فاکس نیوز: توافق هسته‌ای جدید با ایران کنگره را دور می‌زند

العربیه: یک مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری «فاکس نیوز» گفته متن پیشنهادی اتحادیه اروپا به ایران برای احیای «برجام» که به تایید دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز رسیده است، طوری طراحی شده تا کنگره را دور بزند.

به گفته گابریل نورونیا، مشاور پیشین امور ایران در وزارت خارجه ایالات متحده، توافق جدید برای دور زدن قسمتی از قدرت نظارتی کنگره، که تحت «قانون بررسی توافق‌نامه هسته‌ای ایران» به آن تفویض شده، طراحی شده است.

این کارشناس می‌گوید دولت بایدن موافقت کرده «دستورالعمل اجرایی 13876»، که بر أساس آن علی خامنه‌ای، رهبر ایران، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، و حسین دهقان، ژنرال سپاه پاسداران تحت تحریم قرار گرفته‌اند را کنار بگذارد.

نورونا در این باره به «فاکس نیوز» گفت: «مقامات ایالات متحده به‌طور خصوصی صحت اسنادی که اخیرا از دولت ایران درز کرده را تأیید کرده‌اند. این اسناد جزئیات امتیازات خیره‌کننده‌ای که مذاکره‌کنندگان در وزارت خارجه به ایران داده‌اند را مشخص می‌کند.»

این مقام اسبق آمریکایی افزود: «به همین دلیل بود که سه مقام آمریکایی درگیر در مذاکرات، به حالت اعتراض تیم مذاکره‌کننده را ترک کردند؛ و باز به همین خاطر بود که سفیر روسیه در ماه مارس مدعی شد ایران خیلی بیشتر از آنچه انتظار داشت از ایالات متحده دریافت کرده است.»

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس، در این باره به «فاکس نیوز» گفت: «دولت بایدن به هر راهی می‌رود تا با رژیم ایران و گروه‌های تروریستی تحت کنترل آن مماشات کند. توافق هسته‌ای که بایدن برای دستیابی به آن تلاش می‌کند، فاجعه‌بار خواهد بود. این توافق اگر سر بگیرد، به دستیابی رژیم ایران به زرادخانه هسته‌ای منجر خواهد شد.»

کروز افزود: «هزاران نفر به دلیل پولی که این معامله به رژیم ایران و گروه‌های تروریستی نیابتی آن می‌فرستد، خواهند مرد. حتی ممکن است میلیون‌ها نفر به خاطر زرادخانه هسته‌ای که ایران در نهایت قادر به ایجاد آن خواهد شد، جان خود را از دست دهند.»
+55
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا

  تد کروز خامه مال اسرائیل است و بجز جر دادن خود برای اسرائیل کار دیگری بلد نیست. بی پدر شما نگران زرادخانه‌های خودتون باشید که به کشورهایی همچون اسرائیل و عربستان می‌فرستید.
  41
  19
  دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان
  یه زمانی خمینی و دارو دسته اش ، ساواکیها رو اعدام کردند اگرچه مقصر و شکنجه گر و . بودند ولی اعدام اونم با بدترین صورت ، حتی بیگناهانی مثل هویدا ، قطبزاده ، . بعد نوبت نهضت ازادی شد که اونا اصولا پاچه خوارن ، بعد کونیستها و مجاهدین خلق بصورت سفاکانه ای اعدام شدند . دوباره نوبت رسید به خودشون و حتی به رفسنجانی هم رحم نکردند که حقشم بود عوضی . ...این رزیم نشون داده فقط زبان زور رو‌میشناسه و‌جلوی زور کم میاره . ما مردمم اخر سر به این نتیجه داریم میرسیم تنها راه نجات ایران مبارزه مسلحانه با این اخوندای عوضیه .
  4
  7
  دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  cardenas - مادرید، اسپانیا
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  حالا تد کروز هر کی که هست، مگه داره دروغ میگه؟ مگه این آخوندا کم آدم کشتن؟مگه کم آواره و زندان کردن؟ آخوندا الان که زورشون نمیرسه و تحریم هستن اینن وای به روزی که به بمب برسن
  5
  13
  دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.