ساخت فیلم از زندگی سردار حسین همدانی , فرمانده سرکوب اعتراضات ۸۸

 حسین همدانی سال ۹۴ در حلب سوریه کشته شدرادیو فردا: خبرگزاری مهر از تولید شش فیلم سینمایی با موضوع شماری از سرداران سپاه پاسداران خبر داد، از جمله فیلمی با عنوان «مؤمن» درباره حسین همدانی، که سال ۹۴ در «سانحه رانندگی» در سوریه کشته شد.

این خبرگزاری در گزارشی که روز یکشنبه ششم شهریور منتشر کرد نوشت که فیلم‌هایی درباره علی‌اکبر شیرودی، محمد بروجردی، علی هاشمی، محمدابراهیم همت، مهدی زین‌الدین و حسین همدانی شش فیلمی هستند که در بنیاد فارابی یا سازمان سینمایی اوج مراحل تولید یا پیش‌تولید را می‌گذارنند.

پنج نفر اولِ این فهرست از فرماندهان سپاه در جنگ ایران و عراق بودند که در خلال همین جنگ کشته شدند، اما حسین همدانی از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه بود که در سرکوب اعتراضات ۱۳۸۸ فرماندهی سپاه محمد رسول‌الله تهران را بر عهده داشت و مهر ۹۴ در حلب سوریه در «سانحه رانندگی» کشته شد.

هفت سال پس از کشته شدن حسین همدانی، ماه گذشته بار دیگر نام او پس از آن‌که میرحسین موسوی، از سران جنبش سبز، در پیامی او را «سردار بی‌افتخار» نامید، در صدر خبرها قرار گرفت.

میرحسین موسوی در پیام خود، بدون نام بردن از حسین همدانی، از عاشورای ۱۳۸۸ و «استخدام اوباش بدسیرت برای قمه‌کش کردن جوانان مردم» یاد کرد و نوشت «سزای آن سردار بی‌افتخاری که به این جنایت اعتراف و مباهات کرد چه بود، جز آن‌که جانش در غربت به قربانی مستبدی دیگر تلف شود».

حسین همدانی پس از سرکوب اعتراضات ۱۳۸۸ گفته بود پنج هزار نفر از «اشرار و اراذل» در جریان اعتراض‌ها شناسایی و کنترل شدند و سپس «عضوِ گردان» شدند و افزوده بود: «این سه گردان نشان دادند که اگر بخواهیم مجاهد تربیت کنیم، باید چنین افرادی را که با تیغ و قمه سر و کار دارند، پای کار بیاوریم.»

خبرگزاری مهر که نزدیک به حکومت ایران است، در گزارش خود با اشاره به این‌که «صفر تا صدِ» جشنواره فیلم فجر امسال محصول دیدگاه و مدیریت مدیران فعلی سازمان سینمایی است، جشنواره امسال را «بهترین فرصت برای محک عملکرد» مدیران سینما در «تحقق وعده‌ها»یشان توصیف کرده است.

سال گذشته هم‌زمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر، وزیر ارشاد به مدیران سینمایی توصیه کرده بود «حداقل پنج فیلم» با موضوع جنگ و زندگی سرداران سپاه به دوره بعدی جشنواره برسد.

تولید فیلم «مؤمن» درباره حسین همدانی بر عهده بنیاد فارابی در همکاری مشترک با مؤسسه وصف صبا و بنیاد روایت فتح گذاشته شده و قرار است هادی مقدم‌دوست آن را کارگردانی کند.

این در حالی است که در چند ماه اخیر فشارهای امنیتی و وزارت ارشاد بر سینماگران افزایش چشمگیر یافته و در تازه‌ترین رویداد در پی افزایش فشارهای این وزارتخانه، منوچهر شاهسواری و محمدعلی نجفی، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره خانه سینما، در فاصله دو روز از مقام خود کناره‌گیری کردند.
+2
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  تمام این افرادی را که نام بردند ،در قتل غارت ایران و ایرانیان دست داشته اند .
  1
  35
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  گور بابای خودش و هفت جد و آبادش مرتیکه ....!
  0
  32
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  برای آدم بی افتخاری مثل این میخوان افتخار سرهم کنند خخخخ سردار متقلب که بعد عنقلاب با عوض کردن فامیل از یک قاتل زندانی خطرناک خودش رو جا کرد بعنوان کمیته چی و سپاهی و اطلاعاتی و به قتلهاش ادامه داد ولی اینبار زیر عبای ولایت و مثلا قانونی.
  0
  11
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.