رئیس نظام پزشکی: در رشته‌های بسیار ضروری جراح نداریم

رادیو فردا:رئیس سازمان نظام پزشکی ایران در مورد نبود متخصص و جراح در برخی رشته‌های پزشکی ضروری هشدار داد.

محمد رئیس‌زاده با اشاره به عدم تمایل دانشجویان رشته پزشکی به برخی تخصص‌ها گفت: «تخصص جراحی قلب در سال جاری ۱۸ نفر ظرفیت داشته، اما هیچ کس متقاضی آن نشده است و در کل کشور فقط دو فارغ‌التحصیل جراحی اطفال داریم.»

او هشدار داد که «در چند سال آینده پزشکی نخواهیم داشت».

آقای رئیس‌زاده «زیرساخت نادرست» را دلیل کشانده شدن پزشکان به «سمت مسیرهای بعضا خلاف» عنوان کرد و با اشاره به نبود جراح «در رشته‌های بسیار ضروری» گفت که در این موارد بیماران مجبور خواهند شد برای برخی درمان‌ها با چند برابر هزینه، به خارج از کشور بروند یا «با یک عقب‌گرد ۴۰ ساله از هند، پاکستان و فیلیپین پزشک وارد کنیم».

پیش از این نیز برخی از مقامات وزارت بهداشت، نمایندگان مجلس و کارشناسان درباره کمبود پزشک در کشور هشدار داده بودند.

پیش از این خبرگزاری تسنیم با استناد به آمارهای سازمان نظام پزشکی گزارش داده بود که سرانه پزشک در ایران «به ازای هر ۱۰ هزار نفر برابر با ۱۱.۶ پزشک، اعم از عمومی و متخصص» و «بسیار پایین‌تر از دیگر کشورهای منطقه و جهان، مانند سوریه و مغولستان» است.

حسن موسوی فرد، کارشناس نظام سلامت، نیز بهمن پارسال گفته بود که کمتر از شش پزشک به ازای هر صد هزار نفر وجود دارد و ۵۰ درصد پزشکان متخصص در تهران هستند.
+11
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  مدرک کارشناسی روانکاوی که به آخوندها دادین تا مردم بیچاره رو روانی تر بکنن ، یه مدرک هم بدین بهشون واسه جراحی رشته های خیلی ضروری !! البته قبلش به بهشت زهرا اعلان کنید تا بعد از جراحی ها ، به تعداد کافی قبر آماده داشته باشند!!
  0
  10
  شنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.