واحد ویژه آمریکایی با نام «دزد را بگیر» برای شکار ثروت الیگارش‌های روس

الیگارش‌های روسیه ثروت خود را در سراسر جهان انبار کرده‌اند. اکنون یک واحد ویژه در نیویورک این دارایی‌ها را زیر ذره‌بین گرفته و تدارکات و مقدمات قضایی جهت مصادره ثروت و دارایی‌های الیگارش‌ها را فراهم می‌آورد.

به گفته لیزا موناکو، معاون وزارت دادگستری آمریکا وقتی دادگستری ایالات متحده الیگارش‌های روسیه و دارایی‌های آنان را زیر ذره‌بین بگیرد، عرصه بر آنان تنگ می‌شود.

او خطاب به الیگارش‌ها تصریح کرده است: «مخفی شدن فایده‌ای ندارد. ما شما را پیدا می‌کنیم، کشتی تفریحی، هواپیماهای خصوصی و حساب‌های بانکی شما را مصادره می‌کنیم.»

مریک گارلند، وزیر دادگستری آمریکا نیز گفته است، از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین دولت آمریکا با سختگیری تمام علیه "ثروتمندان فاسد" روسیه وارد صحنه شده است؛ ثروتمندانی که به گفته او می‌کوشند با تکیه بر ترفندهای گوناگون تحریم‌ها را دور بزنند و "ثروت کثیف" خود را حفظ کنند.

به گزارش سرویس خبری شبکه اول تلویزیون آلمان یک واحد ویژه در نیویورک به نام KleptoCapture (دزد را بگیر) مأموریت ردیابی الیگارش‌ها را برعهده گرفته است. مقر این واحد در منطقه منهتن واقع شده است.

"دزد را بگیر" بیشتر به نام یک بازی شبیه است، اما این واحد ویژه "بلای جان" بسیاری از الیگارش‌ها و سیاستمداران شده است.

در حال حاضر نام ۲۸ نفر در فهرست تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه ثبت شده‌اند، از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور.

مدیریت و هدایت واحد KleptoCapture را که توسط وزارت دادگستری آمریکا در ماه مارس سال جاری میلادی راه‌اندازی شده، آندرو ادمز برعهده دارد.

او در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی تصریح کرده است که این واحد ویژه می‌خواهد نشان دهد که آمریکا تحریم‌های خود علیه حامیان جنگ روسیه در اوکراین را به هر قیمتی که شده، اجرا کرده و نمی‌گذارد هیچ کسی از طریق پولشویی یا شبکه‌های گوناگون تحریم‌ها را دور بزند.

ادمز می‌افزاید: «من می‌خواهیم شبکه‌ها را مختل کنیم و آسوده‌خیالی الیگارش‌ها را برهم بزنیم: املاک و مستقلات، حساب‌های بانکی، آثار هنری و دارایی‌هایی که به ناحق نصیب آنها شده؛ همه اینها را زیر ذره‌بین گرفته‌ایم.»
 
آندرو ادمز می‌تواند با ظاهر خود نقش یک دادستان خوشرو رو در یک فیلم جنایی سیاه و سفید بازی کند، اما در پشت چهره نسبتا جوان او سال‌ها تجربه اندوخته شده است. او در دورانی که به عنوان دادستان فعالیت داشت، با گروه‌هایی روس که در زمینه بزهکاری سازمان‌دهی‌شده فعال بودند، به مقابله پرداخت.

در تیمی که او اکنون در چارچوب مأموریت واحد "دزد را بگیر" هدایت می‌کند، افراد زیادی هستند که می‌توان آن‌ها را شکارچی الیگارش‌ها دانست.

در این تیم بیش از ده دادستان فعالیت دارند و همچنین وکلا و کارشناسان امنیت ملی، مأموران اف بی ای و مأموران رسیدگی به امور مالیاتی.

ادمز در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی گفته است: «تو نمی‌توانی بروی و یک کشتی تفریحی را همینطوری مصارده کنی. تو باید داده‌هایی را که ارتباط این دارایی با یک جنایت را نشان می‌دهند، بررسی کنی و جنایتکارانه بودن مسئله را ثابت کنی.»

واحد ویژه "دزد را بگیر" مدتی پس از آنکه راه‌اندازی شد، در ماه آوریل کشتی لوکس تفریحی ویکتور وکسلبرگ، سرمایه‌دار روس را مصادره کرد. نام او از سال ۲۰۱۸ به این سو در فهرست تحریم‌های آمریکا به خاطر "پولشویی، جعل اسناد و دور زدن تحریمات" ثبت شده بود.

شایان ذکر است که ایالات متحده و همپیمانانش، از جمله آلمان توانسته‌اند تا کنون داریی‌های الیگارش‌های روس به ارزش ۳۳۰ میلیارد دلار را مسدود کنند.
+48
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  دارایی و پولهایی که آخوندها و سپاهیانی که به انگلیس، کانادا و استرالیا برده اند چطور؟ حسابهای آنها را هم برسی خواهید کرد؟
  12
  30
  یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  خوش باور - تهران، ایران
  بیشتر دوزدان جمهوری فاضلاب در امریکا و کانادا هستند و پولدارتر از دوزدان روسی چرا نباید پوزه این گثافتها را کرفت .
  0
  7
  یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.