ادامه سقوط یورو؛ کمترین نرخ در برابر دلار در ۲۰ سال گذشته

دویچه وله: توقف فعلی انتقال گاز از طریق خط لوله نورداستریم ۱ به اروپا باعث افت شدید ارزش یورو شده است. ارزش یورو به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۲ تاکنون رسیده است.

با سقوط قیمت یورو به زیر ۹۸۸ /۰ دلار، ارزش یورو به پایین‌ترین سطح آن از دسامبر سال ۲۰۰۲ تاکنون رسید.

یورو روز دوشنبه (۵ سپتامبر) با ۰/۷ کاهش نسبت به روز پیش از آن، به روند نزولی خود در برابر دلار آمریکا که از آغاز سال جاری میلادی مشاهده می‌شود، ادامه داد.  به این ترتیب یورو از ابتدای امسال که برابر با ۱۳/ ۱ دلار بود تاکنون ۱۱ درصد از ارزش خود را از دست داده‌ است.

از دلایل این افت شدید می‌توان به بحران انرژی در اروپا و به ویژه توقف صادرات گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱ اشاره کرد. دیگر ارزهای اروپایی چون پوند استرلینگ هم تحت فشارند.

شرکت روسی گازپروم عرضه گاز از طریق خط لوله نورداستریم ۱ به آلمان را تا اطلاع ثانویمتوقف کرده است. این شرکت دلیل توقف صادرات را که از چهارشنبه گذشته (۳۱ اوت) آغاز شده، ابتدا عملیات معمول تعمیر و نگهداری در یک ایستگاه کمپرسور از این خط لوله اعلام کرد که قرار بود تا روز شنبه (۳ سپتامبر) تمام شود.

جمعه شب (۲ سپتامبر) اما گاز پروم از مشکل نشت در یک توربین خبر داد.

بر اساس اطلاعات وب سایت "شبکه اروپا برای سیستم‌های انتقال گاز"، تا صبح دوشنبه (۵ سپتامبر) هیچ انتقال گازی از طریق این خط لوله گزارش نشده است. زیمنس انرژی، شرکت سازنده توربین‌ها توقف کار خط لوله را از نظر فنی غیرقابل درک توصیف کرده است.
+7
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.