آمریکا: اگر ایران آماده اجرای کامل تعهدات سال ۲۰۱۵ باشد ما هم آماده‌ایم

صدای آمریکا: معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در کنفرانس خبری چهارشنبه از ارائه هر گونه اطلاعاتی درباره پاسخ دولت بایدن خودداری کرد.

ودانت پاتل در عین حال گفت:«از ابتدای این مذاکرات، آمریکا رویکردی اصولی داشته و اگر ایران آماده اجرای کامل تعهدات خود تحت توافق سال ۲۰۱۵ باشد، ما نیز متقابلاً آماده‌ایم به تعهداتی که در آن توافق برعهده گرفتیم عمل کنیم.»

پاتل جواب صریحی به این پرسش نداد که اگر برجام احیا نشود، سرنوشت آمریکایی‌های ایرانی‌تبار زندانی در ایران چه می‌شود، اما گفت:«مذاکرات اتمی با مذاکره برای آزادی این افراد جدای از هم هستند و آمریکا امیدوار است ایران هر دو را با فوریت پیگیری کند.»

گفتنی است ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده هم روز چهارشنبه اعلام کرد آمریکا پاسخ رسمی را به نظرات ایران برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده در مذاکرات احیای برجام داده است.

پرایس گفت که از طریق مقامات اروپایی، پاسخ مقامات ایرانی داده شده است.
پیش از اظهارنظر آقای پرایس، خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داد که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دریافت پاسخ آمریکا را اعلام کرد و روز چهارشنبه گفت: «ایران پس از تکمیل بررسی‌ها، نظرات خود را در این رابطه به هماهنگ‌کننده اعلام خواهد کرد.»

ایران می‌گوید پاسخ آمریکا را از طریق هماهنگ‌کننده اروپایی دریافت کرد. ایران و آمریکا بیش از یکسال است که مذاکرات غیرمستقیمی را برای احیای برجام پیش می‌برند.

بعد از پیشنهاد اتحادیه اروپا برای بازگشت طرفین به برجام، جمهوری اسلامی نظراتی را برای طرف آمریکایی ارسال کرد که اکنون آمریکا پاسخ به این نظرات را داده است.

طرف آمریکایی هنوز جزئیاتی از پاسخ به ایران را اعلام نکرده اما روز چهارشنبه وال استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع نوشت، بعید است که آمریکا نظرات جمهوری اسلامی درباره متن توافق پیشنهادی اتحادیه اروپا را بپذیرد.

این روزنامه به نقل از منابع دیپلماتیک که در جریان مذاکرات هستند، نوشت عدم پذیرش پیشنهادات ایران از سوی آمریکا ممکن است منجر به چند دور مذاکرات جدید یا ارایه پیشنهادات دیگری شود که این مذاکرات را طولانی خواهد کرد.

روز سه‌شنبه، جان کربی هماهنگ کننده «شورای امنیت ملی» کاخ سفید به شبکه خبری فاکس نیوز گفت که دولت بایدن همچنان به احیای برجام متعهد است.

پیشتر، یک مقام ارشد ایالات متحده روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که ایران برخی از خواسته‌های اصلی خود برای احیای برجام، از جمله اصرارش در مورد بسته شدن برخی از تحقیقات از برنامه هسته‌ای آن توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، را کنار گذاشته و این امر احتمال رسیدن به توافق را بیشتر کرده است.
+1
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.