معاون وزیر کشور ایران: اعتیاد بیماری نیست، جرم است

دویچه وله: در سخنان سه مقام مختلف ایرانی در یک روز درباره اعتیاد، آمارها و مسائل گوناگونی مطرح شد. مثلا اینکه ۶۰ درصد معتادان شاغلند، ۴۵ درصد زندانیان مرتبط با مواد مخدرند و اینکه اعتیاد جرم است.

در حالی که در اکثر کشورهای دنیا اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری شناخته می‌شود و فرد معتاد  در صورت نگهداری مواد مخدر به اندازه مصرف روزانه‌اش مجازات نمی‌شود، معاون وزیر کشور ایران اعتیاد را نه بیماری که جرم عنوان کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمد عباسی، معاون امور اجتماعی وزارت کشور ایران روز دوشنبه ۱۴ شهریور در نشست تخصصی پیشگیری از اعتیاد گفت: «باید بدانیم اعتیاد و معتاد شدن جرم است و بیماری نیست.»

او اقدامات انجام‌شده تا کنون در مبارزه با اعتیاد را صرفا برای "جلوگیری از آلودگی‌های بیشتر" دانست و اضافه کرد: «البته اگر این اقدامات نبود با توجه به دسیسه‌های جهانی در امر اعتیاد وضعیت از اینکه هست، بدتر می‌شد.»

معاون وزیر کشور همچنین اذعان کرد که نمی‌توان هیچ زمان آمار دقیقی از معتادان داشت چرا که به گفته او برای این امر باید "شیوع شناسی" صورت بگیرد و "اگر این اتفاق رخ دهد آمار ناامیدکننده‌ای اعلام می‌شود". به گفته او"گاهی اوقات ارائه آمارها باعث عادی سازی آن آسیب در جامعه می شود".

محمد عباسی همچنین این نکته را که بیکاری عامل اصلی اعتیاد است رد کرد و گفت "۶۰ درصد معتادان شاغل هستند". او بدون اشاره به شماری از تحقیقات میدانی در ایران که اعتیاد را به جز به عوامل اقتصادی به قید و بندهای ایدئولوژیک، فشارهای اجتماعی و فرهنگی و نبود امکانات برای تفریحات سالم مرتبط می‌دانند گفت که  "بی تفاوتی خانواده‌ها نسبت به مسائل شرعی" از دلایل اصلی روی آوردن به مواد مخدر است.
۴۵ درصد زندانیان در ارتباط با مواد مخدر
یکی دیگر از مقاماتی که در نشست تخصصی پیشگیری از اعتیاد سخنرانی کرد، رییس سازمان زندان‌ها بود. غلامعلی محمدی در این نشست اعلام کرد که ۴۵ درصد زندانیان در ارتباط با جرائم مواد مخدر در زندان هستند.

به گفته او همچنین "تعداد قابل ملاحظه‌ای" از زندانیان همچنان درگیر اعتیادند.

رییس سازمان زندان‌ها گفت از سال ۱۳۸۰ این سازمان بخشی از اقدامات مربوط به پیشگیری را بر عهده گرفته است از جمله در کلینیک‌های مثلثی غربالگری بیماری‌های واگیر مثل هپاتیت. همچنین مراکزی در زندان‌ها برای درمان معتادان تاسیس شده است.

به گفته محمدی بیشتر این معتادان با متادون و نیز روش‌های پرهیز مدار تحت درمان قرار گرفته‌اند.
تولید مواد مخدر در افغانستان "با حمایت آمریکا"
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر سخنران دیگر نشست تخصصی پیشگیری از اعتیاد بود. اسکندر مومنی در سخنانش مدعی شد که در ۲۰ سال اخیر تولید مواد مخدر در افغانستان با حمایت امریکا افزایش پیدا کرده است.

او البته دلیلی بر این گفته‌اش ارائه نکرد.

مومنی ادامه داد: «افزایش تولید مواد صنعتی و شیشه در دهه اخیر با حمایت آمریکا در افغانستان شکل گرفت و اینکه ۹۰ درصد تریاک در این کشور تولید می شود یک تهدید بسیار جدی است.»

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در بخش دیگری از سخنانش درباره ظرفیت نگهداری و توانمندسازی معتادان متجاهر (معتادان بدون سرپناه) در تهران گفت این ظرفیت ۸ درصد افزایش داشته و در حال حاضر ۲۰ هزار ظرفیت در تهران وجود دارد.

این در حالی است که به گفته او تا سال ۹۷ تنها حدود چهار هزار ظرفیت برای این معتادان در تهران وجود داشت.

اوایل امسال فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که در این شهر حدود ۲۲ هزار معتاد متجاهر وجود دارد. این تعداد در سال ۹۷ حدود ۱۰ هزار نفر بود.

سردار رحیمی از رها شدگی حدود هفت تا هشت هزار معتاد متجاهر در شهر تهران خبر داد که به گفته او "جایی برایشان نیست و این افراد هنوز در سطح شهر تهران هستند".
+8
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  با این حساب اکثر حکومتیها جرمشون سنگین تر شد بغیر از دزدی و فساد و رانت و رشوه و غارت منابع ، بعلاوه اعتیاد!!
  1
  12
  ‌سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  خوش باور - تهران، ایران
  اول از همه بروید رهخر پفیوز را دستکیر کنید که پنجاه سال معتاد است،
  1
  9
  ‌سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.