تانکر ترکرز: ایران راه بهتری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا یافته است

 دو نفت‌کش پولاریس ١ و بابل در حال انتقال کشتی به کشتی نفت در نزدیکی شبه‌جزیره فاو عراق. ١٩ مارس ٢٠٢٠صدای آمریکا:به گزارش صدای آمریکا ایران پس از کنارگذاشتن طرح مخلوط کردن نفت خود با نفت عراق و فروش آن از طریق این کشور در سال ٢٠٢٠، راه بهتری برای فروش نفت تحت تحریمش یافته است.

وال‌استریت ژورنال ماه گذشته در گزارشی گفت یک تاجر عراقی‌الاصل بریتانیایی ساکن امارات به نام سلیم احمد سعید و چندین شرکت تحت مالکیت و یا وابسته به او تا سال ٢٠٢٠ سرگرم مخلوط کردن نفت ایران و عراق از طریق انتقال کشتی به کشتی در خلیج فارس بوده‌اند.

طبق این گزارش، ایران از این طریق، نفت خود را به عنوان نفت عراق به بازارهای جهانی عرضه می‌کرد و برای نمونه در مارس ٢٠٢٠ یک نفت‌کش ایرانی به نام «پولاریس ١» نفت کوره یا مازوت ایران را به یک تانکر حامل نفت عراق منتقل کرده است. نفت‌کش دیگر با عنوان «بابل» تحت مالکیت یک شرکت تحت مدیریت سلیم احمد سعید است.

بنا به عکس‌های هوایی که از طریق شرکت «پلانت لبز» در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، دو نفت‌کش شبیه به پولاریس ١ و بابل در روزهای ١٧ تا ١٩ مارس سال ٢٠٢٠ و در حدود ٣٠ کیلومتری شبه‌جزیره فاو عراق، سرگرم انتقال کشتی به کشتی نفت ایران بوده‌اند.
دو نفت‌کش پولاریس ١ و بابل در حال انتقال کشتی به کشتی نفت در نزدیکی شبه‌جزیره فاو عراق. ١٧ مارس ٢٠٢٠یک شرکت مستقر در یونان نیز به صدای آمریکا گفته داده‌های فرستنده سیستم شناسایی خودکار کشتی بابل، موید حضور این کشتی در عکس‌های تهیه‌شده از سوی «پلانت لبز» است. به گفته این شرکت، فرستنده پولاریس ١ از اوت ٢٠١٩ تا ٢٠ مارس ٢٠٢٠ خاموش بوده و در ٢٠ مارس در فاصله ٣٨٠ کیلومتری جنوب شرق محل انتقال کشتی به کشتی نفت با بابل فرستنده خود را روشن کرده است.

نفت‌کش‌ها معمولا فرستنده‌های خود را به دلیل پنهان کردن فعالیت‌هایشان خاموش می‌کنند.

سام مدنی، از بنیانگذاران تانکر ترکرز، و کلیر جانگمن، رئیس دفتر گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای، به صدای آمریکا گفته‌اند:« از سال ٢٠٢٠ هیچ نشانه‌ای از انتقال کشتی به کشتی به منظور مخلوط کردن نفت ایران و عراق وجود ندارد.»

به گفته این دو ایران از سال ٢٠٢٠ شروع به تاسیس شرکت‌هایی کرده تا با استفاده از کشتی‌های حامل پرچم کشورهای دیگر بتواند نفت خود را به دور از تحریم‌های آمریکا در بازارهای جهانی بفروشد.

مدنی و جانگمن افزودند:« ایران، ناوگان نفت‌کش‌های خود را به دستگاه‌هایی مجهز کرده که با انتقال داده‌های نادرست، امکان یافتن موقعیت خود را دشوارتر می‌کنند و اکنون بخش عمده نفت ایران به منظور دورزدن تحریم‌های آمریکا از این طریق به فروش می‌رسد.»

به گفته جانگمن، ایران ٢٠٠ تا ٣٠٠ فروند نفت‌کش دارد که ٢٠ تا ٣٠ فروند از آنها قابلیت حمل ٢ میلیون بشکه در ماه را دارند.
تصویری که نشان می‌دهد دو نفت‌کش «اِفِسوس» و «مولکول» در ١٠ اوت ٢٠٢٢ دقیقا در یک نقطه در نزدیکی ترمینال نفت بصره بوده‌اندمدنی نیز به صدای آمریکا گفت:«مثلا داده‌های نفت‌کش «بابل» که اکنون «مولکول» نام دارد نشان می‌دهد که در ١٠ اوت در ترمینال نفت بصره بوده اما طبق تصاویر ماهواره‌ای سازمان فضایی اروپا در این روز کشتی دیگری به نام «اِفِسوس» در آن نقطه بوده است و «مولکول» در بندر ماهشهر مشغول بارکردن مازوت بوده است.»
تصویری ماهواره‌ای از سازمان فضایی اروپا که تایید می‌کند تنها نفت‌کش «اِفِسوس» در روز ١٠ اوت ٢٠٢٢ در نزدیکی ترمینال نفت بصره بوده استبدین‌ترتیب ایران بدون استفاده از روش کشتی به کشتی برای انتقال نفت خود به نفت‌کش‌های عراقی، تحریم‌های آمریکا را دور زده است.
تصویری ماهواره‌ای از سازمان فضایی اروپا که تایید می‌کند نفت‌کش «مولکول» در روز ١٠ اوت ٢٠٢٢ در بندر ماهشهر بوده استاز ماه ژوئن، دولت بایدن سه دور تحریم علیه شرکت‌های متهم به کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌ها را وضع کرده است.

مطلب فوق چکیده گزارش تحقیقی مایکل لیپین، خبرنگار صدای آمریکا،‌ است.
+14
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.