کشف ۱۲۰ لاشه حیوان مرده بر اثر طاعون در استان البرز

 جانوران قربانی طاعونرادیو فردا: مجید درگی، مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان البرز، اعلام کرد که طی کمتر از یک ماه گذشته، حدود ۱۲۰ لاشه حیوان مرده بر اثر طاعون نشخوارکنندگان کوچک در این استان کشف شده است.

آقای درگی روز سه‌شنبه، هشتم شهریور، به ایلنا گفت اولین لاشه‌ ناشی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ۱۲ مردادماه مشاهده شد و تعدادشان در عرض ۲۳ روز به حدود ۱۲۰ لاشه رسید.

او کانون این بیماری را منطقه‌ای به نام بالاطالقان و پایین طالقان اعلام کرد که بین سه تا چهار روستا را در برمی‌گیرد.

این مقام محیط زیستی ادامه داد که سیل اخیر در طالقان دلیل اصلی افزایش شیوع این بیماری در میان حیوانات منطقه بوده و «اگر سیل نبود تلفات ما شاید به یک‌سوم این عدد می‌رسید».

درگی با اعلام این که بیش از ۷۰ درصد تلفات طاعون نشخوارکنندگان کوچک بزغاله‌هایی بودند که امسال به دنیا آمده‌ بودند، افزود: «سیل این حیوانات را از مادر خود دور کرد و به دلیل‌ عدم توانایی ماندن در طبیعت در این سنین موجبات مرگ آن‌ها را فراهم کرد.»

به گفته مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان البرز، با گذشت حدود یک ماه از سیل طالقان، همچنان آبشخورهای حیات وحش در این منطقه «گل‌آلود و بعضا حاوی مواد معدنی ناسالم است که این موضوع نیز می‌تواند از جمله دلایل بالا بودن تلفات باشد».

او همچنین کم‌آبی و خشکسالی را عامل تضعیف سیستم ایمنی و بیماری، سقط جنین و نازایی و تک‌قلوزایی بسیار زیاد حیوانات اعلام کرد.

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک که بین حیوانات اهلی و وحشی مشترک است، در سال‌های گذشته، تلفات گسترده‌ای را در نقاط مختلف ایران از جمله استان‌های مرکزی، البرز، قزوین، زنجان و خراسان شمالی بر جای گذاشته است.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک قابل سرایت به انسان نیست، اما انسان‌ها را درگیر می‌کند و در ازای چرای بی‌رویه و بی‌اجازه در مراتع آلوده، دام‌هایشان را از آنها می‌گیرد.
+34
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  100Haloo - تهران، ایران
  چشم حکومت اسـ... روشن
  2
  11
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  solswe - مالمو، سوئد
  متاسفانه دعای کوروش کبیر که می‌گفت: خداوندا سرزمین مرا از حمله بیگانه و خشکسالی و دروغ در امان بدار مستجاب نشد ! و ایران در چهل و اندی سال پیش مورد هجوم بیگانگان ایران ستیز قرار گرفت و بهمراه آن دروغ به آسانی بین مردم رواج یافت و کم کم خشکسالی همه جا را فراگرفت.
  2
  21
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.