بلینکن می‌گوید پاسخ ایران به طرح احیای برجام گفت‌وگوها را عقب می‌برد

 آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در مقر ناتو در بروکسلرادیو فردا: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۱۸ شهریور گفت که پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای برجام گفت‌وگوها را یک گام به عقب می‌برد.

او که در نشستی خبری در مقر ناتو حضور یافته بود، افزود آمریکا هنوز امیدوار است که از طریق یک توافق جدید برنامه‌های هسته‌ای ایران را مهار کند ولی حاضر نیست به هر قیمتی به توافق برسد.

پس از ۱۶ ماه گفت‌وگوهای چند جانبه ایران با کشورهای عضو برجام و مذاکرات غیر مستقیم با آمریکا، ماه گذشته اتحادیه اروپا یک پیشنهاد نهایی برای احیای این توافق ارائه داد.

ایران پس از چند روز به این پیشنهاد پاسخ داد و در پی پاسخ آمریکا بار دیگر ملاحظات خود را با اتحادیه اروپا که نقش میانجی را ایفا می‌کند در میان گذاشت. مجموعه این اقدامات در هفته اول پس از ارائه پیشنهاد اتحادیه اروپا امید به حل بن‌بست در مذاکرات را افزایش داد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «در هفته‌های گذشته برخی از اختلافات حل شد و ایران مطالبات فراپادمانی را که به برجام ربطی ندارد کنار گذاشت. با این همه، آخرین پاسخ ایران ما را به عقب می‌برد و ما حاضر نیستیم توافقی را بپذیریم که شروط اساسی ما را تامین نمی‌کند. ما فقط توافقی را می پذیریم که در راستای امنیت ملی آمریکا باشد.»

در پی خروج دولت دونالد ترامپ از برجام و ازسرگیری تحریم‌های شدید علیه ایران در سال ۱۳۹۷ این توافق به خطر افتاد. از آن زمان ایران به مرور اجرای برخی از تعهد‌های خود در قبال برجام را متوقف کرده است.

ایران در تازه ترین واکنش علنی خود به طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی باید «بازرسی با انگیزه سیاسی» از برنامه‌های هسته‌ای این کشور را متوقف کند.

یکی از اختلافات مهم ایران و آژانس تحقیقات این نهاد در مورد منشاء مواد هسته‌ای اعلام نشده در سه تاسیسات هسته‌ای است. آژانس در روزهای اخیر بار دیگر هشدار داد که حجم اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد در ایران با سرعت در حال افزایش است.
+25
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  ما حاضر نیستیم توافقی را بپذیریم که شروط اساسی ما را تامین نمی‌کند. ما فقط توافقی را می پذیریم که در راستای امنیت ملی آمریکا باشد.» . مرتیکه پفیوز از 12000 کیلومتر اونورتر اومده و تمام منطقه رو قهواای کرده و ادعای منافع و امنیت میکنه. منافع شما تنها در چپاول ملت‌ها خلاصه میشه.
  2
  13
  جمعه ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  واقعا" سیاستمدارهای دمکرات امریکا نمی دانن یا میدانن و خودشان را به نفهمی زده اند در باره مذاکرات هسته ای با نظام اخوندی ایران ! از اول نماینده های امریکای همراه با نماینده های سه دولت اروپای و چین و روسیه گفتن جمهوری اسلامی ایران مذاکره کردن را برای وقت کشی می خواهند و حاضر به این نیستن در مورد برنامه هسته ایش مذاکراتی را انجام دهند , ولی دمکراتهای امریکا ول کن قضیه نبودن و با تحریم کردن و امتیاز دادن به نظام اخوندی میخواستن نظام جمهوری اسلامی ایران را رازی کنن که مذاکرات هسته ای را به سرانجام رساند . حالا هم که نظام اخوندی به اخر کار رسیده اند در مورد دست یابیشان به بمب اتم , دولت دمکرات امریکا باز حاضر به این نیست دست از مذاکره با نظام ایران بردارند و در فکر راه چاره دیگری باشند.
  0
  4
  جمعه ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.