آلبانی روابط خود را با ایران قطع کرد و به دیپلماتهای تهران دستور داد خاکش را ترک کنند

 نمایی از سفارت ایران در تیرانا، پایتخت آلبانیرادیو فردا: نخست‌وزیر آلبانی روز چهارشنبه ۱۶ شهریور اعلام کرد که کشورش روابط خود را با ایران قطع کرده و به دیپلمات‌های ایرانی دستور داده است که آلبانی را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اِدی راما گفت که این تصمیم در ارتباط با نتیجه تحقیقات درباره حمله سایبری که ماه ژوئیه در آن کشور رخ داد، اتخاذ شده است.

نخست‌وزیر آلبانی در بیانیه‌ای ویدئویی که برای رسانه‌ها ارسال شد، گفت «دولت تصمیم گرفته است که روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران پایان دهد» و در این رابطه به دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت ایران دستور داده است تا ظرف ۲۴ ساعت این کشور را ترک کنند.

آقای راما گفت: «این واکنش شدید… کاملاً متناسب با شدت و خطر حمله سایبری است که تهدید به فلج کردن خدمات عمومی، پاک کردن سیستم‌های دیجیتال و هک کردن سوابق دولتی، سرقت ارتباطات الکترونیکی داخلی دولت و ایجاد هرج و مرج و ناامنی در کشور کرده بود.»

راما گفت: «هیئت وزیران در مورد قطع روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران تصمیم‌گیری کرده‌است.»

ادی راما جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که در ۱۵ ژوئیه حمله‌ای سایبری علیه نهادهای آلبانیایی را به منظور «فلج کردن خدمات عمومی و هک داده‌ها و ارتباطات الکترونیکی سامانه‌های دولتی» انجام داده است.

راما افزود: «حمله یادشده ناکام ماند و خسارات وارده در مقایسه با اهدافی که متجاوزان داشتند، حداقل است. همه سیستم‌ها کاملاً عملیاتی شده‌اند و هیچ گونه حذف غیرقابل برگشت داده‌ها رخ نداد.»

یک شرکت امنیت سایبری آمریکایی روز ۱۳ مرداد گفت حملات سایبری اواخر تیرماه که فعالیت سامانه‌های اینترنتی چندین نهاد دولتی آلبانی را به طور موقت قطع کرد به احتمال زیاد توسط هکرهای وابسته به حکومت ایران انجام شده و هدف آن مختل کردن برگزاری اجتماع مجاهدین خلق در این کشور بوده است.

شرکت «مندیانت» در گزارش خود با «حد متوسطی از اعتماد» گفته بود: «به‌دلیل زمان وقوع این حمله، مضامین موجود در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی که مسئولیت حمله را پذیرفته‌اند و بکارگیری رمز و نرم‌افزارهایی مشابه در بدافزارهایی که در گذشته برای حمله سایبری به اهداف فارسی‌ و عربی‌زبان مورد استفاده قرار گرفته است می‌توان گفت که عاملان آن بخشی از شبکه وابسته به حکومت ایران هستند که معمولا مخالفان سیاسی حکومت را هدف می‌گیرند».

اجتماع سازمان مجاهدین خلق که قرار بود اوایل مرداد در آلبانی برگزار شود به‌دلیل هشدار دولت این کشور در مورد احتمال وقوع حملات تروریستی لغو شد. حدود سه هزار نفر از اعضا و هواداران این گروه در اردوگاهی به نام «اشرف ۳» واقع در ۳۰ کیلومتری غرب تیرانا، پایتخت آلبانی، زندگی می‌کنند.

اجتماع مجاهدین خلق تحت عنوان «اجلاس جهانی ایران آزاد» قرار بود در این اردوگاه برگزار شود و تعدادی از سیاستمداران خارجی از جمله چند عضو کنگره آمریکا جزو مهمانان بودند.

گروهی موسوم به «عدالت وطن» مسئولیت این حملات سایبری را که در آن از باج‌افزار برای سرقت اطلاعات استفاده شده است، برعهده گرفت.

روابط آلبانی و ایران سال‌ها است به دلیل میزبانی تیرانا از گروه سازمان مجاهدین خلق به تیرگی گراییده است.

سازمان مجاهدین خلق که در اواخر دهه چهل خورشیدی و با آمیخته‌ای از افکار اسلامی و چپ رادیکال تاسیس شد، یکی از گروه‌هایی بود که به شکل سیاسی و نظامی با حکومت پهلوی مبارزه می‌کرد.

در سال‌های بعد بخش زیادی از اعضا و هواداران این گروه به خاک عراق رفتند و تا چند سال پس از سرنگونی رژیم صدام حسین در آن کشور مستقر بودند.

براساس توافقی که بین آمریکا و دولت عراق صورت گرفت نیروهای این سازمان به آلبانی منتقل شدند.
آمریکا: حمله سایبری حکومت ایران به آلبانی را به‌شدت محکوم می‌کنیم
در این رابطه، آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت که «ایالات متحده حمله سایبری ایران به متحد ما در ناتو، آلبانی، را به‌شدت محکوم می‌کند.»

این بیانیه می‌افزاید که «ما به درخواست آقای راما، نخست‌وزیر آلبانی، به روند پاسخگو کردن ایران به این حادثه سایبری بی‌سابقه می‌پیوندیم. ایالات متحده اقدامات بیشتری را انجام خواهد داد تا ایران را در قبال اقداماتی که امنیت متحدان ایالات متحده را تهدید می‌کند و اقدامات مشکل‌ساز، پاسخگو بسازد.»

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در این بیانیه با اشاره به حمله سایبری ۱۵ ژوئیه در آلبانی افزوده است که «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که حکومت ایران این حمله سایبری بی‌پروا و غیرمسئولانه را انجام داده و مسئول رخنه اطلاعاتی و درز این اطلاعات است.»
+102
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  آلبانی بی دروپیکر هم فهمیده آخوندا چه حیوانات وحشی صفت هستند
  13
  107
  ‌چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ما رکورد زدیم! نه تنها هیچ تپه وطنی ن..ه نذاشتیم، بلکه زدیم تو کار تپه های جهانی. بعد از جیبوتی آلبانی مونده بود.نمیدونم این مشنگهای مالیاتی نشخوار کننده ٢٠:٣٠ از کجا افغانستان تا مدیترانه رو اوردن؟ (آدرسش رو بلدم البته که بگم از کجا اوردن، ولی خانواده نشسته نمیشه گفت)
  6
  30
  ‌چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  مرده شور هرچی منافق
  30
  42
  ‌چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  khyar - اوپسالا، سوئد

  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  توی این سایت زرشک داریم از آلمان در دو خط کامنت فارسی که مینویسد هفتاد و پنج تا اشتباه املایی دارد در حالی که طبق نظر تو آخوند در ایران سیستم دیجیتال یک کشور را حک می‌کند آن آخوند ایول دارد
  36
  10
  ‌چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  khyar - اوپسالا، سوئد
  خوب هرکی بره زیر منبر (!) اخوند باید هم بهش بگه ایول داره چون حق الزحمه زیر منبر رو بهت نمیده. بابا چقدر تابلو غلام بازی در میارین؟
  2
  10
  ‌چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  khyar - اوپسالا، سوئد
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  تو چرا خودت و ....زیر منبر این و اون هستن فک‌میکنی همه شبیه ....خودت هستن ؟😂😂✌️✌️
  9
  4
  ‌پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  khyar - اوپسالا، سوئد
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بله شما رکورد زدید نه تنها در کارتن خودت حتی در کارتن کارتن خواب .....
  7
  2
  ‌پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  khyar - اوپسالا، سوئد
  خیر! گل روی خودت رو روی ما ننداز. شما زیر منبر حرفه ای هستی. چون از این راه نون میخوری
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.