آتش در تالاب انزلی؛ عامل این حریق عمدی دستگیر شد

دویچه وله: ده‌ها هکتار از نیزارهای تالاب بین‌المللی انزلی برای دومین مرتبه طی ده روز طعمه آتش شد و سوخت. دادستان انزلی از دستگیری یک فرد بومی به اتهام آتش‌افروزی خبر داد. علت حریق‌های عمدی تصرف زمین‌های تالاب عنوان می‌شود.

روز جمعه ۱۱ شهریور محدوده‌ای گسترده از  تالاب انزلی برای دومین مرتبه ظرف ۱۰ روز اسیر آتش یشد. فرماندار این شهر بندری از سوختن حدود ۴۰هکتار از تالاب و استمداد از مرکز برای بالگردهای آب پاش خبر داد.

محمد پورخوش سعادت با تاکید بر عمدی بودن حریق، انگیزه عاملان را تلاش برای دسترسی به بستر تالاب به عنوان زمین‌های کشاورزی دانست.

۳۱ تیر ماه  هم ۱۵ هکتار از تالاب در محدوده روستای "کوچک محله" سوخته بود.

امیر مرادی، مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان نیز گفته است که تالاب انزلی همواره مورد استفاده سودجویان بوده و اطفای حریق با توجه به باتلاقی بودن مسیر، صرفا با بالگرد ممکن است.  معاون پدافند غیرعامل وزارت دفاع نیز گفته که با توجه به وزش باد و مشاهدات عینی، دامنه حریق می‌تواند بیشتر از ۴۰هکتار باشد.
چند ساعت پس از وقوع آتش‌سوزی، دادستانی انزلی از دستگیری یک فرد بومی ساکن "چراغ پشتان" به اتهام ایجاد حریق و آغاز تحقیقات قضایی از متهم خبر داد.

شامگاه جمعه، خبرگزاری مهر بدون ذکر منبع خبر داد که "حریق تالاب بین المللی انزلی با کمک ۳ بالگرد اطفای حریق مهار شد." در ادامه این خبر آمده است: «هم اکنون حریق مهار شده ولی نیروهای امدادی و محیط زیست و منابع طبیعی برای پایش منطقه حضور دارند.»

هنوز منبع دیگری این خبر را تایید نکرده است.

پیش‌تر خبرگزاری ایرنا به نقل از اکبر سبحانی نوشت: «حسب دستور دادستان، دستگاه‌های متولی مانند شرکت آب منطقه ای و منابع طبیعی باید نسبت به استخراج مختصات جغرافیایی این مناطق اقدام کرده و به دادستانی اعلام کنند تا سودجویان نتوانند با الحاق این اراضی به ملک خویش، زمین‌های مورد نظر را تصرف کنند.»
تالاب انزلی زیستگاه ۱۰۰گونه پرنده و ۵۰ گونه ماهی استاین اولین مرتبه نیست که تالاب انزلی با انگیزه زمین‌خواری  آتش زده می‌شود در سال ۹۸ نزدیک ۱۰ هکتار از نیزارها سوختند. سال ۱۴۰۰ هم  نیزارهای روستاهای شنگهای پرده، طالب آباد، ایجارگی و منطقه چراغ پشتان به کام شعله‌ها رفتند.

سال گذشته هم دادستان انزلی از بازداشت یک نفر و تحت نظر بودن چهار تن دیگر در همین ارتباط خبر داده و گفته بود: «افراد سودجو که زمین آنها چسبیده به تالاب است این نیزارها را آتش می‌زنند تا تصرفات خود را به سمت تالاب افزایش دهند. منشاء حریق‌های عمدی روزها و سال‌های اخیر عوامل انسانی است.»

تالاب انزلی در سال ۱۳۵۴ به لیست تالاب‌های تحت حفاظت و بین‌المللی کنوانسیون رامسر راه یافته است. سازمان بین‌المللی حیات پرندگان نیز آن را زیستگاه مهمی برای پرندگان و آبزیان تشخیص داده است.

این تالاب محل تخم‌ریزی انواع آبزیان و مامن پرندگان بومی و مهاجر است. بیش از ۱۰۰گونه برنده، ۵۰ نوع ماهی و صدها گونه گیاه در اکوسیستم تالاب وجود دارند.

تالاب انزلی با مساحتی حدود ۲۰ هزار هکتار  از شمال به انزلی، از جنوب به صومعه‌سرا، از شرق به خمام، از جنوب شرقی به رشت و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود می‌شود و منبع تکثیر و تولید ماهیان خواریاری و استخوانی دریای خزر و میزبان گردشگران پرشمار داخلی و خارجی نیز هست.

تالاب انزلی علاوه بر دست اندازی سودجویان و حریق‌های عمدی، با مشکل آلودگی و کمبود آب ورودی نیز روبروست.
+12
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  گشتاسپ - شیراز، ایران
  اسمشو فاش کنید،مثلا خیلی آبرو داره
  0
  4
  شنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.