قبرس هزاران «پاسپورت طلایی» غیرقانونی اعطا کرده است

دویچه وله: بنا بر گزارشی که اداره بازرسی دولتی در قبرس منتشر کرده است این کشور در سال‌های گذشته هزاران "پاسپورت طلایی" را به صورت غیرقانونی اعطا کرده است.

سفر بدون ویزا به سراسر اتحادیه اروپا، حق کار و اقامت در قبرس با سرمایه‌گذاری دست کم ۲.۵ میلیون یورو در این کشور برای دریافت "پاسپورت طلایی"؛ در سال‌های گذشته هزاران نفر که بیشتر آنها را سرمایه‌داران روس تشکیل می‌دهند در ازای چنین مبلغی موفق به دریافت "گذرنامه طلایی" شده‌اند.

قبرس از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۲۰ در مجموع به ۳۵۱۷ متقاضی و ۳۸۱۰ نفر از بستگان آنها چنین گذرنامه‌هایی اعطا کرده است.

روز دوشنبه ۲۲ اوت اداره بازرسی دولتی قبرس با انتشار گزارش تحقیقاتی در ۱۹۲ صفحه‌، اعلام کرده است که شمار زیادی از پاسپورت‌ها به طور غیرقانونی اعطا شده‌اند.

 در این بیانیه آمده است که مسئولان ذیربط باید در این مورد پاسخگو باشند.

نیکوس آناستاسیادس، رئیس جمهور قبرس، درآمد حاصل از اعطای شهروندی به این روش را بالغ بر ۹.۷ میلیارد یورور می‌داند؛ درآمدی که به گفته او این کشور با توجه به بحران شدید مالی در سال ۲۰۱۳ به شدت به آن نیاز داشت.

قبرس در ماه آوریل از لغو تابعیت ۱۱ میلیاردر روس که با سرمایه‌گذاری موفق به دریافت گذرنامه طلایی شده بودند، خبر داد.

چندی پیش هم خبری منتشر شد مبنی بر لغو تابعیت چهار میلیاردر دیگر روس به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو.

رویه اعطای "پاسپورت طلایی" در قبرس و در برخی دیگر کشورها چون مالتا، در اتحادیه اروپا به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

کمیسیون اتحادیه اروپا پیش‌تر تأکید کرده بود که شهروندی اتحادیه اروپا نباید قابل معامله و خرید باشد. مقامات اتحادیه سال گذشته قبرس و همچنین مالتا را که به نقض قرارداد این اتحادیه متهم کردند.

نوامبر ۲۰۱۹ با انتشار گزارشی در مورد "قبرسی شدن" چند مقام کامبوج که متهم به سرکوب مخالفان بودند و رسانه‌ای شدن این خبر، دولت قبرس به خطای خود در اعطای گذرنامه اذعان کرد و ابطال برخی از این تابعیت‌های اعطایی از جمله به سرمایه‌داران روس را آغاز کرد.

توزیع "پاسپورت طلایی" در قبرس از ماه نوامبر ۲۰۲۰ متوقف شد و این کشور کمیته‌ای را مسئول تحقیق و بررسی درباره این موضوع کرد.
+14
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  حالا ببینید چندتا از این پاسپورتها دست سران چمهوری نکبت اسلامی هست ضمناً قابل توجه عاشقان پوتین که ببینند روس‌ها خودشون برای فرار از جهنم پوتین چند تا از این پاسپورتها گرفتند
  4
  17
  ‌سه شنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  سه میلیون دلار پاسپورت شنگن .فقط برا روس ها. خودشان دارند فرار می‌‌کنند. خیار بسیجی ما. خیر عشق من پوتینه پوتین. خوب است نمی‌‌داند معنی پوتین به فارسی‌ چیست.وگرنه سالی‌ ۵۰ میلیون دلار فقط خسارت توهین می‌‌دادیم. شانس هم آوردیم که این چیز را اسم خیام گذاشت و فرستاد بالا. تصور کنید. اگر اسمش حضرت آقا می‌‌بود. ورشکست که هستیم. شرت آقا را هم در می‌‌آورد
  1
  4
  ‌سه شنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.