سد اکباتان همدان هفته آینده از مدار خارج می‌شود

 کاهش ذخایر آب در همدان، ایران - خبر آنلاینصدای آمریکا: معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: «حجم ذخیره آب سد اکباتان همدان به حدود یک میلیون متر مکعب رسیده و پیش بینی می‌شود این سد در پایان هفته نخست شهریور خشک و از مدار خارج شود.»

بنا بر خبرهای منتشر شده در رسانه‌های داخلی، کدورت آب سد اکباتان نسبت به گذشته ۱۰ برابر شده که این موضوع مشکلاتی را در زمینه شست و شوی فیلترهای تصفیه خانه ایجاد کرده است.

پیش از این خروجی سد اکباتان یک هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه بود که ۸۰۰ لیتر آن در تصفیه خانه بهشتی و ۴۰۰ لیتر نیز در تصفیه‌خانه اکباتان تصفیه و وارد شبکه آبرسانی می‌شد.

پس از گسترش «بحران آب» به استان‌های مرکزی و پرآب ایران، اهالی همدان نیز در روزهای اخیر با چالش جدی «تامین آب شرب» مواجه شده‌اند و مدیر‌عامل آب منطقه‌ای این استان از «سهمیه‌بندی آب» خبر داده بود.

محمد ضروری علت جیره‌بندی آب در شهر همدان را «مصرف بالا» از سوی شهروندان و «گرمای هوا» دانسته و گفته است که «ذخیره آبی» سد اکباتان «از دست رفته است.»

مدیر‌عامل آب منطقه‌ای استان همدان «تصفیه فاضلاب برای تامین آب شرب» را تکذیب کرده و اظهار داشته است که در حال حاضر سعی می‌شود با استفاده از «چاه‌های اجاره‌ای کشاورزان» آب مورد نیاز مصرفی و شرب شهر تامین شود.

وزیر نیروی دولت سیزدهم جمهوری اسلامی روز شنبه بیست و نهم مرداد به خبرگزاری «ایسنا» گفته است که «هیچ برنامه‌ای برای واردات آب نداریم.»

علی‌اکبر محرابیان مدعی شد که دولت ابراهیم رئیسی در حوزه «دیپلماسی آب» در مورد اجرای «طرح‌های مشترک آبی، توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و حق‌آبه‌ها» با کشورهای دیگر «در حال مذاکره» است.

کاوه مدنی، استاد محقق سیتی‌کالج نیویورک، در اولین گفت‌و‌گوی خود پس از انتصاب به عنوان رئیس «موسسه آب، محیط زیست، و بهداشت» دانشگاه سازمان ملل متحد، به صدای آمریکا گفت که با وجود همه بارندگی‌ها، امسال هنوز سال خشکی است و مشکل کسری آب در سدها و مخازن زیرزمینی به قوت خود باقی است.

او در مصاحبه‌ای اختصاصی با صدای آمریکا ابعاد شرایط اقلیمی کنونی جهان، به ویژه مشکل کمبود آب، را مورد بررسی قرار داد.

این کارشناس برجسته بین‌المللی «ورشکستگی آبی» را بحرانی دانست که در سراسر جهان، از آمریکا و اروپا گرفته تا ایران و خاوردور، وجود دارد. به گفته او، ورشکستگی آبی ناشی از برنامه‌ریزی بد و نیز خشکسالی‌های شدیدتر و طولانی‌تر نسبت به گذشته است.
+38
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  سوسمار ولایت - دهلی، اتریش
  اگر روزی مردم این سزمین به عمق فاجعه و باتلاقی که درش غرق و خفه شدن پی ببرن، تخم و ترکیتان را زنده زنده میبلعن فقط بگم دیگه الان شمشیر و توپ و تفنگ و شکنجه و ماشین ضد تظاهرات کار نمیکنه همشونو میکنن تو ماتتنون عینه غدافی ! حلقومتونو میبرننن! حالا فولاد و ذوب اهن و هزار و یک کارخانه هایی که خیلی کشورها به روز هستند ولی با این وجود به خاطر مصرف اب که به شکل تریلیون ها گالن هست درودیوار این گونه مجتمع های صنعتی را تخته کردن! شما ها خائن رو هم رد کردید تو یه سطح دیگه ای هستین. یک کشور رو با جاش ویران و بیابون کردین. دیگه چیزی نبود که اثتثمار نکینن. سد سازی های الکی برای گرفتن پول های هنگفت و دستگیری و کشتار فعالان محیط زیست تو چند سال گذشته برای همین بود که از ریاکاری و زنا زاده بودن شما ها خبر داشتن. مردم بی بخار و بی غیرت ایران شایسته یک چنین اعراب زمین خواری هستن! نوووووش !!!!!!!! زن و بچه هاتون بندگان خدا زندگی نمیکنن تو ایران، ...ندگی میکنن ! زنده و مردتون فرقی نداره دیگه، حداقل بجنگین که ۱۰۰ سال دیگه نگن بی... ترین نسلی بودین که در این سزمین ...ندگی کرد .
  2
  11
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.