ایران دو تبعه سوئدی را به جرم حمل مواد مخدر به ۵ و ۸ سال زندان و ۶۰ ضربه شلاق محکوم کرد

ایران دو تبعه سوئدی را به جرم حمل مواد مخدر به ۵ و ۸ سال زندان محکوم کرد. به گفته سخنگوی قوه قضاییه یکی از متهمان به ۵ سال حبس و جزای نقدی و فرد دوم به ۸ سال حبس، ۶۰ ضربه شلاق و جزای نقدی محکوم شده است.

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز ۸ شهریور (۳۰ اوت) با تأکید بر اینکه "بازداشت این دو تن به دلیل مواد مخدر" بوده است، گفت: «این موضوع با سوئدی‌هایی که جاسوس هستند، خلط مبحث نشود.»

به گفته این مقام قضایی دو متهم، روز ششم و هفتم بهمن‌ماه ۹۸ در حین کنترل مسافران خارجی فرودگاه امام، به ترتیب با ۹۸۰۰ گرم شیره تریاک و ۹۷۰۰ گرم معادل ۲۱ هزار عدد قرص ترامادول دستگیر شده‌اند.

حکم صادره برای کوین گیلبرت به گفته سخنگوی قوه قضاییه حامل تریاک، ۸ سال زندان، ۶۰ ضربه شلاق و جزای نقدی اعلام شده است. خبرگزاری فرانسه در گزارشی در این مورد، این مبلغ را ۵۰۰ دلار اعلام کرده است.

متهمی که بنا بر این گزارش با ترامادول دستگیر شده، سیمون کاسپر براون نام دارد که به گفته سخنگوی قوه قضاییه ایران به ۵ سال حبس و پرداخت جزای نقدی "بیش از ده میلیارد ریال" محکوم شده است. خبرگزاری فرانسه این مبلغ را ۳۴ هزار دلار اعلام کرده است.
ارتباط احکام صادره با دادگاه حمید نوری
وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران چند روز پس از اعلام حکم حبس ابد برای حمید نوری، هشتم مرداد ماه طی اطلاعیه‌ای از بازداشت یک تبعه دیگر سوئد به اتهام جاسوسی خبر داد. در این اطلاعیه آمده بود که  فرد بازداشت شده "سابقه سفر به اسرائیل پیش از عزیمت به ایران" داشته است. دلیل بازداشت او همچنین "برخی رفتارها و ارتباطات مشکوک" اعلام شده بود.

پیشتر هم در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه یک رسانه سوئدی از بازداشت مردی سوئدی که به همراه چند گردشگر دیگر به ایران سفر کرده بود، خبر داده بود.

خبرگزاری فرانسه این اقدامات جمهوری اسلامی را با پرونده حمید نوری که به دلیل دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی دهه شصت در سوئد محاکمه شد، بی‌ارتباط نمی‌داند.

احمدرضا جلالی، پزشک و محقق دو تابعیتی ایرانی - سوئدی دیگر زندانی جمهوری اسلامی است که به اتهام جاسوسی محکوم به اعدام شده بود. چند روز قبل از صدور حکم حبس ابد برای نوری در سوئد، مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی تهدید کرده بودند که حکم اعدام او اجرا خواهد شد.

حمید نوری، معاون دادیار سابق زندان گوهردشت، به جرم "نقض فاحش قوانین بین‌المللی (جنایت جنگی)" و "قتل عمد" در دادگاهی در استکهلم به حبس ابد محکوم شده است.

این نخستین باری است که یکی از عوامل جمهوری اسلامی به دلیل جرمی که از نظر حقوق بین‌الملل در ایران مرتکب شده، در خارج از کشور محکوم می‌شود.

وزیر امور خارجه ایران ۳۱ مردادماه در دیدار با سفیر سوئد رأی دادگاه را "غیرقانونی" خواند و خواستار "تبرئه و آزادی فوری" حمید نوری شد.

دوم تیرماه، دولت سوئد باردیگر به شهروندان خود برای سفر به ایران هشدار داد.
+11
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  بیشرف تر و کثافت تر از این آخوندها نمیتونه هیچ کس دیگری باشه.
  5
  32
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  "خلط مبحث نشود"، .....ها یه سری لغت و ترکیبات عربی یاد گرفتن بلغور کنن. اگر بنا بر گرفتن کسی برای مواد مخدر باشه که بیت رهبری همه از دم اینکاره و اونکاره هستن.
  5
  27
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  مواد مخدر؟ سوئدی؟ آنهم از ایران جوک سال بود حداقل جاسوسی بازرگان پولشویی میگفتی باورش کمی بود ولی مواد مخدر
  2
  32
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.