نتایج یک نظرسنجی: ۸۰ درصد ایرانیان رابطه «دوست‌دختر و دوست‌پسری» داشته‌اند

 روابط زن و مرد در ایرانصدای آمریکا: با وجود تلاش جمهوری اسلامی برای کنترل سبک زندگی شهروندان از جمله روابط شخصی افراد، نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد از ایرانیان ۲۰ تا ۶۰ ساله در دوران زندگی خود دوستی با جنس مخالف را تجربه کرده‌اند.

این نظرسنجی از سوی پایگاه داده باز ایران به مدت یک ماه و نیم در بهار سال جاری در دسترس مخاطبان قرار داده شده و ۳۴۱۲ نفر با میانگین سنی ۲۹ سال از سراسر کشور در آن شرکت کرده‌اند. ۹۶ درصد شرکت‌کنندگان در مناطق شهری و چهار درصد در بخش‌های روستایی بوده‌اند و تعداد شرکت‌کنندگان مرد بیش از سه برابر زنان بوده است.

در این گزارش تأکید شده است که پژوهش‌ها «آن‌قدرها نیست که بتواند تصویر جامع و قابل اعتمادی از وضعیت این نوع روابط» بدهد و افراد پاسخگو به فراخوان پایگاه داده باز ایران، شامل کسانی است که «به اینترنت دسترسی» داشته‌اند.

با وجود این که بنا بر نتایج این نظرسنجی، والدین ایرانی با داشتن دوست ناهمجنس دختران خود بیش از فرزندان پسر مخالفند، اما حدود ۸۵ درصد از زنان عنوان کرده‌اند که در طول زندگی «دوستان ناهمجنس» داشته‌اند، در حالی که حدود ۷۹ درصد از مردان این نوع دوستی را تجربه کرده‌اند.
روابط زن و مرد در ایراننتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد زنان بیش از مردان حاضرند با فردی که دوست‌دخترهای متعدد داشته ازدواج کنند.

بر اساس این پژوهش، داشتن یا نداشتن تحصیلات دانشگاهی مردان در نپذیرفتن ازدواج با زنی که دوست‌پسرهای متعدد داشته، تأثیر چندانی ندارد؛ اما تحصیلات دانشگاهی در میزان پذیرش زنان تأثیر قابل توجهی نشان داده است.
روابط زن و مرد در ایرانبر خلاف سیاست‌های جمهوری اسلامی از جمله تقبیح و محدودسازی روابط میان زنان و مردان، حمله به مهمانی‌های خصوصی مختلط و بازداشت شهروندان، ترویج ازدواج و تلاش برای کاهش سن آن، نتایج این پژوهش نگرش خانواده‌ها درباره روابط فرزندان با دوستان غیرهمجنس تغییر کرده است.

گزارش‌ها از ایران حاکی از این است که سبک زندگی مردم به‌ویژه نسل‌های جوان‌تر با وجود فشارهای حکومتی برای ترویج الگوهای ایدئولوژیک و دینی، با این الگوها فاصله بیشتری گرفته است.
دهه نودی‌های ایران به کدام شبیه‌ترند: حاضران در «سلام فرمانده» یا نوجوانان در فیلمی منتسب به شیراز؟
دهه نودی‌های ایران به کدام شبیه‌ترند: حاضران در «سلام فرمانده» یا نوجوانان در فیلمی منتسب به شیراز؟صدای آمریکا: بر اساس قوانین جاری در ایران که مبنای آن شریعت و احکام اسلامی است،‌ هر گونه رابطه زن و مرد خارج از عقد یا صیغه شرعی ممنوع و مستحق مجازات‌ است.

با این حال گزارش‌ها حاکی از این است که طی سال‌های گذشته زندگی مشترک زوج‌ها بدون ثبت رسمی،‌ که با عنوان «ازدواج سفید» شهرت دارد، افزایش یافته است.
+14
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.