آمریکا: ایران نباید برای بازگشت به توافق هسته‌ای و تعهد به «ان پی تی» شرط بگذارد

العربیه: در پی اعلام وصول پاسخ ایران از سوی کمیسیون اروپا و تاکید این نهاد اروپایی مبنی بر بررسی پاسخ جدید تهران از سوی طرف‌های مذکرات برجام، کاخ سفید که پیشتر پاسخ ایران را «غیرسازنده» دانسته، تاکید کرد که ایران نباید میان بازگشت به اجرای توافق هسته‌ای برجام و تعهدات خود به معاهده عدم اشاعه هسته‌ای «ان پی تی» شرط بگذارد.

کارین جان پییر، سخنگوی کاخ سفید در گفت‌وگو با خبرنگاران و در اشاره به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره منشأ ذرات اورانیوم غنی‌شده در سه سایت‌ اعلام نشده ایران، گفت:«نباید هیچ ربطی میان بازگشت ایران به اجرای برجام و تحقیقات مرتبط با تعهدات قانونی این کشور به‌موجب معاهده عدم اشاعه هسته‌ای «ان پی تی» باشد».

در همین راستا وب‌سایت «اکسیوس» به نقل از یک مقام اروپایی نوشت که از پاسخ جدید ایران به پیش‌نویس ارائه شده از سوی اروپا چنین برمی‌آید که این کشور قصد ندارد به توافق هسته‌‌ای بازگردد.

موضع واشینگتن در قبال تهران پس از آن مطرح شد که کمیسیون اروپا جمعه 11 شهریور ضمن تایید وصول جدیدترین پاسخ ایران، اعلام کرد که پاسخ اخیر ایران به موضع آمریکا در قبال پیش‌نویس اروپایی برای احیای توافق هسته‌ای برجام را جهت بررسی به طرف آمریکایی و سایر شرکا منتقل کرده است.

بنا به اعلام کمیسیون اروپا همه دیگر طرف‌های مذاکرات هسته‌ای با ایران شامل آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین علاوه بر ایالات متحده آمریکا که از برجام خارج شده است در حال بررسی جدیدترین پاسخ ایران هستند و گام‌های بعدی در این زمینه را بررسی می‌کنند.

پیش از آن نیز میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با ایران جمعه پیشنهادهای ایران برای احیای برجام را «معتدل» توصیف کرده و گفت «به شرط فراهم شدن اراده سیاسی لازم» می‌توان با پیشنهادهای ایران برای تکمیل مذاکرات وین تعامل کرد.
دست‌یابی به توافق سریع
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که محمد مرندی، مذاکره‌کننده ارشد ایران گفته «چنانچه ایالات متحده تصمیم درستی اتخاذ کند، می‌توان به توافقی سریع دست یافت».

مرندی جمعه در «توییتر» نوشت که «آمریکایی‌ها فکر می‌کنند که پاسخ سازنده قبول کردن شروط آنها است، در صورتی که ایران این را توافق متوازن و تضمین شده می‌داند».

از سوی دیگر ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اشاره به تحولات توافق هسته‌ای، آمادگی کشورش را برای برگزاری نشستی طی هفته آینده و در سطح وزرای خارجه کشورهای مشارکت کننده در مذاکرات وین به‌منظور اعلام توافق نهایی بیان کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اما پیش‌تر در گفت‌وگو با «العربیه» اظهار داشته که «پاسخ ایران سازنده نبوده» و باعث پیچیدگی‌های بیشتری در روند مذاکرات دشوار هسته‌ای خواهد شد.
+65
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  آره بی پدرها تمام شرطها را باید آمریکا بگذارد و تمام کشورها مانند گوس ع ند پیروی کنند. پفیوزهای زیاده خواه.
  20
  34
  شنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  khyar - اوپسالا، سوئد
  ایران از برجام خارج نشده امریکا شده ، تمام شرط ها را هم ایران باید بگذاره .
  22
  26
  شنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  ترحم بر پلنگ تیز دندان. . ستمکاری بود بر گوسفندان . بی پدرها مگر شما از برجام خارج نشدید و باعث خیلی از مشکلات اقتصادی در ایران با تحریم‌های بی مورد. مگر شما از تحریم مانند یک سلاح استفاده نکردید. پفیوزهای شیاد.
  10
  17
  شنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  بد نیست عمو سام کمی کلاهش رو قاضی کُنه و کاملاً اوضاع و احوال رو بسنجه و سنجیده قلدری کُنه ! رژیم ترمالی خیلی راحت میتونه از NPT خارج بشه و همانطور که ترامپ زد زیر برجام ، مُلاهای حاکم بر ایران هم میتونن همینطور که تا امروز همه رو گذاشتن سر کار و با هزار ترفند ، تحریمها رو هم دور زدند و نزدیک و نزدیکتر به سلاح هسته ای شده اند ، به همین منوال ادامه بدهند و بعد هم بزنن زیر همه چیز !! طی این چهل و سه سال ثابت شده که هر دو نیاز وافر بهم دارند هم آمریکای جهانخوار و هم حکومت غیر قانونی و فاسد و جنایتکار علیل وقیح !!
  9
  12
  شنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  بمیر بابا. برا هر کی لاتی برا ما شوکولاتی! هر موقع میخوای قرارداد میبندی هر موقع میخوای میزنی زیرش زر زر هم که زیاد میکنی.
  2
  7
  شنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.