رکوردشکنی در اختلاس ؛ از ۳ هزار میلیارد تومان خاوری تا ۹۲ هزار میلیارد تومان فولاد مبارکه

صدای آمریکا:اواخر هفته گذشته ارائه گزارش تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت فولاد مبارکه سپاهان در ده ساله گذشته، توجه رسانه‌ها و مردم را به خود جلب کرد. رقم تخلف صورت گرفته در این شرکت بزرگ، بیش از ۹۲ هزار میلیارد تومان اعلام‌ شد که با احتساب نرخ کنونی دلار به رقمی حدود ۳ میلیارد دلار می‌رسیم.

نمایندگان مجلس انقلابی به همراه رئیس و اعضای دولت سیزدهم ، تقصیر و قصور این فساد تاریخی را به دوش دولت حسن روحانی انداخته و خود را از هر گونه اتهامی مبرا دانستند.

ابراهیم رئیسی، در تازه‌ترین اظهار‌نظر در این باره گفت: «تمام کسانی که تخلف آنها در فولاد مبارکه محرز شده، باید از کار برکنار شوند و به تخلفات آنها برابر ضوابط و مقررات در مراجع صالح رسیدگی شود. وزرا هم وظیفه دارند در تغییر و تحول شرکتهای زیرمجموعه خود نهایت دقت را در به‌ کارگیری نیروی انسانی صالح، خبره و کارآمد داشته باشند تا بیت المال صیانت شود.»

مدیرعامل جدید شرکت فولاد مبارکه اصفهان، در واکنش به این تخلف مالی گفت :‌«در مشی انقلابی‌گری، هیچ‌گونه تعارف و اغماضی در برخورد با فساد پذیرفته نیست، ولی اطلاق فساد به همه موارد مطرح شده در گزارش تحقیق و تفحص، جای مداقه و بررسی بیشتری دارد.»

محمد یاسر طیب‌نیا افزود: «عنوان تخلف دادن به همه موارد در رسانه‌ها، اخلاقاً و قانوناً درست نیست و در هر صورت مطابق با فرمایش رهبر انقلاب، حتی پس از اثبات جرم نیز حفظ آبروی افراد لازم و ضروری است.»

مدیرعامل سابق فولاد مبارکه اما در بیانیه‌ای گفته‌:«توزیع رانت ، محصول مصوبات و دستورات مقام‌های تصمیم گیر بوده و این اتفاق برای همه شرکت‌ها رخ داده است.»

حمیدرضا عظیمیان افزود: «کمک‌های شرکت فولاد مبارکه در سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰ ، با رضایت کامل سهامداران به دستگاههای مربوطه پرداخت شده و اگر پولی هم به حساب استاندار ، امام جمعه و فرمانده سپاه واریز شده برای کمک مومنانه بوده‌ است.»

او همچنین در این بیانیه از اینکه سپاه پاسداران مورد حمله معاندین در رسانه های بیگانه قرار گرفته ابراز تاسف کرد و گفت که نگران است آب به آسیاب دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی ریخته شده‌ و از همه مردم خواسته «در شرایط سخت کنونی با تبعیت کامل از فرمانده کل قوا در فضایی آرام به توسعه و سازندگی کشور ادامه دهند.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، هنور درباره این فساد بزرگ اظهار نظری نکرده، اما ۱۱ مهر ۱۳۹۰ در ارتباط با پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در بانک‌های ایران با بیان این‌که رسانه‌ها «نباید این قضیه را کش دهند» گفت که «عده‌ای می‌خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولان سوء استفاده کنند.»

براساس گزارش تحقیق و تفحص مجلس، تنها در یک فقره از تخلفات شرکت فولاد مبارکه اصفهان ، ۱۰۰۰ میلیارد سود از بازارگردانی فولاد شناسایی شده، درست در زمانی که کل بورس ریزشی بوده‌ است.

پرداخت میلیاردها تومان رشوه به دفاتر ائمه جمعه و ستاد اقامه نماز جمعه، حوزه علمیه و بنیاد غدیر از دیگر موارد پولشویی و انحراف شرکت فولاد مبارکه است.

همچنین باشگاه فوتبال سپاهان اصفهان که در سال ٩٨ سودده بوده، پرداخت پاداش‌های فراتر از سقف قانونی در همان سال زیان ده شده است.

در این میان، تنها برای سرپوش گذاشتن به این تخلفات و جلوگیری از تحقیق و تفحص ، بیش از ۲۲ میلیارد تومان پول به صدا و سیما و حدود ۴۱۷ میلیون تومان به برخی از اکانت‌های توییتری پرداخت شده است.

روزنامه اصولگرای رسالت هم در سرمقاله خود درباره گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه نوشت:«سؤال‌ها، شبهات و حتی گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی را نباید گزاره نهایی معرفی کرد و جا انداخت؛ تنها زمانی می‌توان اشخاص را مجرم قلمداد کرد و اعداد و ارقام فساد را اعلام نمود که آخرین مرحله فرجام‌خواهی متهم صورت گرفته باشد؛ پیش از آن، بیان اسامی و حتی بیان اعداد و ارقام، تنها بازی با روح و روان متهمین و البته مردم است.»

این در حالی است که نمایش تصویر «سپیده رشنو» دختری که در اتوبوس بی آر تی با یک آمر به حجاب درگیر و بعد از مدتی دستگیر شد، در سیمای جمهوری اسلامی ایران و همچنین پخش چندین و چند باره اعترافات اجباری از متهمان به مخالفت با سیاستهای جمهوری اسلامی به رویه‌ای معمول در کشور تبدیل شده‌ است. رویه‌ای که بارها مورد اعتراض رسمی مردم قرار گرفته اما مسئولان جمهوری اسلامی به آن توجهی نکرده‌اند.
+65
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  کاش رشته اختلاس هم تو المپیک بود ! اونوقت🤣دهن سرویس میکردیما
  3
  39
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  ادعا داره من مومنم و مبلغ ج.ا.، اختلاس حق من است. این همان چهار پنجم خمس خلیفه است که باید به من و امثال من بعنوان مسئول پرداخت شود تا گله امت را برای جهاد و شهادت آماده کنم. 😤
  2
  33
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  من آمده ام - خلیج فارس ، ایران
  سلاااااااوم فر..در...خر...پس....مانده!!
  13
  23
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  اونوقت این جماعت دزد غارتگر، نوکر روسیه، سپیده رشنو را جلو دوربین تلوزیون برای اعتراف می نشاند..😭😭😭
  1
  29
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  حالم از هر چی ایدیولوژی و اسلام، روحانیت و آخوند است بهم میخورد، دلم بدجور آخوند کشی، سپاهی کشی میخواهد
  6
  30
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  این دفعه خامنه ای خواهد گفت که کش...ش...ش ندید .
  9
  26
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  اینها همان روز اول انقلاب تابلو مفسد فی الارض را به گردن وطنپرست ترین سربازان و خادمین مملکت می انداختند و آنها را اعدام میکردند و عکس و فیلم هم میگرفتند!! حالا بعد از ۴۳ سال خودشان فاسدترین خائنینی هستند که تاریخ به خود دیده!!
  5
  20
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  این اختلاس از توی ده تا کلانشهر هست،و ایران الکترونیک نیست مثل خارج. خارج چون الکترونیکه اختلاس نیست،کسی نمیتونه۱۰تا حساب بانکی بازکنه،ده تا ادرس داشته باشه.این ازادی فقط توی ایران هست والبته تبعات داره مثل اختلاس
  5
  6
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.