محمد مرندی در واکنش به انتشار این مقاله در روزنامه گاردین کشورهای غربی را به «نژادپرستی» متهم کرد

در بخشی از این مقاله رهبر جمهوری اسلامی ایران فردی متوهم توصیف شده که گمان می‌کند آمریکا رو به‌زوال استایندیپندنت فارسی: نزدیک به‌ یک هفته از پاسخ رسمی جمهوری اسلامی ایران به طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام می‌گذرد و گمانه‌زنی‌ها از مواضع دولت آمریکا، نتیجه نهایی مذاکرات وین، و دورنمای فعالیت‌های هسته‌ای حکومت ایران ادامه دارد.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای حکومت ایران، روز یکشنبه، ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ (۲۱ اوت ۲۰۲۲)، در پیامی در شبکه اجتماعی توییتر در واکنش به انتشار مقاله‌ تازه‌ای در روزنامه گاردین، نوشت: «این نژادپرست‌های غربی بهتر از برده‌داران قرن نوزدهم نیستند. فریب زبان سیاسی درست آن‌ها را نخورید.»

روزنامه گاردین در مقاله‌ای که روز یکشنبه منتشر کرد، ضمن اشاره به سیاست‌های داخلی و بین‌المللی حکومت ایران و رویکردهای ایدئولوژیک حاکمان تهران، نوشت حتی اگر توافقی هم به‌دست آید، این توافق نمی‌تواند جمهوری اسلامی ایران را از پیگیری سیاست‌هایش بازدارد.

گاردین در ابتدای مقاله روز یکشنبه خود با اشاره به حمله اخیر در آمریکا به سلمان رشدی، نویسنده سرشناس بریتانیایی، نوشت هرچند جمهوری اسلامی ایران مسئولیت این حمله را رد کرده است، اما شخص علی خامنه‌ای، رهبر حکومت ایران، و رسانه‌های وابسته به‌ او بارها چنین از حمله‌هایی تجلیل کرده‌اند.

گاردین در ادامه یادداشت خود، ضمن «پوسیده» و «ارتجاعی» توصیف کردن حاکمان نظام جمهوری اسلامی ایران، نوشت کشورهای غربی چگونه می‌توانند به چنین نظام سیاسی‌ای اعتماد کنند؟

به ‌نوشته نویسنده گاردین، خاستگاه مواضع «ضدغربی» و «ضدآمریکایی» خامنه‌ای، به ریشه‌های ایدئولوژیک و الاهیاتی نظام حاکم بر ایران برمی‌گردد.

به‌نوشته گاردین، سیاست‌های علی خامنه‌ای در طول سه ‌دهه گذشته، ایران را به ورطه فروپاشی کامل اقتصادی و زیست‌محیطی کشانده است. نویسنده این مقاله تاکید کرد تورم در ماه ژوئن ۲۰۲۲ در ایران به بیش از ۵۲ درصد رسیده  است و دست‌کم ۳۰ درصد از شهروندان ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند و کاهش یارانه‌های دولتی مواد غذایی، شرایط را وخیم‌تر کرده است.

گاردین در بخش دیگری از مقاله روز یکشنبه خود، ضمن اشاره به سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تهران و تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران به‌منظور نزدیکی بیشتر به روسیه، نوشت علی خامنه‌ای نیز مانند ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه، دچار توهم است و ایالات متحده را یک قدرت رو به زوال معرفی می‌کند.

در بخش دیگری از این مقاله به مواضع اسرائیل و انتخابات پیش روی این کشور در ماه نوامبر اشاره شده است. نویسنده گاردین می‌نویسد اگر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر راست‌گرای سابق این کشور، در انتخابات پاییز امسال دوباره قدرت را به دست آورد، احتمال رویارویی مستقیم تهران و تل‌آویو وجود دارد.

بامداد امروز نیز وب‌سایت خبری-تحلیلی آکسیوس، در گزارشی به ‌نقل از چند مقام آمریکایی و اسرائیلی نوشت دولت جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، طی روزهای گذشته کوشیده است تا مقام‌های اسرائیلی را نسبت به دو موضوع مطمئن کند: نخست اینکه توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران قریب‌الوقوع نیست و دیگر دومین موضوع اینکه در صورت توافق، دولت او قرار نیست امتیاز تازه‌ای به تهران بدهد.

با این حال، به‌ نوشته آکسیوس اگر توافق هسته‌ای با حکومت ایران، پیش از برگزاری انتخابات ماه نوامبر در اسرائیل اعلام شود، این موضوع می‌تواند به مثابه یک ابزار تبلیغاتی در اختیار بنیامین نتانیاهو، رقیب اصلی یائیر لاپید، نخست وزیر فعلی، قرار گیرد تا علیه او یک کارزار تبلیغاتی راه بیندازد.

نویسنده مقاله گاردین ادعا می‌کند خامنه‌ای به «دشمنی با آمریکا» نیاز دارد و سپس می‌پرسد آیا عکس این موضوع نیز صادق است؟ به ‌نوشته گاردین، مدت‌ها است که حکومت ایران برای ترساندن رای‌دهندگان و جلب حمایت از اسرائیل، ابزار مهمی برای جناح‌ راست ‌جمهوری‌خواه آمریکا بوده است.
+46
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  محمد مرندی: «افتخار ما اینست که قوانین متحجر صدر اسلام را در منطقه پیاده کنیم و یک روزی بجای هر متخصص یک مومن را به جامعه تحویل بدهیم. این غربی‌ها فکر میکنند ما عقب‌افتاده‌ایم 🥴 برده‌دارداری تو قاموس اسلام است. فریب زبان سیاسی درست آن‌ها را نخورید، انها می‌خواهند بشر با زمان پیش برود. انها می‌خواهند دوباره دانشگاه‌ها را در ایران زنده کنند و حوزه منزوی شود!» 😖
  6
  29
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  گاردین از غیر قابل قبول بودن ج.ا صحبت کرده است ، مرندی احمق بجای اینکه دلیل بیاورد که نظام اسلامی خوب بوده و برای دنیا مفید است!؟ صحبت از نژاد پرستی گاردین و غربی ها میکند ، اعمال حکومت های عقب افتاده و دیکتاتوری همه شبیه هم میباشند ، فرقی بین داعش و هیتلر و صدام و قذافی و طالبان و پوتین و.... نیست همه بشکل احمقانه ای خودشان را بر حق و دنیا را مقصر میپندارند
  11
  27
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  فوانین متحجر رو برار تو قبر رضا در مشهد و اون یکی بی بی سایطه تو قم و‌گم شید همه تون با امامزاده هاتون از ایران برید بیرون!!!
  6
  14
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  vg2000 - اسلو، نروژ
  یه مشت دزد آدمکشی بی سواد متاسفانه ایران افتاده دست این اراذل
  0
  6
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  Sydney آبکی. واقعا از لحن و طرز برخوردت مشخصه ایرانی نیستی چون هیچ منطقی بجز نفرت در کلامت نیست.
  3
  4
  دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.