گروه های خونی O، A، AB،Bمستعد ابتلا به چه بیماری‌هایی است؟

شاید باورش سخت باشد اما اینکه کدام گروه خونی را دارید می تواند سرنوشت شما را در زمان یک پاندمی تغییر دهد یا شانس بالقوه تان را برای افزایش به گروهی از بیماری ها به شدت افزایش دهد.

در این گزارش به تعدادی از این احتمالات بر اساس جدیدترین پژوهش های علمی صورت گرفته بر روی گروه های خونی پرداخته شده است:
هر گروه خونی مستعد ابتلا به چه بیماری‌هایی است؟
بنا به چندین و چند دلیل، مهم است که هر فردی از گروه خونی‌اش مطلع باشد. این روزها پزشکان و محققان در حال انجام بررسی‌های بیشتر دراین باره هستند که گروه خونی افراد چطور برسلامت آنها تاثیرگذار است و به نکات بسیار حیرت‌آوری دست یافته‌اند؛ مثلا تحقیقات اخیر حکایت از آن دارد که گروه خونی افراد، می‌تواند در افزایش ریسک ابتلا به افسردگی و یا دیابت موثر باشد. در این مقاله قصد داریم تا به نکات جالب توجهیدرمورد گروه‌های خونی مختلف اشاره کنیم. پس با ما همراه باشید.

۱-افراد با گروه خونی O کمتر مالاریا می‌گیرند

گرچه افرادی با گروه خونی O، بیشتر از سایرین توسط پشه مالاریا گزیده می‌شوند ولی جالب اینجاست که بدن این افراد محافظت خوبی در برابر این بیماری دارد. دانشمندان دریافته‌اند که به ندرت افرادی با گروه خونی O در اثر ابتلا به مالاریا می‌میرند و پروتئین RIFIN که عامل ایجاد بیماری مالاریاست، در بدن این افراد کمتر قادر به فعالیت است و در نتیجه آسیب زیادی به آنها نمی‌زند.

۲- مشکلات قلبی عروقی کمتر در افراد با گروه خونی O

اگر گروه خونی شماO است، قلب خوشبختی دارید؛ طبق تحقیقات ارائه شده در کنگره جهانی نارسایی حاد قلب در سال ۲۰۱۷، افراد با این گروه خونی، کمتر دچار حمله قلبی می‌شوند و افرادی با گروه‌های خونی A، B و AB (حدود ۶۳% از جمعیت دنیا)، ۹ درصد بیشتر در ریسک مشکلات کرونر و قلبی عروقی هستند.

۳- گروه خونی A و ریسک بالاتر سرطان معده

به نظر می‌رسد سرطان معده و گروه خونی A، رابطه صمیمانه‌ای با هم دارند. طبق مطالعات منتشره در ژورنال اپیدمیولوژی سرطان در سال ۲۰۱۵، افرادی با گروه خونی A، ۳۸% بیشتر از افرادی با گروه خونی O در معرض ابتلا به سرطان معده هستند.

۴- گروه‌های خونی غیر از O و ریسک بالاتر ابتلا به سرطان پانکراس

اگرچه افرادی با گروه خونی به غیرA، کمتر در معرض سرطان معده هستند، ولی آنها باید نگران سرطان دیگری، به نام سرطان پانکراس باشند. در مطالعه منتشره در ژورنال اپیدمیولوژی سرطان در سال ۲۰۱۵، محققان دریافتند که همه افراد با گروه خونی به غیر از گروه خونی O، ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پانکراس دارند و افرادی با گروه خونی B، ۵۹% بیشتر درمعرض ابتلا به این سرطان قرار دارند.

۵- اختلالات شناختی بیشتر در افراد با گروه خونی AB

اگر گروه خونی شما AB است، باید حسابی مراقب سلامت شناختی خودتان باشید. در تحقیقی که در ژورنال نورولوژی در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، ارتباط میان گروه خونی و سلامت مغز افراد مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که افرادی با گروه خونی AB، ۸۲% بیشتر در خطر اختلالات شناختی هستند.

۶- اکثر مردم آمریکای لاتین گروه خونی O مثبت دارند

گروه خونی O، غالب‌ترین و رایج‌ترین گروه خونی در دنیاست و در آمریکای لاتین این موضوع بیشتر مشاهده می شود. طبق اعلام صلیب سرخ آمریکا، گروه خونی ۵۳% از مردم آمریکای لاتین Oمثبت است و ۴ درصد آنها نیز گروه خونی O منفی دارند.

۷- مشکلات باروری در بانوان با گروه خونی O

یکی از فاکتورهایی که ممکن است در باروری زنان تاثیرگذار باشد، گروه خونی آنهاست. در سال ۲۰۱۱، محققان مرکز باروری دانشگاه ییل آمریکا ضمن بررسی سطح هورمون محرک فولیکول (FSH)، به این نتیجه رسیدند که سطح این هورمون در بدن زنانی با گروه خونی O، معمولا بالاتر است و این موضوع، معمولا نشانه کاهش ذخیره تخمدانی است. بدین معنا که احتمال بارداری زنانی با گروه خونی O مثبت با بالاتر رفتن سنشان کمتر می‌شود.

۸- گروه خونی سخاوتمند و جهانی

در بیمارستان‌ها، نیاز به گروه خونی O به شدت بالاست؛ چرا که خون افرادی با گروه خونی O، به همه افراد دیگر قابل اهداست.گروه خونی O منفی، می‌تواند به افرادی با گروه خونی مثبت و منفی خون اهدا کند چرا که گروه خونی O، آنتی‌ژنی ندارد.

۹- گروه خونی دریافت کننده جهانی

اگر گروه خونی شما AB مثبت است، باید گفت که حسابی خوشبخت هستید. این گروه خونی یک دریافت کننده جهانی است و می‌تواند از تمامی گروه‌های خونی دیگر، خون دریافت کند. چون این گروه خونی هم آنتی ژن گروه خونیA را دارد و هم B .

۱۰- افرادی با گروه خونی B در ریسک سرطان‌های گوارشی

گرچه پزشکان درمورد عواملی که باعث ایجاد سرطان می‌شوند، هنوز به اطمینان کامل نرسیده‌اند ولی نکته‌ای که برای آنها روشن است، این است که افراد با گروه خونیB ، بیشتر مستعد ابتلا به برخی از انواع سرطان هستند. نتایج یک تحقیق که در سال ۲۰۱۲ در مجله جهانی گوارش منتشر شده حاکی از آن است که افراد با گروه خونی B پنجاه درصد بیشتر از سایرین، به سرطان مری و صفرا مبتلا می‌شوند.

۱۱ - لخته شدن خون در گروه خونی O کمتر از سایرین

طبق تحقیقات، در خون افرادی با گروه‌های خونی A،B و AB، سطح پروتئین فاکتور فون ویلبراند و فاکتور VIII بالاتر است و هردوی این فاکتورها در لخته شدن خون نقش موثری دارند. در تحقیق منتشره در ژورنال ترومبوز و هموستاز درسال ۲۰۰۷، مشخص شده که افرادی با گروه‌های خونی A، B و AB ، ۳۱% بیشتر در معرض ایجاد ترومبوآمبولی وریدی یعنی لخته شدن خون در پا، کشاله ران، بازو و حتی ریه هستند.

۱۲- گروه خونی O و ریسک کمتر به ابتلا به دیابت نوع دو

در سال ۲۰۱۵، محققان فرانسوی با بررسی اطلاعات پزشکی ۸۲ هزار زن، دریافتند که افرادی با گروه خونی A ، در ابتلا به دیابت نوع دو ده درصد مستعدتر هستند و افرادی با گروه خونی B، ۲۱% بیشتر احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. آنها به این فرضیه رسیدند که گروه خونی افراد ممکن است نقش مهمی در ساختار میکروب روده داشته باشد که می‌تواند بر متابولیسم تأثیر گذاشته و احتمال ابتلا به دیابت را بالا ببرد.

۱۳- گروه خونی جذاب برای پشه‌ها

فاکتورهای متعددی باعث می‌شوند که پشه‌ها برای مکیدن خون، جذب شما شوند که یکی از این فاکتورها گروه خونی شماست. بررسی منتشره در مجله حشره شناسی پزشکی در سال ۲۰۰۴، حاکی از آن است که یک گونه خاص پشه (Aedes albopictus)، در ۸۳% مواقع به سراغ افرادی با گروه خونی O می‌رود و ۴۷% افرادی با گروه خونی A را نیش می‌زند. محققان بر این باورند که پشه‌ها می توانند قند خونی که برخی افراد از طریق پوست خود ترشح می‌کنند را براساس گروه خونی‌شان حس کنند.
+4
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.