اوکراین می‌گوید سه شهر را آزاد کرده است

 تصویر برافراشتن پرچم اوکراین روی یک ساختمان ظاهرا مربوط به شهر ویسوکوپیلیا واقع در شمال استان خرسون استرادیو فردا: دولت اوکراین روز دوشنبه ۱۴ شهریور ادعا کرد که به بزرگترین پیروزی در ضد حمله یک هفته اخیر در جبهه‌های جنوبی دست یافته است.

همزمان بر اثر قطع انتقال گاز روسیه از طریق بزرگترین خط لوله آن کشور به اروپا شاخص قیمت گاز در بازارهای اروپا به شدت افزایش یافت و ارزش برابری یورو و پوند در برابر دلار به نازل‌ترین رقم طی دو دهه اخیر رسید.

در پی چند روز سکوت در مورد نتایج ضد حمله نیروهای اوکراینی در جبهه‌های جنوبی، روز دوشنبه مقامات این کشور تصویری از برافراشتن پرچم اوکراین در یکی از شهرهای استان خرسون منتشر کردند. استان خرسون در جنوب اوکراین و حاشیه دریای سیاه در اولین روزهای تهاجم نظامی به تصرف روسیه درآمد.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین غروب یکشنبه در پیام روزانه خود خطاب به مردم گفت نیروهای این کشور دو شهر در جنوب و یک شهر را در شرق کشور آزاد کرده‌اند.

تصویر برافراشتن پرچم اوکراین روی یک ساختمان ظاهرا مربوط به شهر ویسوکوپیلیا واقع در شمال استان خرسون است.

دولت و ارتش اوکراین تاکنون هیچ اطلاعات مشخصی از ضد حمله نیروهای این کشور منتشر نکرده و به خبرنگاران اجازه نمی‌دهند وارد این مناطق شوند. به گفته آنها، هدف از این پنهان‌کاری حفظ عنصر غافلگیری تاکتیکی در عملیات است.

وزارت دفاع روسیه ادعا می‌کند که ‌تهاجم نیروهای اوکراین در جبهه‌های جنوبی را دفع کرده است ولی خبرگزاری روسی تاس از قول مقامات دست‌نشانده روسیه در خرسون گزارش داد که به دلیل وضعیت امنیتی منطقه طرح همه‌پرسی برای الحاق خرسون به روسیه به تعویق افتاده است.

کارشناسان نظامی غربی می‌گویند به نظر می رسد که هدف اصلی ضد حمله اوکراین در استان خرسون محاصره کردن نیروهای روسیه در غرب رودخانه دنیپر از طریق منهدم کردن پل‌ها در مسیرهای تدارکاتی و مسدود کردن امکان عقب‌نشینی این نیروهاست.

اعلام بازپس‌گیری یک شهر در جبهه‌های شرقی توسط ولودیمیر زلنسکی نشان می‌دهد که ارتش اوکراین با استفاده از ضد حمله به جنوب قصد دارد برخی از مناطق تصرف شده در سایر مناطق را بازپس بگیرد. آقای زلنسکی در پیام روز یکشنبه خود هشدار داد که کشورهای اروپایی ممکن است در فصل زمستان با مشکل جدی سوخت مواجه شوند.

روسیه مدعی است که دلیل قطع انتقال گاز از طریق خط لوله «نورد استریم ۱» و مسیر اصلی صادرات گاز به آلمان، مشکلات فنی ناشی از تحریم‌های غرب است. دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز دوشنبه گفت: «دلیل مشکلات مربوط به انتقال گاز تحریم‌های غرب از جلمه بریتانیا و آلمان علیه کشور ماست.»

آمریکا و اتحادیه اروپا می‌گویند روسیه از انرژی به عنوان اسلحه استفاده می‌کند ولی در همکاری با یکدیگر تلاش می‌کنند انرژی مورد نیاز اروپا را تامین کنند. یک مقام کاخ سفید گفت: «در نتیجه این همکاری کمبود گاز اروپا برای فصل زمستان تامین خواهد شد ولی اقدامات بیشتری باید انجام شود.»

به دلیل طولانی‌تر شدن قطع انتقال گاز از طریق خط لوله «نورد استریم ۱» روز دوشنبه شاخص بهای گاز در بازارهای اروپایی ۳۵ درصد افزایش یافت و احتمال کمبود و جیره‌بندی انرژی برای منازل و مراکز تولیدی در فصل زمستان بیشتر شد.

این نگرانی‌ها روی بازارهای مالی اروپا نیز تاثیر گذاشت. میانگین ارزش سهام در بازار بورس آلمان ۲ درصد کاهش یافت، ارزش برابری یورو در مقابل دلار آمریکا به ۹۹ سنت سقوط کرد که نازل‌ترین رقم طی دو دهه اخیر است و ارزش برابری پوند انگلیس در برابر دلار نیز به شدت کاهش یافت.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین هشدار داد که روسیه تصمیم اخیر غرب برای تعیین سقف قیمت برای واردات نفت از روسیه را تلافی خواهد کرد. نفت مهم‌ترین منبع درآمد خارجی روسیه است و بر اساس برخی از محاسبات حدود ۳۵ درصد از بودجه دولت روسیه را تامین می‌کند.

نخست وزیر اوکراین روز دوشنبه بار دیگر از اتحادیه اروپا خواست اسلحه و تجهیزات نظامی بیشتری در اختیار این کشور قرار دهند و پیشنهاد داد که اوکراین با کمک در زمینه انتقال گاز می‌تواند به کاهش وابستگی کشورهای اروپایی به گاز صادراتی روسیه کمک کند.
+46
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  hitman01 - استوکهلم، سوئد

  چند وقت پیش هم این دلقک مدعی پیشروی اکراینی نازی های ازوف تا مرز روسیه در خارکیف شدن که یه ویدئو اومد بیرون نشون داد دروغ گفته و صحنه سازی کردن . پس هیچ حرف این دلقک رو نمیشه باور کرد.
  37
  13
  ‌سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  مگه قرار نبود روسیه تو دو روز از شرق اوکرایین وارد بشه و از غربش خارج. ببین زیر بلیط چه کشوری رفتیم که از جمهوری اسلامی پهباد میخره. ببر کاغذی
  4
  28
  ‌سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  روسیه دیگر آن روسیه پررو نیست و دیگر سلاح درست حسابی ندارد و رو به سوی کره شمالی کرده تا سلاح بگیرد ببین چقدر بدبخت شده . اروپا شاید زمستان سختی خواهد داشت اما دیگر از روسیه نفت و گار نخواهد خرید و این یعنی بدبختی روسیه چون روسیه بیشتر از همه به این پول نیاز دارد حتی قدرت کنترل اروپا را از دست می دهد.غرب تحریمهای بیشتری را دارد آماده می کند تا اقتصاد روسیه را در تنگنا قرار دهد. حتی زمستان سختی در انتطار نیروهای روسیه در اوکراین است . اوکراین در حال نابود کردن تمام راههای ارتباطی نیروها با عقب است و این باعث گیر افتادن آنها در خاک اوکراین بدون سلاح و غذا در زمستان. روسیه در یک باتلاق بزرگی گیر کرده اما دیگر نمی تواند به راحتی از آن خارج شود و نه می تواند پیشروی کند و پسروی هم به منزله شکست تاریخی و سرافکندی برای روسها است. روسها از تمام اوکراین رانده خواهند شد و اوکراین عضو اتحادیه اروپا و ناتو خواهد شد و با پولها و اموال مسدود شده روسیه بازسازی خواهد شد و بهتر از قبل. اما تحریمها و نفرت از روسها حتی دهه ها برداشته و حذف نخواهد شد. و دنیا خودش را برای بدون روسیه آماده می کند
  2
  6
  ‌سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.