چه اتفاقاتی در بدن پس از ترک کردن الکل روی میدهد؟

اولین تغییرات فیزیکی، بلافاصله پس از ترک الکل ظاهر می‌شونددویچه وله: اگر به طور مکرر مشروبات الکلی مصرف می کنید، ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید اگر برای مدتی آبجو، شراب و مشروبات الکلی را کنار بگذارید، بدنتان متوجه چه تغییراتی خواهد شد.

به‌ نوشته Focus Online؛ ترک الکل - حتی برای یک روز، یک هفته یا یک ماه – می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت و تندرستی شما بگذارد.

یک هفته بدون الکل
هر کسی که هر روز مشروبات الکلی مصرف کرده باشد، می‌تواند اولین تغییرات فیزیکی را در چند روز اول بعد از ترک متوجه شود. این تغییرات بعد از دو هفته حتی واضح‌تر می‌شود. در این زمان، نه‌تنها خواب باکیفیت‌تر و عمیق‌تری خواهید داشت بلکه کبد قادر خواهد بود بلافاصله چربی‌های ذخیره شده را تجزیه کند. تری‌گلیسیرید تنها پس از چند روز بعد از ترک، کاهش می‌یابد.
یک ماه بدون الکل
تحقیقات دانشگاه ساسکس پس از ''ژانویه بدون الکل'' نشان داده است که پس از یک ماه اجتناب از آبجو، شراب و الکل، افراد نه‌تنها کنترل بهتری بر رفتار نوشیدن خود داشتند، بلکه انرژی بیشتر، پوست بهتر و وزن کمتری نیز داشتند. این افراد خواب بهتر، فشار خون پایین و توانایی بیشتر برای تمرکز را داشتند و اذعان می‌کردند که دیگر برای تفریح ​​و استراحت به الکل نیاز ندارند.

به‌گفته کارشناسان، الکل مانع متابولیسم سلولی می‌شود؛ ایجاد نفخ می‌کند؛ باعث ادم لنفاوی می‌شود. مطالعه‌ای در ژورنال نیچر نشان داد که مشروبات الکلی می‌تواند باعث ایجاد هوس شود. اما چطور؟ نورون‌های Agrp که منجر به گرسنگی شدید می‌شوند، با مصرف الکل تحریک می‌شوند. در ضمن الکل، کالری زیادی دارد (اتانول موجود در الکل دارای کالری است: ۷ کالری در هر گرم). با ترک الکل، بعد از یک ماه شما مانع دریافت ۱۲ هزار کالری شده‌اید و تقریبا می‌توانید ۲ کیلوگرم وزن کم کنید.
یک سال بدون الکل
در سال ۲۰۱۳، ۱۴ نفر از کارکنان مجله New Scientist که میزان نوشیدن الکل در آنها بین ۸ تا ۶۴ بطری ۳۴۰ گرمی آبجو در هفته متغیر بود، برای مدت کوتاهی از الکل فاصله گرفتند. ۱۰ نفر به مدت پنج هفته مشروب را ترک کردند. پزشکان مؤسسه سلامت کبد و گوارش در دانشگاه کالج لندن، خون آنها را قبل و بعد از ترک الکل آزمایش کردند و متوجه شدند که چربی کبد که پیش‌بینی کننده آسیب کبدی است، در این افراد ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است. حتی آسیب شدید کبدی ناشی از الکل را می‌توان با ترک کامل، درمان کرد.

یک سال بعد از ترک الکل، کل فرایند متابولیسم، از جمله فرآیندهای گوارشی و چربی‌سوزی، سریع‌تر انجام می‌شود. به‌ این‌ ترتیب فرد می‌تواند یک سال بعد از ترک الکل شاهد کاهش وزن ۲۰ کیلوگرمی باشد.
ترک الکل، حتی برای یک روز، تاثیر زیادی بر روی بدن داردترک الکل، حتی برای یک روز، تاثیر زیادی بر روی بدن دارد
ترک الکل، حتی برای یک روز، تاثیر زیادی بر روی بدن دارداما اگر نمی‌توانید بدون الکل اوقاتتان را بگذرانید، باید قوانین مصرف متوسط ​​را در نظر داشته باشید: برای مردان، روزانه نیم لیتر آبجو یا یک چهارم لیتر شراب مجاز است. زنانی که بدنشان الکل را کمتر تجزیه می‌کند، باید حتی نیمی از این مقدار را بنوشند.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.