چرا پاها بوی تند عرق می‌دهند؟

کفش‌های مرطوب مکان مناسبی برای رشد باکتری‌ها و ایجاد مواد شیمیایی بدبو هستنددویچه وله: پاها ممکن است در هوای گرم عرق کنند، به‌‌خصوص اگر کفش یا چکمه بسته بپوشیم و عرق آن تبخیر نشود. به‌نوشته نشریه مدیکال‌اکسپرس؛ اضطراب و استرس نیز به‌دلیل ترشح هورمون‌های استرس مانند آدرنالین باعث افزایش فعالیت غدد عرق و تعریق دست و پا می‌شود.

عرق پا شایع است، اما برخی از افراد دچار عرق بیش از حد به نام "هایپرهیدروزیس" هستند. این وضعیت بسیار ناراحت‌کننده است و می‌تواند منجر به کاهش اعتماد‌به‌نفس و سلامت روانی ضعیف شود.

بوی بد پا با انواع مختلفی از باکتری‌ها مرتبط است. وقتی این باکتری‌ها قندها و چربی‌های موجود در عرق را می‌خورند، مواد شیمیایی با بوی مضر تولید می‌کنند.

رایج‌ترین ترکیبات شیمیایی منجر به تعریق عبارتند از:

"والریک اسید" که بوی پنیری و عرق پا دارد، "اسید پروپیونیک" که بوی ترش می‌دهد و نوعی باکتری به‌نام "بروی باکتریوم" نیز باعث بوی بد پا می‌شود.

پنیرسازان اغلب این باکتری را به سطح پنیر اضافه می‌کنند تا بافت و طعم آن را ایجاد کنند. این مسئله مشخص می‌کند که چرا بسیاری از پنیرها بوی پا می‌دهند!

عفونت باکتریایی پوست به نام "کراتولیز حفره‌دار" نیز ممکن است باعث بوی بد پا شود. این عفونت معمولاً کف پاها و بین انگشتان پا را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و پوست را سفید و خیس می‌کند، اغلب با ایجاد حفره. این گودال‌ها در اثر هضم باکتری‌‌های پوست و تولید ترکیبات گوگردی ایجاد می‌شوند. کراتولیز حفره‌دار به درمان با روش‌های ضد‌عفونی‌کننده و آنتی‌بیوتیک‌های موضعی پاسخ می‌دهد.

اما برای مدیریت تعریق و بدبو شدن پاها چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اولین چیزهایی که باید در صورت داشتن پاهای بدبو به آن توجه کنید، بهداشت پا و کفش است. بسیار مهم است که پاهای خود را با صابون بشویید: از جمله بین انگشتان پا! خشک‌کردن کامل پاها پس از حمام‌کردن نیز برای جلوگیری از تجمع عرق و باکتری مهم است.

ایده‌آل این است که کفش‌های خود را به‌طور متناوب تغییر دهید تا کفش‌ها و چکمه‌ها قبل از پوشیدن دوباره فرصت خشک‌شدن داشته باشند. کفش‌های مرطوب مکان مناسبی برای رشد باکتری‌ها و ایجاد مواد شیمیایی بدبو هستند.

اگر حتی با رعایت بهداشت خوب پا و توجه به کفش، پاهای شما سرسختانه عرق کرده و بدبو می‌شود، ممکن است لازم باشد گزینه‌های دیگری را تحت‌نظر پزشک در نظر بگیرید.

از ضد‌تعریق قوی حاوی "آلومینیوم کلراید هگزا هیدرات"، کرم موضعی حاوی مقدار کمی "گلیکوپیرونیوم بروماید" و درمان بوتاکس به عنوان روش‌هایی که می‌توانند در کاهش تعریق پا مؤثر باشند یاد می‌شود. در این باره با پزشک خود مشورت کنید.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.