امیرعبداللهیان: تضمین قوی‌‌تر آمریکا را می‌خواهیم

دویچه وله: وزیر خارجه ایران در مسکو گفت که تهران به برداشتن تحریم‌ها خوش‌بین است، اما تضمین‌های قابل اعتمادتری در متن برجام می‌خواهد. وزیر خارجه روسیه نیز اعلام کرد کرملین به دنبال ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اوراسیا است.

به دنبال سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به مسکو، کنفرانس خبری مشترکی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، لاوروف در نشست خبری گفت که دو کشور در حال کار بر روی سند همکاری بلندمدت در زمینه اقتصادی هستند.

لاوروف افزود: «روابط ما با ایران به سطح راهبردی حرکت می‌کند و امکان دارد نقشه راه اقتصادی ترسیم کنیم. هم اکنون کار بر روی توافقنامه‌ای به منظور ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا انجام می‌شود.»

وزیر خارجه روسیه با اشاره به مذاکرات رفع تحریم‌ها میان ایران و کشورهای ۴+۱ اعلام کرد که روسیه از رفع تمام تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کند و مواضع کرملین در ارتباط با بسیاری از مسائل با ایران انطباق دارد.

امیرعبداللهیان در این نشست خبری اظهار داشت که در دیدار با همتای روس خود حامل پیام یکی از رهبران اروپایی در موضوع اوکراین بوده و ایده‌هایی برای پایان جنگ اوکراین مطرح شده است.

 وزیر امور خارجه ایران  ۹ شهریور (۳۱ اوت) در آغاز ورود به مسکو گفت: «برخی طرف‌های اروپایی از جمهوری اسلامی ایران درخواست دارند تا در بحران اوکراین وارد شده و به کاهش درگیری‌ها و بازگشت شرایط به میز مذاکره و توقف جنگ کمک کند.»

پیش از آن معاون سیاسی دفتر ریاست‌جمهوری ایران از "ابتکار صلح" و "پیام مهم" از تهران در راه مسکو بر اساس درخواست "یک مقام ارشد اروپایی" خبر داده بود. به گزارش خبرگزاری ایسنا، این مقام اروپایی، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، بوده است.

ایسنا نوشت، امانوئل مکرون از ابراهیم رئیسی خواسته بود تا ایران در جنگ روسیه در اوکراین "میانجی‌گری" کند.
"اتهام‌زنی آژانس" متوقف شود
وزیر خارجه ایران در رابطه با لغو تحریم‌ها گفت: «ما آخرین متن طرف آمریکایی را دریافت کردیم و همکاران من در حال بررسی آن هستند. ما در مورد تضمین نیازمند متنی قوی‌تر هستیم و باید ضمانت‌های قوی‌تر در این موضوع داشته باشیم.» او در عین حال تصریح کرد که جمهوری اسلامی برای رسیدن به یک توافق پایدار "جدی" است.

امیرعبداللهیان هم‌زمان عنوان کرد که متن باید "نیرومندسازی" شود؛ به این صورت که "اولا آژانس از رفتار سیاسی خود فاصله گرفته و ثانیاً برای ایران قابل قبول نیست بعد از بازگشت همه طرف‌ها ما شاهد اتهام‌زنی آژانس باشیم".

او افزود که مسائل پادمانی آژانس هم مورد توجه ایران است و اگر آمریکا واقع‌بینانه عمل کند و متن موجود "نیرومندسازی" شود، رسیدن به توافق دور از دسترس نخواهد بود.
گسترش مناسبات تجاری با روسیه و سیستم پرداخت بانکی
وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت که با همتای روس خود در باره مناسبات دو جانبه و مباحث مهمی از جمله امور تجاری، اقتصادی، ترانزیت، شیلات، مسائل دفاعی و امنیتی گفتگو کرده است.

امیرعبداللهیان افزود که در رابطه با سیستم‌های پرداخت بانکی "میر" و "شتاب" همکاران ایران و روسیه این موضوع را در دستور کار خودشان دارند و توسط بانک مرکزی دو کشور در حال انجام است.
+4
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  پافشاری روی محکم کاری توافق کا درستیه چون سابقه غربی ها در توافق قبلی خیلی سیاه هستش. توافق قبلی توافقی بود که در پی آن کلاه گشادی سر ایران رفت و در ازای تعطیلی تمام فعالیت های هسته ای هیچ گره اقتصادی باز نکرد و شرکت های غربی از ترس امریکا دور ایران رو خط کشیدن. البته ظریف که در زبان انگلیسی قوی بود بانی اون توافق و کلاه گشاد رو سر ایران بود.
  4
  6
  ‌پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.