مذاکرات هسته‌ای؛ ایران از کدام خطوط قرمزش عقب نشینی کرده است؟

یورونیوز: به گزارش خبرگزاری رویترز و به گفته یکی از مقامات ارشد آمریکایی، ایران برخی از خواسته‌های اصلی خود در مورد احیای توافق هسته‌ای را کنار گذاشته و همین موضوع احتمال دستیابی به توافق را بیشتر از گذشته کرده است.

به ادعای رویترز یکی ازاین خواسته‌ها، اصرار ایران بر توقف برخی از تحقیقات بازرسان بین المللی بود. به‌گفته این مقام ارشد آمریکایی «مقامات ایران هفته گذشته موضع خود را تغییر دادند. به نظر ما، آنها بالاخره از نقطه بی بازگشت خود عبور کردند و در مسیر بازگشت احتمالی به توافق با شرایط قابل پذیرش برای جورج بایدن، رئیس جمهور آمریکا گام برداشتند. اگر امروز به توافق نزدیک‌تر هستیم، به دلیل تغییر موضع ایران و چشم پوشی آن‌ها از برخی مسائلی است که از ابتدا بر آن‌ پافشاری می‌کردند.»

وزارت خارجه ایران پاسخی به این اظهارات نداده است. این مقام آمریکایی با اشاره به این که انصراف تهران از درخواست خود برای حذف سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا می‌گوید: «به آن‌ها گفتیم تحت هیچ شرایطی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از لیست سازمان‌های تروریستی حذف نمی کنیم و آن‌ها هم به اصرارشان ادامه دادند اما یک ماه پیش شروع به تغییر موضع خود در مورد این تقاضایشان کردند و گفتند که ما می‌توانیم نام این سازمان را در لیست مذکور حفظ کنیم اما از ما خواستند که برخی از شرکت‌های وابسته به سپاه را از این قضیه مستثنا کنیم و ما مجددا پاسخ منفی دادیم.»

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه ژوئن با صدور قطعنامه‌ای از ایران به دلیل ناتوانی در توضیح آثار اورانیوم در سه مکان شناسایی نشده خود انتقاد کرد. این مقام ارشد آمریکایی از درخواست ایران برای توقف تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با آین آثار خبر داد و گفت: «آن‌ها از ما تضمین‌هایی برای توقف این تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستند اما ما قاطعانه مخالفت کردیم.»

این مقام آمریکایی معتقد است که هنوز اختلافاتی میان ایالات متحده و ایران باقی مانده و رسیدن به توافق نهایی، در صورت امکان، کمی بیشتر طول می‌کشد. او همچنین اضافه کرد: «ما اکنون در حال بررسی پاسخ ایران هستیم و به زودی به آنها جواب خواهیم داد.»
+30
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  نرمش قهرمانه را عقب تر نشسته است در حد کمی پایین تر از پرستات آقا.
  7
  49
  ‌سه شنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  بعد از تجاوز روسیه به اوکراین ایران فکر کرد روسیه داره دنیا را دردست می گیرد و اما نمی دانست اقتصاد روسیه در سایه تحریمها در عرض 7 ماه از حرکت می ایستد . و وقتی فهمید که وضعیت روسیه خوب نیست و آینده روشنی در انتظار روسیه نیست دوباره مذاکرات را شروع کرد و مطمن باشید از روی اجبار مجبور به عقب نشینی از تمام پرو ها و توقفات زیاد عقب نشینی کرد و امروز بیش از همیشه به برجام نیاز دارد. چون روسیه نمی تواند متحد قوی برای ایران قلمداد شود .
  1
  12
  ‌سه شنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  پیش بینی میکنم که دو هفته قبل از انتخابات امریکا این توافق علنی شود تا آخوندها دِین خودشان را به پدر بپردازند
  1
  8
  ‌سه شنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  منتظر ارباب پوتین هستند که قرارداد گز با اروپا را امضا کند بعد اینا میتوانند هر غلطی که خواستند بکنند یعنی وقتی روسیه مفت نفت میروشد کسی دیگر که از ایران با قیمت گران نمیخرد مجبوره بخود روسیه و چند در صد هم کمتر بفروشد یعنی روسیه کثیف دوسر برد ایران هم ۵۰۰ هزار بشکه اش به دومیلیون بشکه با قیمت مفت
  1
  7
  ‌سه شنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.