اعلام جزئیات و روز مراسم خاکسپاری ملکه الیزابت دوم

بی بی سی: پیکر ملکه پیش از خاکسپاری‌اش در کلیسای وست‌مینستر در لندن چهار روز در منظر عموم قرار خواهد داشت.

مردم اجازه خواهند داشت در این مدت تابوت را ببینند.

خانواده ملکه، سیاست‌مداران و رهبران جهان در مراسم خاکسپاری او در روز دوشنبه ۱۹ سپتامبر ساعت ۱۱ به وقت بریتانیا که تعطیل رسمی هم خواهد بود، شرکت خواهند کرد.

از بالمورال، در آبردین‌‌شر که محل وفات ملکه بود، تابوت بلوطین او روز یکشنبه در مراسمی به ادینبورگ منتقل خواهد شد و آرام‌آرام به سوی کاخ «هالی‌رود‌هاوس» تشییع می‌شود تا ساعت ۱۶ در آن‌جا قرار بگیرد.
روز دوشنبه (دوازده سپتامبر) ، تابوت به همراه اعضای خاندان سلطنت به سوی کلیسای جامع سنت جایلز در ادینبورگ حرکت خواهد کرد. مراسمی در آن‌جا برگزار خواهد شد و تابوت به مدت ۲۴ ساعت برای ادای احترام مردم در آن‌جا قرار خواهد گرفت.

روز بعد، شاهدخت ان، پیکر مادرش را در پروازی به سوی لندن همراهی خواهد کرد. تابوت ملکه از فرودگاه ادینبورگ به کاخ باکینگهام خواهد رفت.

چهارشنبه بعد از ظهر، تابوت به سالن وست‌مینستر خواهد رفت و ساعت ۱۵ به آن‌جا می‌رسد. چهار روز تمام از روز پنج‌شنبه تا پیش از خاکسپاری، تابوت در منظر عموم قرار می‌گیرد.

خاکسپاری رسمی ساعت ۱۱ صبح روز ۱۹ سپتامبر با تشییعی از مسیر لانگ واک تا قلعه ویندزور انجام خواهد شد. ملکه در نمازخانه یادبود شاه جورج ششم در ویندزور به خاک سپرده خواهد شد.
داخل کلیسای وستمینستردیدار پادشاه از نقاط مختلف کشور
روز شنبه اعضای خانواده سلطنتی در راه بازگشت از مراسم نیایش در کلیسا نزدیک به کاخ بارلمورال توقف کردند تا به ادای احترام مردم به درگذشت ملکه نگاه کنند. پیش از خاکسپاری، پادشاه جدید از اسکاتلند، ایرلند شمالی و ولز دیدار خواهد کرد.

بنا به اعلام دولت، سوگواری ملی تا روز خاکسپاری رسمی ادامه پیدا می‌کند. خانواده سلطنتی هفت روز پس از آن هم سوگواری خواهند داشت.

کلیسای وست‌مینستر کلیسایی تاریخی است که در آن پادشاهان و ملکه‌های بریتانیا تاج‌گذاری می‌کنند – ولی از قرن هجدهم تا کنون هیچ مراسم خاکسپاری برای پادشاهی در این‌جا برگزار نشده است.

خاکسپاری پدر، پدربزرگ و مادر پدربزرگ ملکه، ملکه ویکتوریا، در دهه اول قرن بیستم همگی در نمازخانه سنت جورج در ویندزور برگزار شده‌ است.

سران کشورها از سراسر جهان دعوت شده‌اند تا در کنار اعضای خاندان سلطنتی به زندگی و خدمات ملکه ادای احترام کنند.
نمازخانه سنت جورج
انتظار می‌رود سیاست‌مداران ارشد بریتانیا و نخست وزیران فعلی و سابق در این مراسم که پخش تلویزیونی می‌شود، شرکت داشته باشند.

سازمان‌دهندگان برنامه‌ها و مراسم نیازی ندارند برنامه‌های از پیش‌ تعیین‌شده را در روز خاکسپاری را لغو کنند، ولی درخواست دولت این بوده که سازمان‌ دهندگان برنامه‌‌های ورزشی یا سایر مراسم‌های از پیش تعیین شده، برای پرهیز از تداخل با مراسم یا تشییع، زمان‌بندی‌شان را تنظیم کنند.

بعضی از مراسم‌ها بلافاصله پس از وفات ملکه لغو شده یا به تعویق افتادند.

مسابقات فوتبال در لیگ برتر، لیگ فوتبال انگلیس یا در اسکاتلند یا ایرلند شمالی تا روز سه‌شنبه به تعویق افتاده‌اند و همه بازی‌های سوپرلیگ زنان، قهرمانی زنان و جام حذفی فوتبال زنان نیز به تأخیر افتاده‌اند. شماری از مسابقات اسب‌سواری، گلف و بوکس نیز لغو شده‌اند.

برنامه‌های اعتصاب گسترده نیز که برای هفته آینده تدارک دیده شده بودند، بلافاصله لغو شدند و کنگره اتحادیه‌های صنفی گفته است که همایش سالانه‌اش در شهر برایتون را به تعویق می‌اندازد.
مراسم اعلام پادشاهی چارلز سومچارلز سوم در روز شنبه در کاخ سنت جیمز لندن به عنوان پادشاه اعلام شد، و در همانجا تأیید کرد که روز خاکسپاری روز تعطیلی رسمی خواهد بود.

او در سخنرانی‌اش از «حکمرانی بی‌همتا»ی ملکه ستایش کرد.

پادشاه پس از درگذشت مادرش به سلطنت رسید ولی جلسه شورای خصوصی سیاست‌مداران،‌ مسئولان و مقامات مذهبی رسماً این عنوان را برای وی تأیید کرد.

تمام حاضران در اتاق، از جمله همه شش نخست وزیر سابق و زنده بریتانیا، عبارت تأیید پادشاهی او را تکرار کردند.

و پس از آن اعلامیه از فراز بالکن دربار فرایری در کاخ سنت جیمز قرائت شد.

دبیر شورای خصوصی، ریچارد تیلبروک، چارلز را «پادشاه، رئیس کشورهای مشترک‌المنافع، مدافع ایمان» اعلام کرد و سپس گفت: «خدا نگهدار شاه باد».
+27
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.