ذات‌الریه مرگبار با منشا ناشناخته در آرژانتین؛ تاکنون چه می‌دانیم؟

آیا باید از یک بیماری همه‌گیر جدید بترسیم؟ سه نفر در استان توکومان، در شمال غربی آرژانتین از دوشنبه گذشته بر اثر ابتلا به ذات‌الریه شدید جان خود را از دست داده‌اند.
۹ مورد ابتلا، سه مورد فوتی در یک کلینیک
لوئیس مدینا رویز، وزیر بهداشت استانی در نشست خبری روز پنجشنبه یک سپتامبر توضیح داد که در مجموع ۹ مورد ابتلا از جمله هشت نفر از پرستاران شناسایی شده‌اند که علائم آن‌ها بین ۱۸ تا ۲۳ اوت ظاهر شده است.

دو نفر از پرستاران در یک کلینیک خصوصی در سان میگل د توکومان واقع در ۱۳۰۰ کیلومتری بوئنوس آیرس در روزهای دوشنبه و چهارشنبه جان باختند و وزیر استانی روز پنجشنبه از مرگ نفر سوم نیز خبر داد که زن ۷۰ ساله از بیماران این درمانگاه بود.

لوئیس مدینا رویز تصریح کرد: «این بیمار به‌دلیل مشکل کیسه صفرا تحت عمل جراحی قرار گرفته بود سپس مجددا تحت عمل قرار گرفت. از آن زمان به بعد نشانه‌های عفونت ریوی ظاهر شد که همزمان با علائم در سایرین بود.»

وی از این فرد به‌عنوان «بیمار صفر» یاد کرد اما گفت که موضوع در حال بررسی است.

ماریو رایو، متخصص بیماری‌های عفونی و معاون مرکز بهداشت زنون سانتیلان که بیمارستان اصلی توکومان است روز پنجشنبه اطمینان داد که «در حال حاضر هیچ مورد ابتلایی خارج از کلینک خصوصی توکومان وجود ندارد.»
علائم مشابه علائم کووید
بررسی‌های بیشتر و عمقی‌تر در آزمایشگاه اصلی آرژانتین در بوئنوس آیرس در حال انجام است و به زودی نتایج آن اعلام می‌شود. لوئیس رویز مدینا روز چهارشنبه اعلام کرد که در حال حاضر بیماری‌های کووید، آنفلوآنزا، آنفلوآنزای نوع ای و بی و هانتا ویروس به‌طور خاص منتفی شده است.

وی توضیح داد که علائم رایج «مشکل تنفسی شدید همراه با ذات‌الریه» است و «سیتی‌اسکن سینه بسیار شبیه کووید است اما این بیماری رد شده است.»

از شش بیماری که همچنان مبتلا هستند، چهار نفر با علائم کم و بیش جدی در بیمارستان بستری هستند و دو نفر در قرنطینه در خانه تحت نظر قرار دارند.
تجزیه و تحلیل‌های مداوم برای تعیین منشا این بیماری
وزیر بهداشت استانی روز چهارشنبه درباره منشا این بیماری گفت که می‌تواند از یک عامل عفونی باشد اما «عامل سمی یا زیست محیطی» را نمی‌توان مستثنی کرد. بنابراین بررسی‌هایی روی سیستم‌های آب و تهویه کلینیک نیز در حال انجام است.

وی گفت: «تاکنون چیزی پیدا نکرده‌ایم که به ما این امکان را دهد علت این شیوع را بدانیم. از آنجایی که نمی‌دانیم چیست، تکامل آن را هم به‌خوبی نمی‌شناسیم.»
انتقال انسان به انسان منتفی شد
به گفته وزیر بهداشت استان، تا به امروز هیچ موردی در تماس نزدیک بیماران شناسایی نشده است که به اعتقاد این مقام، خبر «مثبتی» است.

هکتور سیل، رئیس دانشکده پزشکی استان توکومان روز چهارشنبه در همین راستا توضیح داد: «این بیماری نمی‌تواند منجر به انتقال فرد به فرد شود، زیرا افراد نزدیک این بیماران هیچ علامتی را نشان نمی‌دهند.» وی با این حال نگرانی خود را از یک بیماری آشکارا «تهاجمی» ابراز می‌کند.

میرسه‌آ سوفونئا، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه مون پلیه می‌گوید: «هرساله بیماری‌های نوظهوری پدیدار می‌شوند که بسته به ویژگی‌هایشان و مکانی که در آن ظاهر می‌شوند کم و بیش تحت نظارت قرار می‌گیرند.»

وی افزود: «آرژانتین چین نیست. تراکم جمعیت و ارتباطات با بقیه جهان کمتر است بنابراین خطر گسترش جهانی محدودتر است.»

وی تصریح کرد: «اگر وجود یک عامل بیماری‌زای جدید تایید شود، کار تحقیقاتی تازه آغاز می‌شود.»
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.