واکنش‌ها به بازداشت محمدقاسم مکارم شیرازی به اتهام «دریافت رشوه به یورو»

قاسم مکارم شیرازیبی بی سی: انتشار خبر بازداشت محمدقاسم مکارم‌شیرازی، بازرس ویژه و مشاور رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ایران که با اتهام فساد مالی روبروست، واکنش‌های زیادی به همراه داشته است.

گفته شده ماموران وزارت اطلاعات ایران او را سر قراری برای «دریافت رشوه» به یورو به دام انداخته‌اند.

دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید ساکن قم در بیانیه‌ای اعلام کرده که فرد بازداشت شده از فرزندان یا نوادگان او نبوده بلکه از «منسوبان» برادرش است.

در این بیانیه آمده که: «وی (محمدقاسم مکارم‌شیرازی) هیچگونه ارتباط کاری با این بیت و دفتر نداشته و ندارد و هیچگاه از جانب این مجموعه مورد حمایت یا سفارشی قرار نگرفته است.»

خبر بازداشت محمدقاسم مکارم‌شیرازی از سوی وزارت اطلاعات را پیشتر یک نماینده مجلس افشا کرده بود که حالا محمد حسینی معاون پارلمانی ابراهیم رئیسی، هم آن را تایید کرده است.

از سوی دیگر غیبت طولانی رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ایران پس از انتشار خبرها درباره بازداشت مشاور و بازرس ویژه‌اش، خبرساز شد؛ گفته شده که دلیل غیبت وزیر راه «بستری شدن» در بیمارستان بوده است.

آقای قاسمی در نهایت دیروز (۱۲ شهریور) بعد از غیبتی طولانی، تلفنی با تلویزیون ایران گفت‌وگو کرد، اما به بازداشت مشاورش هیچ اشاره‌ای نکرد.

اردشیر مطهری، نماینده مجلس ایران پیشتر در پیامی که در توئیتر منتشر کرده بود نوشته بود ماموران وزارت اطلاعات، آقای مکارم شیرازی را «دقیقا سر قراری که برای دریافت رشوه به صورت یورو ترتیب داده بود»، دستگیر کرده‌اند.

او به همزمانی بازداشت او با «کمردرد» وزیر راه ایران اشاره کرده بود.
قاسم مکارم شیرازی کیست؟
بر اساس آنچه رسانه‌های ایران منتشر کرده‌اند قاسم مکارم شیرازی که بازرس ویژه و مشاور وزیر راه و شهرسازیست ۳۸ سال سن دارد.

‏‏در یک حساب تائید نشده توییتر او خود را فوق لیسانس علوم سیاسی، دانشجو دکتری روابط بین الملل، مشاور بین الملل شرکت بازرگانی پردیس بانک رفاه ایران و مشاور بین الملل شرکت مهندسی ایران معرفی کرده است.

قاسم مکارم شیرازی دو سال پیش، از حوزه انتخابی شیراز، برای نمایندگی مجلس نامزد شد ولی نتوانست به مجلس راه یابد.

او در زمان نامزدی رستم قاسمی، وزیر کنونی راه و شهرسازی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از حامیان او بود.
رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ایرانمحمدقاسم مکارم‌شیرازی، بازرس ویژه و مشاور رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ایران بوده است«پرسش‌های بی‌پاسخ»
اردشیر مطهری، نماینده مجلس ایران با انتقاد از سکوت رستم قاسمی درباره بازداشت مشاورش نوشته است: «رستم قاسمی از زمان بازداشت مشاور و بازرس ویژه اش، به جای اینکه پاسخگوی ابهامات باشد روی تخت افتاده است. این درست نیست. باید بلند شود و پاسخ‌گوی سوالات و ابهامات مردم و نمایندگان باشد.»

او همچنین می‌گوید: «پرسش‌هایم درباره قاسم مکارم از سوی ‎رستم قاسمی بی پاسخ مانده. حتما درباره صرافی عمان، رستوران زنجیره‌ای در عمان، تعامل با پسر وزیر هم ابهاماتی دارم که منتظرم کمر آقای وزیر بهتر شود.»

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب هم نوشته: «گرچه نهایتا نهادهای مربوط مجبور می‌شوند در باره قاسم مکارم شیرازی توضیح دهند، پس بهتره پیش از شکل‌گیری افکار عمومی اطلاع‌رسانی دقیق کنند. این درست نیست که خانمی را به اتهام عادی و آشکار به تلویزیون آورد، ولی در باره این شخص سکوت کرد. پیشنهاد می‌شود کلیپ انتخاباتی او هم منتشر شود.»

اشاره او به اعترافات اجباری تلویزیونی سپیده رشنو است که پس از درگیری لفظی در یک اتوبوس با یک زن آمر به حجاب بازداشت و به تلویزیون آورده شد. انتظار می‌رود با انتشار جزئیات موارد اتهامی مطرح شده توسط قوه قضائیه علیه قاسم مکارم شیرازی حجم واکنش‌ها به او افزایش یابد.
+55
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  آخه ما مردم چرا اینقدر کودن هستیم که چهل چندی ساله دسته شغالها و کفتارها حمله کردن به کشورمون هنوز داریم دنیال این میگردیم که دزده و کی نیست؟. بابا همه دزدن ....همشون!!!!!
  1
  12
  یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  سر و صدای ایجاد شده توسط نماینده مجلس یک شوی خبری تبلیغاتی میباشد ، این نماینده در اولین فرصت پس از دریافت شتیل مسیله را ماست مالی خواهد کرد، همه مسیولان ج.ا از وزیر ،وکیل و تمام رویسای ج.ا دزد و خلافکار هستند.
  1
  11
  دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.