شکایت علیه ابراهیم رئیسی در دادگاه نیویورک به‌دلیل نقش‌داشتن در اعدام‌های ۶۷

العربیه:یک گروه از مخالفان در تبعید جمهوری اسلامی، شکایتی علیه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران تسلیم مقامات قضایی دولت فدرال آمریکا در دادگاه نیویورک کردند.

قرار است ماه آینده رئیسی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شود.

«شورای ملی مقاومت ایران» وابسته به «سازمان مجاهدین خلق» مستقیماً این شکایت را تسلیم دادگستری آمریکا نکرده، اما گفته است که در شکایت‌نامه، رئیسی به «شکنجه و قتل در جریان اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال 67 در ایران و جنایت علیه بشریت» متهم شده است.

استیون شنیبام، وکیل شاکیان خصوصی، به خبرگزاری «فاکس‌نیوز» گفته است: «شکی نیست که ابراهیم رئیسی به عنوان معاون وقت دادستان کل کشور در استان تهران یکی از اعضای همین کمیسیون بوده است. خود رئیسی مشارکت خود را در اعدام‌های سال 67 انکار نکرده است. او گفته است که مشارکت او در این اعدام‌ها مصداق دفاع از حقوق بشر بوده است.»

اخیرا جمعی از قانونگذاران آمریکایی نیز از دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواستند تا به هیئت دیپلماتیک ایرانی، شامل رئیسی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر ویزا ندهد، چرا که آنها نماینده یک «رژیم تروریست» هستند.

به گزارش «فاکس نیوز»، یک گروه هفت‌نفره از سناتورهای جمهوری‌خواه شامل تام کاتن، سناتور آرکانزاس، مارکو روبیو، سناتور فلوریدا و تد کروز، سناتور تگزاس نامه‌ای به جو بایدن فرستاده و از او خواستند تا به هیئت ایرانی ویزا ندهد.

پیشتر اقدامات مشابه علیه رئیسی در بریتانیا صورت گرفته و در شکایتی که تسلیم مقامات آمریکا شده، آمده است که رئیس جمهوری کنونی ایران عضو «کمیسیون مرگ» مرکب از چهار قاضی بوده که فرمان اعدام و شکنجه هزاران زندانی سیاسی را صادر کرده است.

از سویی، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اخیرا گفته است، ایالات متحده به عنوان میزبان سازمان ملل ملزم است که روادید ورود برای نمایندگان دولت‌های عضو سازمان ملل به منظور شرکت آنان در نشست‌های این سازمان صادر کند.

رئیسی اگرچه اخیرا وارد دومین سال ریاست‌جمهوری خود در ایران شده است، اما تاکنون در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نکرده است.
+173
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  باید قوانین بین المللی واضحی وضع شود که ، قاتلان و دزدان براحتی نتوانند در دنیای پیشرفته مشابه اروپا و امریکا زندگی کنند ، البته همانطور که برای فاشیست ها و نازیست ها برخورد میشود . چرا خاوری و یا بچه های این انگل زاده ها در اروپا و امریکا و کانادا براحتی در حال زندگی میباشند ؟!؟
  1
  77
  شنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  hassan1326 - تهران، ایران
  به خاطر پولهایی که اونجا انبار کردند ...
  0
  48
  شنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  همه کشورهای اروپایی علی الخصوص فرانسه و آلمان و حتی آمریکا از وجود جمهوری اسلامی بیشترین منفعت رو برده اند و تمام این مسخره بازیهای حقوق بشری مال موقعی است که اینها تبدیل به مهره سوخته شوند
  0
  39
  شنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.