روز جهانی سرطان خون؛ «نمی‌دانستم عفونت سینه‌ام سرطان خون است»

بی بی سی: سوفی ولدون، زنی اهل بریتانیا است که وقتی در دوران دانشجویی فهمید سرطان خون دارد، دچار شوک شد. او مدتی طولانی به علائم بیماری بی‌توجهی کرده بود، و حالا از مردم می‌خواهد این نشانه‌ها را نادیده نگیرند.

سوفی ولدون ۲۴ ساله اهل وست‌میدلند بریتانیا است و می‌گوید در دورانی که درس می‌خوانده فکر می‌کرده استرس دلیل عفونت قفسه سینه،‌ سردرد و گردن‌درد او است.

در سال ۲۰۱۸ زمانی که به پزشک و سپس بیمارستان مراجعه کرد، متوجه شد که به بیماری خونی مبتلا است.

انجمن «سرطان خون بریتانیا» می‌گوید فقط یک درصد مردم می‌توانند علائم سرطان خون خود را تشخیص بدهند؛ در حالی که پزشکان روزانه در این کشور سرطان خون ۲۸ نفر را تشخیص می‌دهند.

به گزارش صندوق بین‌المللی تحقیقات سرطان، در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۱۰۰ هزار نفر در دنیا مطلع شده‌اند که سرطان خون دارند.

به گفته این انجمن، در میان علائم ابتلا به سرطان خون، چهار مورد خستگی، کبودی، خونریزی غیرمعمول و تکرار عفونت از رایج‌ترین علائم است.

دو انجمن ویژه بیماران سرطان خون به طور مشترک از مردم خواسته‌اند درباره نشانه‌های اولیه سرطان خون مراقب باشند زیرا به گفته آنها تشخیص زودهنگام می‌تواند جان بیماران را نجات دهد.

خانم ولدون در سال ۲۰۱۸ دانشجوی زیست‌‌شناسی بود که مریض شد و پزشکش توصیه کرد به بیمارستان مراجعه کند. پزشک به او گفته بود ممکن است دلیل گردن‌دردش، مننژیت باشد.

او می‌گوید بعد از مراجعه به اورژانس بلافاصله به بخش اصلی برده شد تا ساعت به ساعت از او آزمایش خون و همچنین سی‌تی‌اسکن کامل بدن بگیرند و سپس از مغز استخوانش نمونه‌برداری کنند.

بعد از نمونه‌برداری، مشکلات جسمی‌اش ادامه داشت تا وقتی به پزشک متخصص مراجعه کرد و فهمید در گروه  «افراد مبتلا به بیماری لاعلاج» رده‌بندی می‌شود. به او گفته شد شرایط این را دارد که از درمان ویژه بیماران سرطانی به نام «کار-تی‌سل» استفاده کند.

خانم ولدون توضیح می‌دهد که در این روش جدید درمان، بخشی از سلول‌های سیستم ایمنی و گلبول‌های سفید از بدن  بیمار استخراج می‌شود و طوری تغییر می‌یابد که بتواند سلول‌های سرطانی را تشخیص دهد و به آنها حمله کند.

او می‌گوید اولین نفر در منطقه‌شان بوده که برای درمانش از این شیوه استفاده شده و تاریخ شروع درمان روز بعد از تولد ۲۱ سالگی‌اش در ژوئن ۲۰۱۹ بوده است:

«وقتی [سلول‌ها] برگشت، فقط یک کیسه کوچک بود. همه‌ آن چیزی که قرار بود زندگی من را نجات دهد در آن کیسه بود. یک تزریق ۲۰ ثانیه‌ای. خیلی ابلهانه بود که حتی باور کنی چنین چیزی ممکن است.»

بعد از معاینه‌های پیوسته و زیر نظر گرفتن وضعیت خون، در نهایت در ژوئیه ۲۰۱۹ به او گفته شد که «تو کاملا بهبود پیدا کرده‌ای» که به نظر سوفی ویلدون «به معنای واقعی کلمه، بهترین روز زندگی بود».
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.