گردشگری که محل استقرار سامانه موشکی روسیه را لو داد؛ اوکراین: ممنون، به کار قشنگ‌تان ادامه دهید

 گردشگر روس محل استقرار یک ماشین نظامی را لو دادیورونیوز: یک مسافر روس عکسی از خودش در سواحل کریمه را همراه با یک ماشین نظامی ارتش منتشر کرد. وزارت دفاع اوکراین می‌گوید به لطف این عکس، مکان این کامیون سامانه دفاع موشکی را شناسایی و از این توریست قدردانی کرده است.

وزارت دفاع اوکراین با بازنشر این تصور در توییتر نوشت: « شاید ما کمی زیادی به توریست‌های روس سخت می‌گیریم... گاهی اوقات می‌توانند خیلی مفید باشند. مثل همین آقایی که در موضع سامانه دفاع موشکی روسیه نزدیک اوپاتوریا در کریمه اشغالی عکس گرفته است. سپاسگزاریم و این کار زیبا را ادامه دهید.»

از قرار معلوم تشخیص محل دقیق جغرافیایی این خودروی نظامی با استفاده از عکس‌های همین مسافر در شبکه‌های اجتماعی امکان‌پذیر شده است. بنژمن پتی، از سازمان «اطلاعات منبع آزاد» (Open Source Intelligence) محل دقیق این ماشین جنگی را شناسایی کرده است. این کارشناس در آخر ماه ژوئیه و با استفاده از عکس‌های همین گردشگر در شبکه اجتماعی وکنتک (VKontakt) که معادل روسی فیسبوک است، فهمیده که این موشک‌انداز در نزدیکی دریاچه آب شور اوپتوریا قرار دارد.
پس از آن، آقای پتی و مارک کروتو، خبرنگار با کاربرد داده‌های جغرافیایی در دسترس عموم، مختصات جغرافیایی دقیق این خودروی سامانه موشکی اس۴۰۰ را برملا کردند. مارک کروتو در یک پیام توییتری نوشت: «مشخصات جغرافیایی و عکس‌ها کار شناسایی محل استقرار خودروی جنگی را کاملا راحت کرده بودند. سامانه دفاع موشکی چیزی نیست که قابل پنهان کردن باشد و مختصات تقریبی آن هم نزدیک دریاچه شور بود.

آقای کروتو می‌گوید بی‌احتیاطی شهروندان روس در افشای اطلاعات نظامی مسبوق به سابقه است. میخائیل رازوُزهاو، فرماندار سواستوپول با انتشار یک پیام در تلگرام خطاب به هموطنانش نوشت:«کم‌تر عکس بگیرید و ویدیوهایتان از سامانه دفاع موشکی را در شبکه‌های اجتماعی آپلود نکنید.اگر هم این کار را می‌کنید، لااقل محل جغرافیایی عکس‌ها را توضیح ندهید.»

روسیه شبه جزیره کریمه را در سال ۲۰۱۴ به خاک خود ضمیمه کرد. جامعه جهانی این اقدام را به رسمیت نمی‌شناسد.
+24
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.