها از کتاب و دانش و آگاهی فاصله بگیرند و با این تورم لجام گسیخته ترک تحصیل کنند و بشن کودک کار و بعضاً بذهکاران اجتماعی ، این منتهی خوشنودی و رضایت سران رژیم خائن ، علیل وقیح هست .
  9
  36
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  برای صرفه جوی نیست برای بیسواد نگه داشتن مردم هست. نقشه ای که از اول عنقلاب با آتش زدن سینما رکس کتابخونه ها و بعدش هم اینترنت و فیلترینگ شروع کردید
  0
  15
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  خوش باور - تهران، ایران
  فقط پول ارسالی یکماه انگل زادهای این فاضلابها برای ده سال بودجه کانون کافی است بچه های ایرانی در رنج بی کتابی الاغ زادها در گرانترین دانشکاههای خارجی . خودمان کردیم ،هنوز هم باید پول را به کربلا ببریم و برای حسین ژیگولو خرج کرد .
  0
  5
  دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.