شکایت از عطاالله مهاجرانی به پلیس ضدتروریسم بریتانیا به دلیل «تشویق به ترور»

ایران اینترنشنال:سازمان «عدالت برای ایران» با تسلیم یک شکایت، از پلیس ضدتروریسم بریتانیا خواست تا عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد پیشین جمهوری اسلامی را که اکنون در لندن زندگی می‌کند، به دلیل «تشویق به تروریسم» و «توزیع محتوای تروریستی» تحت تعقیب کیفری قرار دهد.

وکیلان این سازمان همچنین خواستار آن شده‌اند که پلیس تحقیق کند که آیا سندی وجود دارد که ارتباط مستقیمی میان حمله به سلمان رشدی و مهاجرانی برقرار کند.

در این شکایت‌نامه بخش‌هایی از کتاب مهاجرانی با عنوان «توطئه آیات شیطانی» که در آن فتوای روح‌الله خمینی، بنیانگذار و رهبر سابق جمهوری اسلامی در «واجب‌القتل بودن سلمان رشدی» تأیید و قتل او تجویز می‌شود، در اختیار پلیس بریتانیا قرار داده شده است.

همچنین در این شکایت‌نامه، نوشته‌های مهاجرانی در حمایت از اقدام به ترور عزیز نسین، نویسنده معروف ترکیه و مترجم کتاب رشدی به زبان ترکی و همچنین ترجمه توئیت‌های اخیر او به انگلیسی آمده است.

نسخه‌ای از این شکایت در اختیار وزارت کشور بریتانیا قرار داده شده است.

مهاجرانی، از چهره‌های موسوم به اصلاح‌طلب، پس از سوءقصد به جان سلمان رشدی از سوی هادی مطر، جوان ۲۴ ساله لبنانی‌الاصل، در رشته‌ توئیتی بر موضع قبلی خود مبنی بر حمایت از فتوای خمینی برای قتل رشدی تأکید کرد.

مهاجرانی نوشت: «در جلسه راى اعتماد دولت جناب آقاى خاتمى، در مرداد ١٣٧٦، مرحوم زادسر از من پرسید: آقاى مهاجرانى! به من جواب بدهید، اگر رشدى را ببینید او را می‌کشید!" گفتم: نه برادر! من نویسنده‌ام و کارم تبیین فتواى امام و نقد رمان بوده است، آن کار دیگر را شما که به خلوت مى‌روید، انجام دهید!»

او در توئیت‌های دیگری ضمن اشاره به کتاب خود درباره رمان «آیات شیطانی» نوشت حق‌التألیف این کتاب که ۳۰ بار تجدید چاپ شده، «شیرین و گوارا» بود.

وزیر پیشین ارشاد جمهوری اسلامی همچنین نوشت: «امروزه نیز بعد از حادثه مجروح شدن رشدى، همان نغمه کتاب من و فتواى امام نو شده است. من محاکمه در دادگاه لندن را، درخشان‌تر از استیضاح مى‌دانم، آماده‌ام تا از این فرصت طلایى بهره‌مند شوم. جدى باشید.»

مهاجرانی با این حال در توییت دیگری افزوده که حمله به رشدی را تایید نمی‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مستعفی در دولت اول محمد خاتمی، موسوم به دولت اصلاحات، همچنین در توئیتی کار خود را به عنوان نویسنده، «تبیین فتوای امام» خواند.

مهاجرانی پس از صدور فتوای قتل سلمان رشدی، در ۴۰ روز کتاب «توطئه آیات شیطانی» را در دفاع از این فتوا نوشت. در این کتاب آمده است که «کعب بن اشرف»، درباره زنان مسلمانان شعرهایی عشقی و جنسی می‌سرود و یکی از مسلمانان از پیامبر اسلام اجازه می‌گیرد با دروغ او را فریب دهد و به قتل برساند.

مهاجرانی نوشته است: «سلمان رشدی با توجه به اقرار آشکارش در کتاب "لبخند یوزپلنگ" که خود را کافر خوانده است و با توجه به اهانت و استهزا باورهای مسلمانان ... مرتد و سآب رسول‌الله است؛ یعنی سب‌کننده و دشنام‌گویی نسبت به پیامبر اسلام و قرآن و ... است ... اهانت‌ها و استهزا و هتاکی او از روی قصد و اختیار صورت گرفته ... و او مرتد فطری است.»

حمله به سلمان رشدی که ۳۴ سال پیش و با انتشار رمان «آیه‌های شیطانی» با فتوای خمینی، واجب‌القتل شد، بار دیگر ماجرای این فتوا و موضع‌گیری‌ها درباره آن را زنده کرده است. برخی افراد که در آن زمان از این فتوا دفاع کردند و در سال‌های بعد تغییر موضع دادند، اکنون ساکت مانده‌اند.

خمینی در تاریخ ۲۵ بهمن سال ۱۳۶۷ فتوای قتل سلمان رشدی را صادر کرد. بنیاد ۱۵ خرداد هم در سال ۱۳۹۱ با اضافه کردن مبلغ ۵۰۰ هزار دلار به جایزه اجرای فتوای خمینی برای قتل سلمان رشدی، مبلغ این جایزه را به سه میلیون و ۳۰۰ هزار دلار رساند.

با این حال بعدها مقام‌های جمهوری اسلامی گفتند که به‌ طور مستقل طرحی برای کشتن سلمان رشدی ندارند اما علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۸۳ فتوای فقهی روح‌الله خمینی را غیرقابل تغییر خواند.
+197
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  مرتیکه کریه المنظر افتاده به دریوزگی خامنه ای که ببرش ایران. همون گروهی که برای اون حمید نوری دادخواست تنظیم کردن برای این مکان کش هم دارن دادخواست تنظیم میکنن.
  19
  83
  جمعه ۰۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  من یک چیز را درک نمی‌‌کنم. ایشون ۴۰ سال با امپریالیست آمریکا و انگلیس جنگید. سر ما را خورد از بس مصدق مصدق کرد. ۴۰ سال با امام ره یا همان شیرین پشمالو به بستر رفت .درک نکرد که خودش شیرین بود و امام فرهاد ریشدار .همیشه فکر می‌‌کرد خودش فرهاد است.با رفتن به زیر عمامه امام به هرچه آرمان مصدق خودشان بود خیانت کرد. ما از بختیار مصدقی تر داشتیم ؟ زرت امام این‌ها را سه طلاقه کرد. بلند شدند رفتند وسط امپریالیست آمریکا و انگلیس. کشور کم بود؟ فلسطین. الجزایر. لیبی‌. سوریه آن موقع که جنگ نبود.چپی‌ها هم که لعنت به هرچه مسکو. کوبا .کره شمالی‌ و خلق. کوکا کلا . شلوار جین حراجی.مک دنالد امپریالسیت آمریکا را عشق است.بعد به ما می‌‌گویند. پهلویچی .شاه دوست. امریکاهی . دو دستی هر دو جناح چسبیده به بیضه امپریالسیت. با تبر گردن این‌ها را بزنی. ول نمی‌‌کنند.
  16
  45
  جمعه ۰۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  این حرام لقمه خودش صاحب مکانه!!
  11
  43
  جمعه ۰۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  نهایت دریده‌گی و بی‌شرمی در اسلام، دین انسان‌ستیز: "آقاى مهاجرانى! به من جواب بدهید، اگر رشدى را ببینید او را می‌کشید!" گفتم: نه برادر! من نویسنده‌ام و کارم تبیین فتواى امام و نقد رمان بوده است، آن کار دیگر را شما که به خلوت مى‌روید، انجام دهید!»" 😤
  12
  45
  جمعه ۰۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این 7 خط کریه المنظر و بینهایت وقیح نه تنها در ظاهر که افکارش هم بدتر از چهره ی کریه اش هست. در منتهای وقاحت یک عمر فریاد مرگ بر امریکا و انگلیس کشیده و حالا رفته انجا و رحل اقامت بگزیده است. بی نهایت وقیح و زشت افکار است. در انجا هم دست از ترهات مذهبی اهالی متعصب اصفهان بر نمیدارد و در هر جریانی مثل یابو دم تکان میدهد
  2
  23
  جمعه ۰۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.