آنکارا: رادارهای یونان روی جنگنده‌های ترکیه قفل کردند

 پرواز یک فروند جنگنده اف-۱۶ ترکیه - آرشیوخبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که موشک‌های زمین به هوای یونان روی جنگنده‌های اف-۱۶ ترکیه که به گفته این خبرگزاری در حال انجام یک مأموریت شناسایی در حریم هوایی بین‌المللی بودند، قفل کردند.

خبرگزاری دولتی آناتولی به نقل از منابع وزارت دفاع ترکیه گفت، یک سامانه پدافند هوایی موشکی اس-۳۰۰ یونانی مستقر در جزیره کرت در ۲۳ اوت روی جت‌های گشتی ترکیه فعال شد.

آناتولی گفته است که زمانی که رادار اس-۳۰۰ روی جت‌های اف-۱۶ ترکیه قفل کرد، این جت‌ها در ارتفاع ۱۰هزار پایی در غرب جزیره رودس یونان قرار داشتند.

خبرگزاری دولتی ترکیه، قفل کردن رادار‌های یونان را یک عمل خصمانه توصیف کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس این در حالی است هفته گذشته، آنکارا، وابسته نظامی یونان را احضار کرد و شکایتی را به ناتو تسلیم کرد. ترکیه مدعی شده بود که جنگنده‌های اف-۱۶ یونان چند جنگنده اف-۱۶ ترکیه را تعقیب کرده‌اند.

خبرگزاری آناتولی گفت که خلبانان یونانی با رادار روی هواپیماهای ترکیه بر فراز شرق مدیترانه قفل کردند. آناتولی بدون اشاره به جزئیات گفت ترکیه «پاسخ لازم را داد» و هواپیماها را مجبور به ترک منطقه کرد.

اما آتن روایت ادعایی ترکیه را رد کرد و وزارت دفاع یونان مدعی شد که پنج جت ترکیه بدون اطلاع قبلی یونان یک فروند بمب‌افکن‌های بی-۵۲ آمریکا را اسکورت می‌کردند در حالی که قرار نبود هواپیمای آمریکایی از سوی ترکیه اسکورت جنگنده داشته باشد. این درحالی است که کمی بعدتر هواپیماهای جنگی ترکیه در منطقه‌ای که تحت کنترل یونان است، ظاهر شدند.

وزارت دفاع یونان همچنین گفت که چهار جنگنده یونانی برای تعقیب هواپیماهای ترکیه به پرواز در آمدند و آنها را رهگیری کردند. وزارت دفاع یونان افزود که آتن به مقامات ناتو و ایالات متحده این رویداد را اطلاع داده است.

اگرچه هر دو کشور از اعضای ناتو هستند، ترکیه و یونان چندین دهه است که بر سر موضوعات مختلف از جمله مسائل مرزی اختلاف دارند.
+47
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  بالاخره باید نشان بدهند که ما دنبال بازسازی امپراطوری عثمانی هستیم با وجود عهدنامه‌هایی چون ناتو، بمانند ج.ا. که بدنبال امپراطوری شیعه‌ای هست و تمام عهدنامه‌های خود با دیگران را پایمال میکند، چه با دروغگویی یا بعبارتی چیز خوردن یا با فریب و حقه‌بازی 😖
  8
  20
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.