گزارش اندیشکده آمریکایی: ایران از احیای برجام یک تریلیون دلار سود خواهد برد

العربیه: اندیشکده آمریکایی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، با انتشار گزارش جدیدی ضمن تأکید بر این‌که توافق جدید هسته‌ای با ایران، تحریم‌های غیرمستقیم علیه سپاه پاسداران را لغو خواهد کرد، افزود که تهران در اولین سال احیای احتمالی «برجام»، به 275 میلیارد دلار منابع مالی دسترسی خواهد داشت.

بر اساس این گزارش که چهارشنبه 2 شهریور منتشر شد، در صورت احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، تهران تا اوایل دهه 2030، به هزار میلیارد دلار درآمد دسترسی خواهد داشت.

مارک دوبوویتز، مدیرعامل اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در این زمینه تصریح کرد: «تصمیم دولت بایدن برای نگه‌داشتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریست خارجی، اکنون شبیه یک حیله قانونی است.»

او در ادامه افزود: «اگر گزارش‌ها درست باشد، تیم بایدن موافقت کرده است که تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران را رفع کرده و اجازه دهد ده‌ها میلیارد دلار به دست تروریست‌هایی برسد که فعالانه برای قتل شمار بیشتری از شهروندان آمریکایی برنامه‌ریزی می‌کنند.»

این گزارش در بخش دیگری با تاکید بر این‌که توافق هسته‌ای با ایران «سپاه پاسداران را ثروتمندتر خواهد کرد»، خاطرنشان کرد که گزارش‌های بررسی‌ شده توسط این اندیشکده نشان می‌دهد، واشینگتن در نظر دارد به شهروندان غیر‌آمریکایی اجازه معامله و انجام تجارت با شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران را بدهد.

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه نیز این هفته در بیانیه‌ای به شدت از دولت بایدن به دلیل تلاش برای احیای برجام انتقاد کرد.

به گفته کروز، توافق دولت آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای، صدها میلیارد دلار در اختیار جمهوری اسلامی قرار خواهد داد، تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران که تحت کنترل سپاه است را رفع می‌کند و منابع لازم را جهت صدور تروریسم در اختیار رژیم ایران قرار می‌دهد.

مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، ماه گذشته ادامه پیدا کرد و اتحادیه اروپا در این زمینه، پیش‌نویسی را با عنوان «متن نهایی» برای طرف‌های مذاکره‌کننده ارسال کرد. تهران در هفته گذشته پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا را ارسال کرد و این پاسخ هم‌اکنون توسط واشینگتن در حال بررسی است.
+5
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.