محاکمه دو برادر ایرانی‌الاصل به اتهام جاسوسی برای یک کشور خارجی در سوئد

 پرچم سوئد در شهر استکهلمرادیو فردا:روزنامه سوئدی «اکسپرسن» می‌گوید دو برادر ایرانی‌الاصل که در خدمت پلیس و نهادهای امنیتی سوئد بوده‌اند، قرار است به اتهام جاسوسی محاکمه شوند.

در این گزارش نامی از دو برادر ایرانی‌الاصل برده نشده است اما می‌گوید که آن‌ها در کودکی به سوئد آمده‌اند، در نوامبر سال ۱۹۹۴ تابعیت این کشور را گرفته و برادر بزرگتر از مارس ۲۰۱۱ تا پارسال که بازداشت شد، در نهادهای حساسی مانند پلیس امنیت و نظامی کار می‌کرده است.

برادر کوچکتر نیز برای مدتی در آکادمی پلیس تحصیل کرده، اما موفقیتی نداشته است.

اکسپرسن می‌نویسد برادر بزرگتر متاهل، پدر چند فرزند با دو مدرک تحصیلی است و زبان فارسی را «روان» صحبت می‌کند: او کار دولتی خود را به عنوان بازپرس جرایم گمرکی آغاز کرد تا توانست در سمت‌های حساس‌تری در پلیس امنیت و سپس سرویس اطلاعاتی و امنیتی نظامی مشغول کار شود.

این گزارش توضیح نداده است که برادران یاد شده برای چه کشوری جاسوسی می‌کرده‌اند اما می‌نویسد که آن‌ها اتهامات خود را رد کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، قاضی دادگاه ناحیه استکهلم برای آغاز محاکمه این دو نفر روز پنج‌شنبه گذشته نشستی با دادستانی و وکلای آن‌ها داشته است.

برگزاری دادگاه محاکمه این دو برادر در حالی است که وزارت اطلاعات ایران ماه گذشته اعلام کرد که یک تبعه سوئد را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده است.

پیشتر یک رسانه سوئدی از بازداشت یک مرد سوئدی که همراه با چند گردشگر سوئدی‌ دیگر به ایران سفر کرده بود، در روز ۱۵ اردیبهشت خبر داده بود اما مقام‌های جمهوری اسلامی گزارش این بازداشت را تایید نکردند.

جمهوری اسلامی ایران همچنین احمدرضا جلالی، پزشک و محقق ایرانی–سوئدی را قبلا به اتهام جاسوسی در ایران محکوم به اعدام کرده است.

در این میان مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی پس از صدور حکم حبس ابد برای حمید نوری در سوئد تهدید کرده بودند که حکم اعدام جلالی اجرا خواهد شد.

حمید نوری، معروف به حمید عباسی، معاون دادیار سابق زندان گوهردشت، به دلیل نقش داشتن در کشتار زندانیان سیاسی دهه شصت در ایران، با اتهام‌های «جنایت جنگی از نوع بین‌المللی» و «قتل عمد» در استکهلم محاکمه و در نهایت به حبس ابد محکوم شد.

دولت سوئد در ماه‌های گذشته نسبت به بازداشت خودسرانه اتباعش در ایران هشدار داده بود.
+98
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین

  از چه زمان سوید از روستا به کشور تبدیل شد؟؟؟؟😂😂😂😂
  137
  81
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  با کمال تاسف مغزت گنجایش جواب سئوالت را ندارد پس بهتره در همون بیت المقدس بچری و به این کارا کار نداشته باشی!
  54
  55
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  این خبر برای اولین بار سال گذشته منتشر شد آن موقع نام برادر بزرگتر را پیمان کیا معرفی کردند. راست یا دروغش گردن خود رسانه ها.
  15
  20
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  از همان موقع که تونستی سواد خواندن پیدا کنی . سویدن به نسبت به جمعیت ناچیز خود یکی از مطرح ترین کشور های صنعتی دنیا به شمار می آید
  1
  2
  دوشنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.