۱۲ کشته در درگیری های بین شیعیان پیرو مقتدی صدر و طرفداران ایران / لغو پروازهای تهران ـ بغداد

دویچه وله: ارتش عراق منطقه سبز بغداد را از اشغال نیروهای طرفدار مقتدی صدر تخلیه کرد. شاهدان عینی از تبادل آتش میان هواداران صدر و جناح شیعه طرفدار ایران خبر دادند که در اثر آن ۱۲ نفر کشته و بیش از ۸۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.
پس از هجوم هواداران مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراق و رهبر جریان صدر به کاخ دولت در منطقه سبز بغداد نیروهای امنیتی عراق برای تخلیه منطقه سبز از معترضان وارد عمل شدند. هجوم هواداران صدر به دنبال اعلام کناره‌گیری او از سیاست صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان این عملیات در روز دوشنبه ۷ شهریور (۲۹ اوت) هشت تن از معترضان کشته شدند. در پی آن، عراق در سراسر کشور مقررات منع آمد و شد اعلام کرد.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت که در این منطقه به‌شدت محافظت‌شده بغداد که ساختمان‌های دولتی و همچنین نمایندگی‌های دیپلماتیک را در خود جای داده، شلیک شده است.

ارتش عراق ابتدا در بغداد مقررات منع آمد و شد اعلام کرده بود که تظاهرکنندگان هوادار مقتدی صدر آن را نادیده گرفتند. سپس این مقررات که زمان شروع آن ۷ بعد از ظهر اعلام شده بود به سراسر کشور گسترش پیدا کرد.

پزشکان به خبرگزاری فرانسه گفتند که در پی وقوع درگیری‌ها در منطقه سبز، هشت تن از هواداران صدر کشته و دست کم ۸۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

شاهدان عینی گفته‌اند که میان وفاداران به صدر و حامیان ائتلاف رقیب شیعه مورد حمایت ایران، موسوم به "چارچوب هماهنگی" تبادل آتش صورت گرفته است.

نیروهای امنیتی سپس در پایتخت به گشت‌زنی پرداختند.

به گزارش میدل‌ایست‌نیوز، منابع خبری عراق سندی محرمانه و فوری از ستاد عملیات مشترک عراق منتشر کرده‌اند که در آن دستور فرمانده کل نیروهای مسلح درباره تخلیه فوری همه ساختمان‌های حکومتی از تظاهرکنندگان ابلاغ شده است.

در این سند محرمانه که مخاطب آن ستاد عملیات استان مرکزی است، آمده که به موجب تماس تلفنی دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق دستور داده که به محض دریافت دستور، فورا همه ساختمان‌های حکومتی از حضور تظاهرکنندگان تخلیه شود.
نیروهای طرفدار مقتدی صدر در کاخ دولتپیش از آن، الکاظمی در مقام فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، ضمن محکوم کردن تعرض به ساختمان‌های حکومتی از مقتدی صدر خواسته بود که برای دعوت تظاهرکنندگان به خروج از این ساختمان‌ها وارد عمل شود.
لغو پروازهای تهران ـ بغداد
سفارت ایران در بغداد از ایرانیان خواسته به کاظمین و سامراء سفر نکنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، فرودگاه امام خمینی تهران اعلام کرده است که پروازهای خروجی برخی شرکت‌های هواپیمایی به مقصد بغداد، پایتخت عراق از عصر امروز لغو شده است.

در این میان هیئت یاری‌رسان سازمان ملل متحد در عراق (یونامی) این تحولات را "بسیار خطرناک" توصیف کرده و از همه طرف‌های درگیر خواسته است تا "از اقداماتی که می‌تواند به زنجیره‌ای غیرقابل توقف منجر شود خودداری کنند". این نمایندگی سازمان ملل هشدار داد که "بقای دولت در خطر است".

دولت آمریکا نیز در بحبوحه گزارش‌های "ناراحت‌کننده" از ناآرامی در بغداد، خواستار آرامش شده است.

شاهدان عینی به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که اعتراضات پس از بغداد به سایر نقاط کشور نیز گسترش یافته و پیروان صدر به ساختمان‌های دولتی در شهرهای جنوبی ناصریه و حله یورش برده‌اند و برخی از جاده‌ها نیز در حله مسدود شده‌اند.
ناآرامی در بصره و چند شهر در جنوب عراقعراق پس از انتخابات پارلمانی در اکتبر سال گذشته، به دلیل اختلاف میان جناح‌های شیعه بر سر تشکیل دولت ائتلافی، در بن‌بستی سیاسی فرو رفت. جناح شیعیان طرفدار مقتدی صدر مخالف قدرت گرفتن شیعیان مورد حمایت جمهوری اسلامی و کاندیدای این جناح برای احراز مقام نخست‌وزیری است. شیعیان طرفدار ایران مخالف نخست‌وزیر کنونی مصطفی الکاظمی هستند.

روز دوشنبه ۷ شهریور (۲۹ اوت) اندکی پس از انتشار بیانیه غافلگیرکننده مقتدی صدر، مبنی بر کناره‌گیری او از سیاست، پیروان او به کاخ دولت حمله بردند، جایی که معمولا جلسات کابینه در آنجا برگزار می‌شود.

معترضان در داخل کاخ مجلل بر روی صندلی‌های راحتی در اتاق جلسه نشستند، برخی پرچم‌های عراق را تکان دادند و از خود عکس گرفتند و برخی دیگر وارد استخر واقع در باغ کاخ شدند و خود را خنک کردند؛ صحنه‌هایی که یادآور تظاهرات ضددولتی در سریلانکا در ماه گذشته است.
استخر باغ کاخ دولت در بغدادمقتدی صدر صبح دوشنبه ۷ شهریور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دیگر در امور سیاسی دخالت نخواهد کرد و همه دفاتر وابسته به خود جز مرقد و موزه و مؤسسه میراث خاندان صدر را مسدود می‌کند.

صدر در این بیانیه آیت‌الله کاظم حائری را مورد انتقاد قرار داد که با کناره‌گیری از مقام مرجعیت شیعه گفته که علی خامنه‌ای را "مناسب‌ترین فرد برای مرجعیت و رهبری امت" می‌داند.

دفتر مقتدی صدر نیز در پی کناره‌گیری او از فعالیت‌های سیاسی با انتشار بیانیه‌ای از هواداران خواست به هیچ وجه در امور سیاسی دخالت نکنند و هیچ شعار یا سخنی را به نام جریان صدر به زبان نیاورند.
+94
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  آقای خاص - استرالیا، استرالیا

  کاش ۱۲۰۰۰ نفر کشته میشدند؛ یکی از یکی خرتر
  8
  63
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  همین اقلیت نادان ‌وحشی دو کشور را بر باد دادند
  1
  41
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Butler - سیدنی، استرالیا

  لغو پروازهای تهران بغداد : کسانی که ویزای عراق در دست دارند آن را چرب کرده و به خر جلویی در صف راهپیمایی فرو کنند
  2
  42
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  خدارو شکر، ز هر طرف که شود کشته نفع ایران است!
  2
  35
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  از هر طرف کشته شود به نفع مردم ایران است.
  3
  33
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  شاید قشنگ نباشه آدم اینو بگه ولی وقتی بخواست خدا هر دو طرف بکلی از بین برن به هیچ جای دنیا برنمیخوره که هیچی تازه کلی آدم هم شبها راحت تر میخوابن!
  1
  34
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  هر چقدر این انگل‌های خر مقدس و فضول و تمامیت خواه کم بشن ، منطقه و کُلاً دنیا از شرشون خلاص و آسوده تر میشه .
  1
  36
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  ناظران بر این عقیده هستند که با توجه به کشت و کشتار مسلمانان بر علیه هم از بدو تولد اسلام، آخرین مسلمون جهان در آینده دور در حال کشمکش با خود و خودکشی خواهد بود!! 🥴😖🥴
  1
  23
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  فقط یه کشور رو نام ببرید که آخوند‌ها پاشون رو اونجا گذاشته باشن و با خودشون آبادی و آرامش به اونجا برده باشن. هر جا پا گذاشتن، خون و مرگ و ویرانی بوده.
  1
  20
  ‌سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.