کشف سیاره ای سرتاسر اقیانوس در فاصله ۱۰۰ سال نوری از زمین

یورونیوز: اخترشناسان در کانادا سیاره فراخورشیدی جدیدی را کشف کرده‌اند که به اعتقاد آنها مانند کره زمین از آب مایع پوشیده شده است. این سیاره جدید در فاصله ۱۰۰ سال نوری از ما قراردارد و دمای آن احتمالا به اندازه‌ای است که آب مایع می‌تواند در سطح آن جاری باشد.

تیمی متشکل از پژوهشگران دانشگاه مونترال می‌گویند این سیاره که نام «TOI-1452 b» به آن داده شده از نظر اندازه و جرم کمی از زمین بزرگتر است، در فاصله‌ «قابل سکونت» از ستاره خود واقع شده و دمای آن نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد و بنابراین می‌تواند حاوی آب مایع باشد.

وجود آب مایع  در این سیاره که در صورت فلکی «دراکو» واقع شده می‌تواند نشانه‌ای از وجود حیات باشد. دانشمندان می‌گویند احتمال دارد یک لایه ضخیم از آب مایع کل این سیاره را پوشانده باشد؛ پدیده‌ای که مشابه‌اش تاکنون فقط در برخی از قمرهای مشتری و زحل رویت شده بود.

سیاره فراخورشیدی سیاره‌ای است که جایی خارج از منظومه‌ی خورشیدی قرار گرفته و به دور یک ستاره (غیر از خورشید) در حال گردش است.

این سیاره نخستین بار توسط «ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران ناسا» یا همان «فضاپیمای تس» (TESS) مشاهده شد. بر اساس سیگنال‌های این فضاپیما که هر یازده روز یک بار کاهش جزئی در روشنایی یک ستاره را نشان می‌داد، ستاره شناسان سیاره‌ای را کشف کردند که طبق پیش‌بینی آن‌ها حدود ۷۰ درصد بزرگتر از زمین است.

رنه دویون، استاد دانشگاه مونترال و مدیر مؤسسه تحقیقات سیارات فراخورشیدی (iREx) و رصدخانه مون‌مگانتیک که تیمش با پیگری مشاهدات ناسا به این کشف مهم دست یافته، می‌گوید: «من به این کشف بسیار افتخار می‌کنم زیرا دقت بالای پژوهشگران و ابزار دقیق تحقیقاتی ما را نشان می‌دهد. به‌لطف تجهیزات رصدخانه‌ای و همچنین شیوه تحلیلی ابتکاری که توسط تیم تحقیقاتی ما ابداع شده موفق شدیم این سیاره فراخورشیدی بی نظیر را شناسایی کنیم.»

سیاره‌های اقیانوسی نزد اخترشناسان از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند زیرا گمان بر این است که آن‌ها بصورت بالقوه بهترین گزینه‌های موجود برای رسیدن به منشا حیات باشد.

تصور می‌شود این سیاره صخره‌ای باشد و چگالی پایین‌تر از حد انتظار آن به‌دلیل حجم بسیار بیشتر آب آن نسبت به کره‌زمین باشد. با اینکه حدود ۷۰ درصد زمین از آب تشکیل شده اما آب تنها ۱ درصد از جرم کره ما را تشکیل می‌دهد.  پژوهشگران تخمین می‌زنند سهم آب در جرم سیاره TOI-1452 b حدود ۳۰ درصد باشد که شباهت زیادی با قمرهای دارای آب در منظومه شمسی دارد.

نتایج این تحقیقات در ژورنال The Astronomical Journal منتشر شده و تیم تحقیقاتی امیدوار است به‌کمک تلسکوپ فضایی جیمز وب بتواند مشاهدات دقیق‌تری را در این خصوص ثبت و بررسی کند. چرا که این سیاره برای انجام تحقیقات در فاصله مناسبی از زمین قرار دارد و همچنین در حوزه نظارتی جیمز وب واقع شده است.
+21
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.