دفاع و تمجید احمد جنتی از آیت‌الله خامنه‌ای و انتقاد از مسئولان ۱۵ سال گذشته در افتتاحیه خبرگان

احمد جنتی رئیس و ابراهیم رئیسی نایب رئیس مجلس خبرگان رهبریبی بی سی: احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان در سخنرانی افتتاحیه اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری با تمجید از رویکرد رهبر حکومت در سیاست داخلی و خارجی گفت «مدیریت حکیمانه» آیت‌الله خامنه‌ای، «ما را از تمامی فتنه‌ها و بحران‌ها نجات داده است.»

احمید جنتی با اشاره به جهت‌گیری آیت‌الله خامنه‌ای در حوزه سیاست خارجی گفت «توصیه ایشان به محدود نکردن ارتباط با کشورهای دیگر به غرب منجر به این شد که ارتباط با همسایگان مورد توجه قرار گیرد و شاهدیم که این امر ظرفیت‌های زیادی برای کشور فراهم کرده است.»

ایران در سال‌های گذشته، سیاست «نگاه به شرق» را پیش گرفته و روابط نزدیک‌تری با روسیه و چین برقرار کرده است.

رئیس مجلس خبرگان همچنین با اشاره به سیاست خارجی ایران در مذاکرات با قدرت‌های جهانی و مسئله تحریم‌ها، گفت «رهبر انقلاب توصیه کردند کشور را معطل مذاکره نکنید و از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنید، دیدیم که توجه به این امر در این دولت منجر به گشایش شد.»

احمد جنتی در اظهارات امروزش ولایت فقیه را «استمرار» ولایت «الله» و پیامبر اسلام دانست و گفت «ما باید به این باور برسیم که ولایت فقیه چیز جدیدی نیست.»

احمد جنتی ۹۶ ساله ریاست مجلس خبرگان را بر عهده دارد که وظیفه‌اش نظارت و انتخاب رهبر جمهوری اسلامی است. او همزمان منصوب آیت‌الله خامنه‌ای در شورای نگهبان است که یکی از وظایف آن تایید صلاحیت داوطلبان انتخابات‌های خبرگان، مجلس و ریاست جمهوری است.
انتقاد از ۱۵ سال گذشته و تقدیر از دولت رئیسی
احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان گفت «اگر در ۱۵ سال گذشته به توصیه‌های اقتصادی رهبری انقلاب توجه می‌شد، حتما وضع متفاوت بود.»

ابراهیم رئیسی و حسن روحانی روسای جمهور کنونی و پیشین ایران که از اعضای مجلس هستند در این نشست حضور دارند.
احمد جنتی در بخشی از صحبت‌هایش با «قدردانی از تلاش شبانه‌روزی دولتمردان» فعلی گفت دولت «در حوزه سلامت توانستند کرونا را کنترل کنند و در حوزه سیاست خارجی فعال‌کردن ظرفیت‌های اقتصادی منطقه را شاهد بودیم و مخصوصاً با کشورهای همسایه ارتباط خوبی برقرار شد.»

او همچنین خواستار چند «اصلاح اساسی در حوزه اقتصاد» شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران سخنران ویژه این اجلاسیه است.
ترکیب فعلی مجلس خبرگان و این نشست بدانیم
پنجمین دور مجلس خبرگان رهبری خرداد ۱۳۹۵ آغاز به کار کرد.

در انتخابات پنجمین دوره، ۱۶۱ نامزد برای دستیابی به ۸۸ کرسی نمایندگی با یکدیگر رقابت کردند. بدین ترتیب عملا برای برخی کرسی‌ها تنها یک نامزد وجود داشت.

در سال ۱۳۹۴، تایید صلاحیت نامزدها به گونه‌ای پیش رفت که در شش استان رقابت انتخاباتی در کار نبود و شورای نگهبان تنها به تعداد نمایندگان این استان‌ها در مجلس خبرگان، به نامزدها اجازه حضور داد.

با این حال، در آن سال در جریان انتخابات، تلاش اصلاح‌طلبان و میانه‌روها برای جلوگیری از ورود نامزدهای محافظه‌کار تندرو، نتیجه داد و برخی از چهره‌های شاخص محافظه‌کاران نزدیک به رهبر ایران از حضور در این مجلس بازماندند.

در آن زمان، عدم انتخاب محمد یزدی و محمدتقی مصباح یزدی خبرساز شد. هر چند آنان در انتخابات میان دوره‌ای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به این مجلس بازگشتند.
تا پایان این مجلس دیگر انتخابات میان دوره‌ای برگزار نمی‌شود و برخی کرسی‌ها از جمله صندلی محمد محمدی ریشهری وزیر اطلاعات پیشین خالی خواهد مانداز زمان انتخابات سال ۱۳۹۴ تا کنون، با مرگ ۱۸ نماینده مجلس خبرگان، ترکیب این مجلس تا حدی تغییر کرد.

با برگزازی انتخابات میان‌دوره‌ای، مجددا برخی کرسی‌هایی که اصلاحطلبان برای آنها تلاش می‌کردند در اخیار نزدیکان آیت‌الله خامنه‌ای قرار گرفت.

تا پایان این مجلس دیگر انتخابات میان دوره‌ای برگزار نمی‌شود و برخی کرسی‌ها از جمله صندلی محمد محمدی ریشهری وزیر اطلاعات پیشین خالی خواهد ماند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، محمود هاشمی شاهرودی، محمد مؤمن، محمد یزدی، محمد محمدی ریشهری، محمدتقی مصباح یزدی از جمله چهره‌های پرنفوذ مجلس خبرگان به شمار می‌آمدند که مرگ آنها خبرساز شد.

در حال حاضر، درصد عمده‌ای از نمایندگان مجلس خبرگان از جمله منتصابان آیت‌الله خامنه‌ای هستند که به عنوان ائمه جمعه و یا نمایندگان رهبر در نهادها و سازمان‌های مختلف فعالیت می‌کنند.
درصد عمده‌ای از نمایندگان مجلس خبرگان از جمله منتصابان آیت‌الله خامنه‌ای هستند که به عنوان ائمه جمعه و یا نمایندگان رهبر در نهادها و سازمان‌های مختلف فعالیت می‌کننداین نشست دهمین اجلاس دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری است.

در دو سال گذشته، فعالیت مجلس خبرگان به دلیل شیوع ویروس کرونا محدود بوده و جلسات متعددی از آن لغو شده است.

این نشست مجلس خبرگان فردا پایان می‌یابد.

انتخابات مجلس خبرگان هر هشت سال یک بار برگزار می شود.

مجلس فعلی خبرگان تا خرداد ۱۴۰۳ فعالیت خواهد کرد.

در حال حاضر احمد جنتی رئیس و ابراهیم رئیسی نایب رئیس اول مجلس خبرگان است. محمدعلی موحدی کرمانی نایب‌رئیس دوم این مجلس است.

سال گذشته همزمان با سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات میان‌دوره‎ای پنجمین دوره مجلس خبرگان نیز برگزار شد و تکلیف شش کرسی خالی آن روشن شد.
+2
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  این آخوند چطور هنوز زنده است؟ چرا این مرده شورها نمی میروند.
  8
  38
  ‌سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.