۲۵ سال از مرگ پرنسس دایانا گذشت ولی مردم هنوز به یادش هستند


یورونیوز: پرنسس دایانا ۲۵ سال پیش در روز ۳۱ اوت در پاریس در تصادف خودرو درگذشت. او با فعالیت‌های خود چهره خانواده سلطنتی بریتانیا را تغییر داد و به انسان دوستی شهره شد.

دایانای ۱۹ ساله با پرنس چارلز ۳۲ ساله در ۲۴ فوریه سال ۱۹۸۱ نامزد کرد. آن‌ها در ۲۹ ژوئیه ۱۹۸۱ در کلیسای سن پاول لندن باهم ازدواج کردند. مراسم ازدواج آن‌ها را صدها میلیون‌ نفر در سراسر دنیا از تلویزیون تماشا کردند.


 دایانا از اوایل دهه ۱۹۸۰، فعالیت‌های خیرخواهانه‌ای را در کارزار‌های مبارزه با بیماری ایدز آغاز کرد و  در ابهام زدایی از راه‌های انتقال ویروس اچ‌آی‌وی (ایدز) قدم‌های موثری برداشت. او در سال ۱۹۸۷ با یک بیمار ایدز دست داد و با این کار در سراسر دنیا بسیار مشهور شد.

ازدواج چارلز و دایانا در سال‌های پایانی دهه ۱۹۸۰ رو به زوال رفت و آن‌ها در ۲۸ اوت سال ۱۹۹۶ از هم جدا شدند.

اما خبر مرگ پرنسس دایانا در ۳۱ اوت سال ۱۹۹۷ جهان را شوکه کرد. او در تصادف خودرویی در تونلی در پاریس کشته شد. دودی فاید، دوست پسرش و هنری پاول راننده‌شان نیز همراه دایانا در این حادثه جان سپردند.

مرگ او دوستدارانش را در بهت و غم فرو برد و بسیاری از بریتانیایی‌ها برای ادای احترام به او به سمت کاخ باکینگهام و خانه‌اش در لندن سرازیر شدند.

 خانواده سلطنتی به خاطر سکوت اولیه‌شان درباره مرگ پرنسس دایانا مورد انتقاد قرار گرفت. در آن زمان ملکه به همراه پرنس چارلز، ویلیام و هری در اقامتگاه سلطنتی بالمورال اسکاتلند اقامت داشت. اما آن‌ها به خاطر فشار اذهان عمومی به لندن بازگشتند و با مردم عزادار در خارج از کاخ باکینگهام دیدار کردند.

 ملکه کمی بعد در بیانیه‌ای تلویزیونی گفت: «او انسانی استثنایی و با استعداد بود. در هر موقعیتی، چه خوب و چه بد، نه تنها توانایی لبخند زدن و خندیدنش را از دست نمی‌داد بلکه با دیگران گرم و مهربان بود.»

در روزخاکسپاری دایانا، بیش از یک میلیون نفر در خیابان‌های لندن گرد هم آمدند.


تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا درباره او می‌گوید: «دایانا پرنسس مردم بود و همین‌ گونه برای همیشه در قلب‌ها و خاطره‌های ما باقی خواهد ماند.»

دوستداران پرنسس دایانا پس از گذشت ۲۵ سال از مرگش همچنان یاد و خاطره او را گرامی می‌دارند.
+17
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.