رئیسی: اسرائیل حریف سنگ زدن فلسطینیان نشد حریف موشک نقطه‌زن هم نیست، ببینند چیزی از آنها می‌ماند

بی بی سی: ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور امروز ایران، در نشست خبری با رسانه‌های داخلی و بین‌المللی گفت احیای برجام مشروط به حل شبهات آژانس در مورد مسائل پادمانی است. او اضافه کرد اسرائیل نه حریف موشک‌های نقطه‌زن غزه است و نه حریف ایران.

او در این نشست درباره خواست‌های ایران در توافق احیای برجام گفت «تضیمن‌‌های اطمینان‌آور، راستی‌آزمایی عینی و عملی نسبت به رفع تحریم‌ها، رفع تحریم‌ها به صورت محسوس، بسته‌شدن ادعاها و بهانه‌های سیاسی» که منظور موارد مورد پرسش آژانس است.

ابراهیم رئیسی گفت که همه مسائل پادمانی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از توافق احیای برجام باید حل شود.

منظور از مسائل پادمانی، آثار اورانیومی است که بازرسان آژانس در سه مکانی کشف کردند که ایران به عنوان سایت هسته‌ای اعلام نکرده بود. پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این باره، از جمله موارد اختلاف‌برانگیز در توافق هسته‌ای است.

آقای رئیسی در ادامه این نشست گفت «بارها اعلام کردیم که سلاح هسته‌ای جایی در دکترین هسته‌ای ما ندارد. بارها رهبری اعلام کردند که حرام است. ما نیز در سیاست خارجی اعلام کردیم که جایگاهی در سیاست خارجی ما ندارد.»

او اما اضافه کرد «هیچکس صنعت هسته‌ای را نمی‌تواند از ما بگیرد.»

او درباره شیوه خبررسانی دولت در مذاکرات احیای برجام که سبب شده عمدتا طرف‌های دیگر مذاکرات خبرهای مربوط به محتوای مذاکرات کمک کنند گفت اگر اطلاع‌رسانی به موقع می‌تواند به مذاکرات کمک کند و او نیز این مسئله را دنبال خواهد کرد.

خبرنگار سی‌بی‌اس نیوز درباره اینکه در سفر به نیویورک آیا حاضر هست با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا «دست دهد» یا «مذاکره کند» یا «به طور اتفاقی «لام در راهروها سلام دهد»گفت خیر. هیچ فایده‌ای برای منافع ملت ایران وجود ندارد و هیچ برنامه‌ای وجود ندارد.
رئیسی: اسرائیل حریف سنگ زدن فلسطینیان نشد حریف موشک نقطه‌زن هم نیست
آقای رئیسی در پاسخ به سوال یک خبرنگار یمنی گفت اسرائیل تصور می‌کند با گسترش ارتباط با کشورهای منطقه برای خود امنیت می‌سازد اما ایران معتقد است این ارتباط برای اسرائیل «امنیت ساز نیست».

رئیسی در پاسخ به سوال خبرگزاری تسنیم درباره تهدید ایران از سوی اسرائیل در ارتباط با برنامه اتمی گفت که «دانش هسته‌ای در ایران بومی شده و قابل گرفتن از این کشور نیست».

او درباره تهدیدات اسرائیل به درگیری اخیر میان فلسطینیان و اسرائیل اشاره کرد و گفت اسرائیل دیروز حریف سنگ زدن فلسطینی‌ها نشد و به تعبیر او امروز حریف موشک‌های نقطه‌زن از غزه هم نیست و نتیجه گرفت که این کشور با توانایی رویارویی با ایران را ندارد.

او در پایان اظهاراتش درباره اسرائیل گفت «آنچه می‌خواهم به آنها بگویم این است که فاصله بین تصمیم و اقدام را ببینند. اگر تصمیم به چنین کار بگیرند شاید به آنها مهلت داده نشود که دست به اقدامی ببرند». او گفت فاصله بین این تصمیم و اقدام باید ببینند چه «چیزی از آنها می‌ماند یا نه.»
رئیسی: همکاری ایران با روسیه راهبردی است
ابراهیم رئیسی در پاسخ به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که همکاری ایران با روسیه «راهبردی» است. آقای رئیسی گفته دو کشور در زمینه نفت و گاز همکاری مشترک دارند.

آقای رئیسی گفته ایران یک برنامه جامع مشترک هم برای گسترش همکاری ها با روسیه در آینده دارد.
رئیسی: عربستان تعهداتی دارد
او گفت درباره عربستان با میزبانی عراق پنج دور مذاکرات با عربستان برگزار شده است.

او اضافه کرد «تعهداتی طرف عربستانی دارد که راه را برای اقدامات بعدی و روابط دیپلماتیک باز خواهد کرد.»

او گفت در گفتگو با همسایگان تاکید کردیم که امنیت منطقه به دست منطقه است و همزمان خواهان خروج آمریکا از منطقه شد.
پاسخ رئیسی به مسائل داخلی
آقای رئیسی در این این کنفرانس که ۱۹ خبرنگار از او سوالاتی پرسیدند و نزدیک به یک ساعت طول کشید به مسائل داخلی از جمله گرانی‌، تورم و همچنین سفرهای استانی‌اش پرداخت.

او گفت هیچ نگرانی درباره‌ کالاهای اساسی وجود ندارد.

در پاسخ به بحران آبی در برخی نقاط ایران هم گفت دولت برای تنش آبی برنامه‌ریزی کرده است.

او اضافه کرد که مسئولان عالی دولت قبلی به من می‌گفتند، با مشکلات چه می‌خواهی انجام دهی؟ با کمبود داروها و ندادن واکسن کرونا و کسری بودجه «۴۸۰ هزار میلیاردی» اما الان از آن شرایط عبور کردیم.
+15
رأی دهید
-90

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  اسرائیل هر جا رو که نتونه بزنه نقطه تو رو خوب میزنه که دایره بشه
  11
  66
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  هنوز تو توهمه! شش ماه پیش اسلحه لیزری رو یه نمایش گذاشت که موشک رو با شلیک ٢/٥ دلاری میزنه.
  11
  48
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  وکیل مدافع - لندن، کانادا

  فعلآ که اونها دارن تو ایران نقطه زنی میکنند
  4
  56
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  فکر کنم رییسی کلاس اکابر میره ، چون در این سخنرانی غلط نداشت .
  11
  42
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  فرض کنیم حرف توی بی‌سواد درسته، چی تونستن فلسطینیان بدست بیاورند؟! هدف توی احمق و تمام مسلمونهای منطقه برای فلسطین چیست؟! غیر از این است که خود را به عنوان چریک اسلحه . بدست، پشت مردم فلسطین پنهان کنید و کرکری بخوانید! 😖 جان آدمیزاد برایتان هیچ ارزشی ندارد چه رسد به رفاه ملت فلسطین! 😖 از یک طرف انواع و اقسام خیمه‌شب بازی بر علیه سنی‌ها و عمر و عثمانشان، از طرفی حمایت از فلسطینی سنی 🤮 یک مشت مسلمون شیعه جانی و احمق به دفاع از دشمنانشان عمر‌ پرستان، بالای ۴۰ ساله فلسطین رو تو فقر و بدبختی نگه‌داشته‌اند! 😤
  5
  48
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  رئیسی گفت هیچ نگرانی درباره‌ کالاهای اساسی وجود ندارد چون مسئولان در رفاه کاملن و امت به آن دنیا ایمان دارد و با لنگ مانند یمنی‌ها و با چفیه مانند فلسطینیان فقر و گرسنگی را به آسانی تحمل می‌کنند 😖
  4
  42
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  رئیسی اضافه کرد: دانش هسته‌ای در ایران بومی شده و قابل گرفتن از این کشور نیست، با وجود کمبود مدارس در ایران و نداشتن سقف بالا‌سر دانش‌آموزان روستاها و شهرهای کوچک و با وجود، نبود متخصص در ایران همانطور که میدانید ما دهه‌هاست فاجعه فرار‌مغزها را داریم! با تمام این احوال ما تمام و کمال هسته‌ای هستیم. 😤 خود من شش کلاس بیشتر سواد ندارم ولی بنده هم هسته‌ای هستم! 🥴
  3
  41
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  اسراییل و امریکا نقطه زنی هاشون خوبه در بک دهم ثانیه از یک جانی کتلت درست می‌کنند
  11
  38
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  رئیسی فرمودند ملت شهید پرور نگران کالاهای اساسی مسئولین و خانواده و آقازاده هایشان نباشند و فقط فرصت کردند سر نمازهایشان برای رفع یبوستشان دعا بفرمایند
  1
  3
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.