چرا ملکه الیزابت دوم در طول ۷۰ سال سلطنت خود هیچگاه به اسرائیل نرفت؟

عصر ایران نوشت: برخی تحلیلگران معتقدند که رابطه به ظاهر سرد خاندان سلطنتی بریتانیا با اسرائیل در دوره ملکه الیزابت دوم می‌تواند ناشی از نگرانی نسبت به ناراحتی کشورهای ثروتمند عرب حاشیه خلیج فارس و از دست دادن قراردادهای تجاری بریتانیا باشد.

ملکه الیزابت دوم در طول ۷۰ سال سلطنت خود با وجود این که به بیش از ۱۲۰ کشور جهان سفر کرد ولی هرگز از اسرائیل دیدن نکرد.

به گزارش یورونیوز، مارگارت تاچر اولین رهبر بریتانیایی بود که در سال ۱۹۸۶ به طور رسمی به اسرائیل سفر کرد. هر چند شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه، در سال ۱۹۹۴ برای سر زدن به آرامگاه مادرش که در نزدیکی بیت المقدس به خاک سپرده شده، به اسرائیل سفر کرد و شاهزاده چارلز، پسر ملکه نیز در سال ۱۹۹۵ و ۲۰۱۶ برای شرکت در مراسم تشییع جنازه اسحاق رابین و شیمون پرز به اسرائیل رفت ولی هیچ‌یک از این سفرها دیدارهای رسمی سلطنتی نبود.

در واقع، تا سال ۲۰۱۸، زمانی که شاهزاده ویلیام، نوه ملکه، برای هفتادمین سالگرد استقلال اسرائیل، وارد این کشور شد، هیچ یک از اعضای خانواده سلطنتی بریتانیا به عنوان یک مقام رسمی از این کشور دیدن نکرده بودند و جملگی به آن چیزی که از نظر بسیاری به عنوان «تحریم غیررسمی اسرائیل» مطرح می‌شود، پایبند بودند.

هنگام بازدید ملکه بریتانیا از اردن در سال ۱۹۸۴، یکی از چندین دیداری که از خاورمیانه داشت، برخی رسانه‌ها گزارش دادند که ملکه هنگام تماشای کرانه باختری از دوردست، گفته است: «چقدر ترسناک است.» همچنین گفته شده که چندی بعد نیز ملکه الیزابت پس از مشاهده نقشه‌ای از ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری اشغالی گفته بود: «چه نقشه ناراحت کننده‌ای است.»

شاهزاده چارلز، پسر ارشد ملکه، هم در نامه‌ای پس از دیدار از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به همراه پرنسس دایانا نوشته بود: «مطمئنا رئیس جمهوری ایالات متحده باید شهامت ایستادگی و مقابله با لابی یهودیان در آمریکا را داشته باشد. ولی احتمالا آدم ساده لوحی هستم [که اینگونه فکر می‌کنم].» او همچنین تاکید کرده بود که هجوم یهودیان اروپا به اسرائیل یکی از دلایل ادامه درگیری بین اسرائیل و جهان عرب است. البته مشخص نیست که آیا شاهزاده چارلز درباره نظراتش در مورد اسرائیل با مادرش صحبت کرده است یا خیر.

در مقابل، عده‌ای هم معتقدند که ملکه الیزابت دوم از اسرائیل جانبداری می‌کرده است. آنها خاطرنشان می‌کنند که او در طول سلطنت پذیرای چندین تن از روسای جمهوری اسرائیل از جمله افرایم کاتزیر، هیم هرتزوگ و عزر وایزمن در جریان سفر رسمی آنها به بریتانیا بوده و به شیمون پرز، رئیس جمهوری سابق اسرائیل نیز نشان شوالیه اعطا کرده است.

ملکه همچنین به داشتن رابطه قوی با جامعه یهودیان بریتانیا معروف است. او در سال ۲۰۰۰ نخستین بنای یادبود دائمی هولوکاست را در بریتانیا افتتاح کرد.

با این حال، برخی تحلیلگران معتقدند که رابطه به ظاهر سرد خاندان سلطنتی بریتانیا با اسرائیل در دوره ملکه الیزابت دوم می‌تواند ناشی از نگرانی نسبت به ناراحتی کشورهای ثروتمند عرب حاشیه خلیج فارس و از دست دادن قراردادهای تجاری بریتانیا باشد. همچنین برخی نیز این فرضیه را مطرح می‌کنند که مقاومت خشونت‌آمیز استقلال‌طلبان اسرائیلی در برابر قیمومت بریتانیا بر آن سرزمین ریشه دلخوری ملکه از اسرائیل بوده است.

یک مقام ناشناس در دولت بریتانیا نیز در سال ۲۰۱۵ به روزنامه بریتانیایی تلگراف گفته بود: «تا زمانی که توافقی بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین صورت نگیرد، خانواده سلطنتی نمی‌توانند به آنجا [اسرائیل] بروند.»

اکنون با رسیدن چارلز سوم به تاج و تخت، بسیاری در اسرائیل امیدوارند که او به عنوان نخستین پادشاه بریتانیا به این کشور سفر کند.
+55
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  در تیک‌تاک فیلم‌هایی از این موجود هست که با فرازمینی‌ها ارتباط دارد. پس بخاطر عوامل ماورالطبیعه. در 1973 از روایتی صحیح، نمایشی تهیه شد به نام جن‌گیر. شخصی روان میشود به خاورمیانه و با جستن عروسکی در محلی دلهره‌آور، ماجرا شروع می‌شود.
  39
  7
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  چقدر زرنگند این انگلیس ها. گاها شده که یهودیان تا 7 نفر وزیر در کابینه داشته و همیشه هم روابطشان با اسرائیل در حد عالی بوده است اما چون منافع کلانی در تجارت با اعراب دارند حتی با این مقاله می خواهند خودشان را پیش اعراب عزیزتر بکنند
  13
  27
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ربطی به زرنگی انگلیسی‌ها نداره! انگلستان دارای احزاب گوناگون و ایده‌های متفاوت است همچنین انجمن پادشاهی که تصمیمات حدالامکان سمبولیک دارد و نظرات خود را داراست، کمااینکه از هیچ حزبی دفاع نمیکند چون در مورد سیاست باید بی‌طرف باشد! ✌️ از همه اینها گذشته کشورهای دموکراتیک مانند آمریکا داری NGO های بسیاری هستند که در رساندن کمک‌های بشردوستانه ید طولانی را دارا می‌باشند. همین NGO‌ ها، آمریکایی‌ها را بعنوان شماره یک دنیا در کمک‌رسانی به دنیا حداقل در فجایع طبیعی چون زلزله و سیل بعد از جنگ جهانی دوم رقم زده‌اند! ✌️ دومن اگر دولت انگلیس امروز از محافظه‌کارها انتخاب شود و در اسرائیل یک دولت چپ‌گرا به حکومت برسد، خوب بدیهی‌ست که توافق و یکرنگی کمتری از مثلن محافظه‌کار با محافظه‌کار نشان خواهند داد.
  12
  23
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  بخاطر تضاد منافع خاندان سلطنتی با خانواده روتشیلد نباشد انشااله
  31
  5
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  در تاائید و ادامه ی فرمایشات شما، مطابق امار دو دهه پیش که حالا حتما بیشتر شده است بیش از 60 درصد از یهودیان انگلستان حتی یک بار پایشان را برای عبادت در کنیساها نگذاشته اند (مجالس ترحیم متفاوت است) و این ها همیشه منافع انگلستان را برتر از هر چیزی می بینند
  0
  8
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  با احترامات فائقه! نرفتن اروپایی‌ها به کلیسا یا کنیسه مدت‌های مدید است که با خارج شدن آنها از دینشان بر تعداد بی‌دینان و تا حدودی خداناباوران اضافه شده و می‌شود. کشورهای اسکاندیناوی بعنوان نمونه بیشترین خداناباوران را در دنیا دارا هستند. اما خارج از بحث خداناباوری و دینداری تمام کشورهای اروپایی ملی‌گرایی را در راس امورات اجتماعی قرار داده‌اند و اروپای شرقی پس از فروپاشی شوروی از داشتن ایده جهان‌وطنی شدیدن متمایل به ملی‌گرایی شده‌اند. ✌️ کشورهای دموکراتیک باید پشتیبان همدیگر در جهت حفظ اصول آن باشند. اسرائیل تنها جامعه دموکراتیک خاورمیانه است و حمایت از آن وظیفه هر کشور دموکراتیکی میباشد! ملی‌گرایی و دفاع از اصول دموکراسی لازم و ملزوم همند. ملکه الیزابت با نرفتنش به اسرائیل هیچگاه دفاع تام و تمام انگلیس از اسرائیل را مخدوش نکرده، بلکه این نظر شخصی اوست. از دید دگر دفاع از حقوق اعراب احترام به حقوق انسانی‌ست و این مهم از اصول دموکراسی بشمار می‌رود! ✌️
  0
  7
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  صد در صد تائید میشود.
  0
  5
  یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.