عکس تاریخی چرچیل از دیوار هتلی در کانادا ناپدید شده

این که یوسف کارش برای گرفتن این عکس چه طور چرچیل را وادار به برداشتن سیگار از گوشه لبش کرد، به اندازه خود عکس شهرت داردبی بی سی: یکی از معروف‌ترین عکس‌های وینستون چرچیل، نخست‌وزیر مشهور بریتانیا در زمان جنگ جهانی دوم، از تالار هتلی در کانادا مفقود شده و به جای آن یک نسخه کپی به دیوار آویخته شده است.

مدیران این هتل در شهر اوتاوا می‌گویند خبر ندارند که نسخه اصلی چه وقتی با این کپی عوض شده و تحقیقاتی برای یافتن عکس اصلی ترتیب داده‌اند.

این عکس معروف را یوسف کارش، عکاس ارمنی-کانادایی در سال ۱۹۴۱ و پس از سخنرانی چرچیل در پارلمان کانادا از او گرفته بود. عکسی که شهرت جهانی دارد و به نام «شیر غران» شناخته می‌شود.

آن طور که گزارش شده، نخستین بار چهار روز پیش - یعنی ۱۹ اوت - یک کارمند هتل معروف و تاریخی شاتو لوریر متوجه این تغییر می‌شود. این کارمند هتل به مدیران اطلاع می‌دهد که قاب عکس چرچیل با قاب دیگر عکس‌های یوسف کارش فرق دارد.

پلیس کانادا اعلام کرده در حال تحقیق در این باره است.

این عکس یکی از مشهورترین تصاویر ثبت شده از وینستون چرچیل است. این که یوسف کارش برای گرفتن این عکس چه طور چرچیل را وادار به برداشتن سیگار از گوشه لبش کرد، به اندازه خود عکس شهرت دارد.

یوسف کارش ماجرا را چنین توصیف کرده بود: «ابتدا زیر سیگاری را جلو بردم اما او (چرچیل) خیال خاموش کردن سیگار را نداشت... صبر کردم، اما او با ولع به سیگار پک می‌زد... بعد به سوی او رفتم و بدون این که نشان دهم چه قصدی دارم و البته کاملا مودبانه گفتم 'قربان بنده را ببخشید' و دستم را جلو بردم و سیگار را از گوشه لبش برداشتم.»

یوسف کارش در ادامه گفته بود وقتی به پشت دوربین خود بازگشته و به چهره چرچیل نگاه کرده، نخست وزیر بریتانیا را در حالتی دیده که: «چشمانش به قدری غضب‌آلود بود که گویی می‌خواست من را ببلعد. در همان لحظه بود که عکس را گرفتم».

مدیران هتل شاتو لوریر اوتاوا می‌گویند پس از اطمینان پیدا کردن از جابجا شدن عکس اصلی با نسخه کپی، از پلیس خواسته اند که برای یافتن نسخه اصلی به آنها کمک کند.

«ما عمیقا از این عمل گستاخانه، ناراحت شدیم. هتل ما از این که محل نصب این عکس تاریخی و مجموعه آثار (یوسف) کارش است به خود می‌بالد. مجموعه‌ای که در سال ۱۹۹۸ در هتل نصب شد».

از یوسف کارش که در سال ۲۰۰۲ درگذشت به عنوان یکی از برجسته‌ترین عکاسان پرتره قرن بیستم یاد می‌شود.

او از چهره‌های سرشناسی چون نلسون ماندلا، فیدل کاسترو، مارتین لوتر کینگ، ملکه الیزابت دوم، محمد علی و اندی وارهول عکاسی کرده است.

یوسف کارش سالها مقیم هتل شاتو لویر اوتاوا بود و برای ۲۰ سال - ۱۹۷۲ تا ۱۹۹۲ - استودیو عکاسی خود را در همین هتل دایر کرده بود.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.