جستجوی اقامتگاه ترامپ؛ ماموران پوشه‌های فوق محرمانه‌‌ای پیدا کردند که اسناد در آنها نیست

ماموران اف‌بی‌آی روز هشتم ماه اوت با حکم دادگاه وارد اقامتگاه آقای ترامپ در فلوریدا شدند و اسناد و مدارکی را از آنجا خارج کردنداسناد منتشر شده دادگاه نشان می‌دهد ماموران پلیس فدرال آمریکا در جریان جستجوی هشتم اوت (سه هفته پیش) از اقامتگاه دونالد ترامپ در مارالاگو فلوریدا دهها سند محرمانه و فوق سری پیدا کردند و همچنین چندین پوشه با برچسب طبقه‌بندی شده و فوق محرمانه که ماموران اسنادی داخل آنها پیدا نکردند.

سندی که دادگاه شعبه فلوریدا از فهرست اسناد به دست آمده از مارالاگو منتشر کرده می‌گوید ماموران اف‌بی‌آی در جریان جستجوی ماه گذشته مجموعا ۳۳ مجموعه سند دولتی و مربوط به کاخ‌سفید در اقامتگاه رئیس ‌جمهوری سابق آمریکا پیدا کرده‌اند؛ اسنادی که بنابر قوانین و پروتکل‌های کاخ‌سفید باید بعد از خروج دونالد ترامپ در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ به مرکز ملی آرشیو آمریکا تحویل داده می‌شد یا به علت فوق محرمانه‌بودن به نهادهای ذیربط بازگردانده می‌شد.

برخی از این اسناد فوق سری در دفتر کار شخصی آقای ترامپ پیدا شدند.

با این حال، آقای ترامپ که در حال حاضر تحقیقاتی رسمی درباره نحوه نگه‌داری او از اسناد طبقه‌بندی در جریان است، گفته هیچ عمل غیرقانونی انجام نداده است.

اسناد قبلی که دادگاه درباره این تحقیقات منتشر کرده بود نشان می‌داد رئیس‌جمهور سابق آمریکا اسناد طبقه‌بندی شده و محرمانه را در انبار اقامتگاه لوکس خود در فلوریدا نگهداری می‌کرده است اما سندی که روز جمعه، دوم سپتامبر، منتشر شده از پیدا شدن اسناد فوق سری در دفتر شخصی آقای ترامپ حکایت دارد.

برخی از اسنادی که در جریان جستجوی هشتم اوت اف‌بی‌آی به دست آمده عبارتند از:

    ۱۳ سند با مهر محرمانه

    ۱۷ سند با مهر سری

    ۷ سند با مهر فوق سر‌ی

    ۴۳ پوشه که روی آنها مهر محرمانه و طبقه بندی شده خورده اما سندی داخل آنها پیدا نشد

    ۲۸ پوشه خالی که روی آن تاکید شده بود «به کارمندان دفتر (کاخ سفید) یا دستیار نظامی (رئیس‌جمهوری) بازگردانده شود»

روسای جمهوری آمریکا موظفند همه مدارک، مکاتبات و ایمیل‌های خود را تحویل مرکز آرشیو ملی دهند. بر همین اساس هم اکنون دادستانی آمریکا در حال تحقیق در این باره است که آیا دونالد ترامپ بعد از ترک کاخ‌سفید در روز بیستم ژانویه سال گذشته، اسناد و مدارکی را که می‌بایست تحویل آرشیو ملی می‌شد با خود به اقامتگاهش در مارالاگو (فلوریدا) برده است.

بازرسان دادگستری که روی این پرونده کار می‌کنند معتقدند آقای ترامپ و وکلای او از بازگرداندن داوطلبانه این اسناد خودداری کرده‌اند و «احتمالا (این اسناد) را برداشته و پنهان کرده‌اند» تا از آنها برای کمک به تلاش‌های خود در جهت اختلال ایجاد کردن در تحقیقات قضایی استفاده کنند.

در مقابل آقای ترامپ با رد این ادعاها می‌گوید خود او با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری این اسناد را از طبقه بندی خارج کرده است. او همچنین می‌گوید این اسناد در مکانی امن و در انباری با تجهیزات لازم در مارالاگو نگه‌داری می‌شدند.‌

این در حالی است که سندی که دادگاه روز جمعه - دوم سپتامبر - منتشر کرده نشان می‌دهد ماموران اف‌بی‌آی حدود ۱۵۰۰ سند را در محل دفتر شخصی آقای ترامپ پیدا کرده‌اند که قفل و تجهیزات حفاظتی خاصی برای نگهداری اسناد هم ندارد و ضمنا پوشه‌های متعددی یافته‌اند که روی آنها برچسب طبقه‌بندی شده درج شده اما داخل آنها خالی است.

اطلاعات جدیدی که دادگاه منتشر کرده همچنین گزارش‌های قبلی را تایید می‌کند که در آنها آمده بود ماموران برخی از اسناد را در حالی که در کمد لباس یا کنار مجلات و روزنامه‌های عادی بودند پیدا کردند.

در مقابل، تیلر بودوویچ، از سخنگویان آقای ترامپ گفته سند منتشر شده از سوی دادگاه نشان می‌دهد اقدام ماموران دولت در جستجو از اقامتگاه مارالاگو یک عملیات «مشخص و محدود» برای یافتن و تحویل گرفتن (اسناد) نبوده بلکه عملیاتی چون «یورش و یغما» بوده است.
+10
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.